Bezkontaktní platební karty představují riziko

Bezkontaktní platební karty představují riziko

Určitě se vám párkrát stalo, že jste hledali peníze různě po kapsách a kde nic, tu nic. Zbytečné hledání mincí a bankovek po kapsách mohou za několik let nahradit  bezkontaktní platební karty.  Nyní už můžete pomocí bezkontaktních karet zaplatit i menší nákup do 500 Kč pouze přiložením karty. V současnosti řada tuzemských bank tuto možnost již nabízí.

Od konce roku 2011 vydaly tuzemské banky už více než 800 tis. kusů těchto bezkontaktních platebních karet a stále přibývá klientů, kteří o ně mají zájem. Dle slov bankovních expertů je jisté, že se zvyšujícím  počtem obchodníkům schvalující systém bezkontaktních platebních karet se naopak snižuje počet klientů, kteří vybírají peníze v hotovosti.

„Bezkontaktní platby pomocí technologie NFC umožňujeme prostřednictvím aplikace pro chytré telefony, v tuto chvíli máme více než 20 tisíc stažených aplikací Mobilního eKonta. U této aplikace stačí k sobě přiložit dva mobilní telefony s naší aplikací a platba je připravena k potvrzení a odeslání,“ vysvětlil mluvčí Raiffeisenbank Tomáš Kofroň.

Nyní mohou klienti těchto karet využívat více než 15 tis. terminálů po celém území ČR.  Ty nesmí chybět i v oblíbených supermarketech ( Albert, Penny, Lidl, Globus, Datart, …) , ale také v knihkupectví, hobby-marketech, čerpacích stanicí, lékárnách. Tento druh platebních karet se rozšiřuje i do kaváren a restaurací.

Čím dál více se rozšiřuje také mobilní bankovnictví. Tuto možnost transakcí nabízí stále více obchodů a služeb.

V USA tuto možnost rychlého a bezproblémového placení využívají denně a hotovost už u sebe prakticky nenosí.

Ale každá věc má i svoji zápornou stranu. V poslední době stále přibývá zneužívání těchto karet a to několika způsoby, kterými se dá platební karta zničit nebo z ní v rychlosti „vyždímat“ všechny peníze. Dokonce se i pár zlodějům povedlo tyto jinak bezpečné karty naklonovat, aniž by jí zloděj měl ve své ruce.  I když banky berou na sebe riziko zneužití této karty, ale pouze v případě, že karta je zablokována klientem. V případě neautorizovaného načítání  či naklonování karty vlastník karty netuší, že se něco děje a kartu nezablokuje.

Zloději ve Velké Británii si už za dobu funkce bezkontaktní platební karty vyvinuli vlastní aplikaci, která během transakce dokáže přečíst jméno, číslo a datum platnosti. Pomocí mobilního telefonu v Británii tak zloději mohou vysát všechny peníze na účtu a vy to zjistíte až při dalším nákupu, že na účtu nemáte žádné peníze.

V České republice však prozatím nedošlo k žádnému hlášenému zneužívání bezkontaktních karet, ale i tak experti varují před potencionálním nebezpečím.

Zdroj: news.sky.com /  foto:  sxc.hu

Pokud může nějak pomoct ke krásné a inspirativní budoucnosti, tak tím, že o ni bude psát.

Komentáře

Nahoru