Dnes vyšlo 15 článků

Bezpečnost počítače: Chraňte se předem a neudělejte zásadní chyby

Bezpečnost počítače: Chraňte se předem a neudělejte zásadní chyby

V tomto dnešním článku se podíváme na druhou část tématu Zabezpečení počítače freeware počiny. V první, která vyšla před týdnem, jsme se seznámili s pojmy viry, spyware a v rychlosti jsme si představili 3 zřejmě nejoblíbenější a nejlepší antivirové programy svého druhu.

V této druhé části se budeme věnovat dalším důležitým aspektům, které k bezpečnosti určitě patří, jsou to prevence a imunizace.

Prevence je základ

Asi každý vám řekne, že je lepší se před nemocí chránit, než ji léčit. To samé platí i v problematice počítačové bezpečnosti. Daleko lepší je mít “ochranný štít”, než pak složitě zahlazovat průnik do systému, který už mohl napáchat nevratné škody.

Tímto štítem často bývají samotné aktualizace operačního systému a pak tzv. “ohnivá zeď” (firewall), která kontroluje a filtruje pokusy o průnik ještě před tím, než k samotnému takovémuto útoku dojde. Tyto možnosti a funkce bychom v žádném případě neměli zanedbávat!

nastavení Windows Firewall
nastavení Windows Firewall

Základní pořádný systém aktualizace i firewall má v sobě integrovaný už OS stáje Microsoft počínaje řadou Windows XP.

Imunizace vyřeší spoustu potíží předem

Součástí prevence je i proces tzv. imunizace. Z lékařského hlediska je to akt, při kterém probíhá k převážně umělému navýšení odolnosti před negativně působícími procesy.

V PC světě tato imunizace probíhá společně nejen s aktualizacemi systémů a antivirů. Existují i specializované softwarové počiny, které mají imunizaci ve svém popisu práce.

Zůstáváme-li na poli volně a zdarma dostupného software, jedním z nejlepších takovýchto “imunizátorů” je zřejmě Spybot – Search & Destroy. Používají ho lidé snad z celého světa. Nejen, že dokáže imunizovat systém a instalované internetové prohlížeče, ale jeho důležitou funkcí je i kontrola systému proti malware a příbuzným „šmejdům“.

Spybot - Serarch & Destroy - imunizace
Spybot – Search and Destroy – imunizace

Největší nebezpečím je sám uživatel

Ačkoliv tento podnadpis zní dosti rázně a nehezky, je bohužel pravdivý. Není totiž většího nebezpečí, než neznalý a nezkušený uživatel, který se nechá zlákat na kdejaký blikající odkaz na internetu, na nezabezpečené stránky většinou nemravného obsahu, na podivně vypadající e-mailové zprávy od neznámých odesílatelů apod. Na všech těchto místech se mohou s dosti vysokou pravděpodobností schovávat viry, špionážní programy a další škodlivosti narušující soukromí i data návštěvníka. Je tedy dobré chodit pouze na místa, která člověk už zná a která jsou mnoha lidmi ověřené.

To samé platí i například v případě instalací programů stažených z internetu, případně donesených od “známého”. Pokud skutečně nevíme, o co se jedná a k čemu to je, měli bychom se takovýmto počinům vyhýbat obloukem.

Závěr a shrnutí

Závěr je tedy jednoznačný: aktualizovat, imunizovat a mít funkční antivir s rezidentním štítem. Čas od času je samozřejmě také potřeba zkontrolovat svůj pevný disk, viry se totiž mohou schovávat na velmi důmyslných místech a i když klient bude poctivě dělat všechny tyto tři uvedené kroky, nějaké té “potvoře” se čas od času podaří úspěšně prokličkovat mezi všemi zábranami a dostat se až do cíle, do počítače. V tom okamžiku už ale zcela výjimečně má nějaké síly něco provést, spíše zůstane zcela pasivně čekat, než ji antivir objeví a nemilosrdně pošle do pekel.

Doufáme tedy, že pro vás byla tato krátká série o dvou dílech přínosná, že vám sdělila, co je potřeba dělat a jaké freeware programy mít instalované, aby se mohl každý návštěvník naprosto s klidem procházet takřka kdekoliv po celé síti internetu.

Komentáře

Nahoru