Bill Gates a jeho internetová prezentace The Future of Food

Bill Gates přišel s poměrně nečekaným projektem sloužícím k podpoře veganství. V jeho internetové prezentaci „The Future of Food“ vysvětluje, proč konzumace masa a živočišných výrobků není nadále udržitelná, jaké jsou její dopady a kudy vede alternativní cesta v podobě rostlinných produktů.

Prezentace nese podtitul „Jak odborníci na výživu přehodnocují pohled na konzumaci masa a jak to může všem prospět“. Gates v této prezentaci nechal zpracovat základní fakta týkající se aktuální situace i možných řešení.

Jednoduchým způsobem zde podporuje alternativní rostlinné produkty masa a vajec, a to hlavně z hlediska environmentálních a zdravotních dopadů na planetu i lidi.

Součástí interaktivní prezentace jsou i videa a rozhovor s Michaelem Pollanem, autorem knihy The Omnivore’s Dilemma a Gates jí končí slovy: „Jsme na prahu velké změny v této oblasti. Možnosti, které rostlinný způsob stravy přináší pro svět plný lidí, který tak může dostat výživnou stravu plnou proteinů, mne naplňují optimismem. Pokud změníme myšlení v tom, co a jak jíme, a budeme se více zajímat o to, co se s jídlem děje, než se dostane na náš talíř, budeme také více otevření alternativním možnostem naší stravy.“

To, že se o alternativní způsoby stravy poslední dobou zajímají i takto velcí investoři, naznačuje, že patrně skutečně začínáme stát na „prahu velké změny v této oblasti“.

Veganství

Veganství je životní styl, který se snaží, tam kde je to možné a praktické, o vyloučení všech forem zneužívání a krutosti ke zvířatům – pro jídlo, oblečení a další účely. Podporuje rozvoj a využívání alternativ bez krutosti ve prospěch lidí, zvířat a životního prostředí. V běžném pojetí se nejčastěji používá také jako definice veganství jako způsob stravování, filozofie a životní styl, odmítající využívání zvířat především pro potravu.

Jako vegetariánství, jehož je přísnější formou, se zříkají vegané konzumace masa, také ale i vajec a mléčných výrobků nebo dokonce medu. Mnoho veganů z přesvědčení také nesouhlasí s rybařením, myslivostí, kožešinovým průmyslem, cirkusy či zoo; důslední vegané odmítají používání výrobků z kůže, vlny a hedvábí nebo kosmetiku testovanou na zvířatech.

Toto konání je motivováno etickým přesvědčením, že člověk nemá právo vykořisťovat a poté zabíjet zvířata, respektive je trýznit podmínkami ve velkochovech nebo rybolovem.

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru