Bezkontaktní platby jsou rychlé, ale velice riskantní

Bezkontaktní platby jsou rychlé, ale velice riskantní

Banky na nás v roce 2012 chrlí možnosti bezkontaktního placení kartami či mobily a propagují rychlost. Tato rychlost ale bohužel zásadně snižuje bezpečnost a při nevhodném použití můžete být doslova během několika minut bez peněz.

Bezkontaktní platby

Moderní platební karty nepotřebují běžný platební terminál, ale dokáží zaplatit pouhým přiložením ke čtečce a podobně lze platit i mobilem. Přiložíte kartu nebo mobil a během několika vteřin je zaplaceno. Není třeba zadávat PIN, nic se neověřuje, vše je úžasně snadné a rychlé.

Banky nás bohužel většinou zapomínají informovat o bezpečnostním riziku. Bezkontaktní platby jsou extrémně nebezpečné. Zloděj vaší karty nebo mobilu může neskutečně rychle nakupovat a nikde se nic neověřuje. Navíc ani není třeba kartu krást, schopný hacker dokáže z takové karty nebo mobilu zcizit citlivé bankovní údaje, aniž by se karty vůbec dotkl. Kartu nechrání žádný PIN, takže zneužití již nemůže být snadnější!

Bezpečnostní problém u uživatele

Většina majitelů karet se ani neobtěžuje nastavit rozumný limit pro čerpání, nemají karty pojištěné a nedodržují ani základní bezpečnost při uložení karty. Pokud nechcete přijít o peníze, nikdy nepoužívejte pro nakupování debetní karty svázané přímo s vaším účtem, ale plaťte kreditní kartou. Nastavení limitů pro výběr je nezbytné, jinak při krádeži přijdete o mnoho peněz. Banka vám klidně nechá denní limit ve výši 15 tisíc korun.

Bezpečnost na straně prodejce

S prodejcem, který by se obtěžoval kontrolovat podpis na kartě, se setkáte zcela ojediněle. Mnoho prodejců má dokonce vypnuté i základní zabezpečení a pro placení kartou nevyžadují PIN ani podpis. Toto riziko ještě mnohonásobně roste u bezkontaktních plateb. Pokud prodejce nepoužívá šifrované spojení, může šikovný hacker velmi snadno ukrást vaše údaje, například pomocí chytrého mobilního telefonu. Přímo na místě může z mobilu za vaše peníze vesele nakupovat. Pokud bude karta fyzicky ukradena, neexistuje prakticky žádná kontrola a zloděj může vesele nakupovat až do doby, kdy banka kartu zablokuje. Nemusí se zatěžovat ani s PINem, jako u běžných karet.

Jak tedy platit bezhotovostně?

Pokud potřebujete platit kartou, raději používejte pojištěnou kreditní kartu s rozumně nastaveným limitem. Bezkontaktní platební karta je báječně rychlá, ale také značně nebezpečná. Dobře si rozmyslete, jestli toto riziko stojí za pár ušetřených minut. V každém případě se vyhněte bezkontaktní platební kartě přímo k vašemu účtu. Pokud nepotřebujete nakupovat po internetu, raději zakažte tuto možnost placení. Potom již nebude možné platit kartou bez zadání PINu. Od bezhotovostních pateb vždy schovávejte účtenky a platby pravidelně kontrolujte. Zejména u větších obratů už pak nemusí být snadné dohledat případné zneužití. U kreditních karet lze obvykle využít tzv. chargeback pro stornování neoprávněných plateb i po delší době, u debetních karet tato možnost neexistuje!

Komentáře

  • Jirikv80

    Dalším rizikem je, že data z bezkontaktní karty je možné přečíst speciálním zařízením bez vědomí majitele např. v obchodech, metru atp… Tomu je možné zabránit ochranným obalem jako např. na adrese http://www.kartyvbezpeci.cz

Nahoru