Dnes vyšlo 1 článků

Jsou platební karty bezpečné? Vyvarujte se základním chybám a budou…

Jsou platební karty bezpečné? Vyvarujte se základním chybám a budou…

Většina z nás vlastní hned několik debetních a kreditních karet, které často používáme velmi nezodpovědně. Takové chování je samozřejmě velmi vítáno ze strany podvodníků a banky mu ještě nahrávají svým nezodpovědným přístupem k informování klientů.

Co vám banka neřekne?

Banky se mohou přetrhnout s nabídkou různých „chytrých“ karet, kreditek, bezkontaktních plateb a podobně. Málokdy vám ale sdělí důležité informace o bezpečném používání těchto produktů. Pokud máte u karty povolené platby po internetu, bohatě stačí ukrást číslo karty, datum platnosti a CVV kód a můžete vesele nakupovat, aniž byste kartu fyzicky ukradli.

Karty s bezkontaktními platbami jsou podle bank skvělé, ale logicky nabízí extrémně snadné zneužití. Stačí kartu ukrást a vesele nakupujete i bez zadání pinu. Udřené a mizerně placené pokladní v supermarketu totiž jen zřídka kontrolují jméno či podpis na kartě.

Jak na bezpečné používání platebních karet?

Pro obvyklé platby a nákupy používejte debetní kartu k běžnému účtu. Kartě nastavte rozumné limity pro výběr a úplně zakažte online platby, zneužití karty pak bude bez znalosti pinu nemožné. Pin samozřejmě nikdy neukládejte do mobilu ani nikam nepište!

Pro platby na internetu nikdy nepoužívejte běžnou debetní kartu k účtu! Útočník pak může pomocí takové karty získat přístup k vašemu účtu se všemi prostředky. Raději používejte oddělenou kreditní kartu, která má nastavené rozumné limity pro platby, je patřičně pojištěná a která bude zamčená doma. Z takové karty totiž stačí okopírovat údaje a můžete nakupovat, není proto příliš chytré nosit takovou kartu denně v peněžence.

Pokud nemusíte, vyhněte se bezkontaktním platebním kartám a podobným formám plateb. Bezkontaktní platební kartu lze velmi snadno zneužít, a pokud je navíc tato karta debetní a svázaná s účtem, obvykle přijdete o hodně peněz. Navíc debetní karty nebývají ani zdaleka tak dobře pojištěné proti zneužití jako kreditky, většinu svých prostředků proto nejspíš nikdy nedostanete zpět.

Jak bezpečně platit po internetu?

Při placení po síti chtě nechtě musíte obchodníkovi poskytnout všechny platební údaje karty a teoreticky tedy může tyto údaje použít i pro jakékoliv další platby. Proto nikdy neposkytujte tyto údaje pochybným prodejcům a zásadně plaťte pouze přes ověřené a dobře zabezpečené platební portály kartových společností – například 3D Secure, PayU, platební portály bank atd.

Prodejce sám může být poctivý, ale prorazit zabezpečení malého e-shopu je mnohem snažší, než nabourat kartový portál banky. Pokud nakupujete častěji, rozhodně si pořiďte účet u PayPalu či MoneyBookers, platíte pak pomocí jejich účtu a obchodník vaše kartové údaje vůbec neuvidí.

Karty nejsou nebezpečné, problém je uživatel

Platební karty samy o sobě jsou velmi dobré a bezpečné řešení, problém je obvykle v hlouposti uživatele. Každá karta má své výhody a nevýhody a určitá rizika. Správným používáním, nastavením limitů a pojištěním proti zneužití můžete většinu rizik odbourat.

Bohužel, většina uživatelů se ani nenamáhá změnit velmi benevolentní základní limity u karet, píši si pin na kartu a platí po síti debetní kartou. Vyvarujte se těchto chyb.

Komentáře

Nahoru