Bill a Melinda Gatesovi věnují nejvíce na charitu

Spoluzakladatel společnosti Microsoft a jeho manželka v loňském roce darovali 2,65 miliard dolarů na boj proti smrtícím nemocím po celém světě. Díky tolika věnovaným penězům se v žebříčku Forbes objevili na prvním místě mezi všemi Američany, kteří darují peníze na charitu.

Gatesovi vloni věnovali peníze především na pomoc vzdělávání a na boj s různými nemocemi. Třeba 50 milionů dolarů bylo věnováno na boji proti AIDS. Forbes také uvedl, že za celý svůj život pár věnoval na dobročinné účely 30,2 miliard dolarů, což dělá asi 37 % jejich celkového čistého jmění.

bill-and-melinda

Bill a Melinda Gatesovi

Pár své úsilí koordinuje prostřednictvím Nadace Billa a Melindy Gatesových, která spolupracuje s jinými lidmi a snaží se řešit řadu globálních problémů.

„Pan a paní Microsoftovi pokračují v boji proti malárii, dětské obrně a dalším nemocem v zahraničí a zároveň se snaží reformovat vzdělávání v USA, pomáhají Světové zdravotnické organizaci a fondu UNICEF,“ uvedl Forbes.

Kdo další byl v žebříčku?

Mark Zuckerberg byl na seznamu pátý. V roce 2013 daroval na vzdělávání a zdravotní péči 991 milionů dolarů. Za celý jeho život to pak byla miliarda a půl dolarů, což dělá pouhá 4 % jeho čistého jmění.

Zakladatel eBaye Pierre Omidyar se svou manželkou Pamelou drží desáté místo. V roce 2013 darovali 294 milionů dolarů, za celý jejich život 1 miliardu dolarů.

Pak byl zmíněn druhý spoluzakladatel Microsoftu, Paul Allen, který loni daroval 206 milionů dolarů. Zakladatel společnosti Dell, Michael Dell, daroval 100 milionů dolarů, polovina byla pro University of Texas. Larry Ellison, který už není generálním ředitelem Oracle, daroval 54 milionů dolarů, 20 milionů bylo na boj proti obrně.

Zdroj: Cnet, fotografie: Wiki commons

Komentáře

Nahoru