Dnes vyšlo 15 článků

Bezdrátová elektřina: Kdy ji budeme mít doma?

Jak byste se asi tvářili, kdyby se uprostřed místnosti rozzářila žárovka, ze které nevedou žádné dráty? Zřejmě byste mysleli, že ty dráty třeba nevidíte, nebo že se vám něco zdá. Rozhodně by vás pravděpodobně ale nenapadlo, že se může jednat o bezdrátovou elektřinu. Slyšeli jste o něčem takovém vůbec někdy? Pokud ne, rozhodně to musíte napravit, protože to jednou asi budeme mít doma.

Ano, za pár let už možná nikdy nebudete muset dávat svůj telefon na nabíječku nebo nebudete muset kupovat benzín.

Bezdrátová elektřina není vlastně žádnou novinkou. Již před více než sto lety se o ní zmínil Nikola Tesla. Až do dnešní doby však zůstala jen v rovinách teorie a uskutečnit se nám ji nepovedlo. Nicméně jeden startup se to teď chystá změnit.

„Budeme přenášet energii bez jakýchkoliv drátů,“ uvedla Katie Hall, technologická ředitelka WiTricity. „Nedokážu si ani představit, jak by se všechno změnilo, kdyby to takhle běžně fungovalo.“

Chtěl se jen vyspat

Eric Giler, výkonný ředitel společnosti, demonstroval technologii během konference TED. Tam také vysvětlil, jak vlastně k nápadu došlo. Profesor se prý již třetí noc vzbudil, protože mobil jeho manželky hlásil, že je vybitý. A tak začal přemýšlet o tom, proč by se nemohla nějaká elektřina, které je v zásuvkách a drátech ve zdech spoustu, dostat do mobilu, aby se mohl vyspat?

Tým profesorů z Massachusettského technologického institutu pak vytvořil to, čemu teď říkají „rezonanční přenos energie“. Vlastně nevedou elektřinu vzduchem. Ve vzduchu je pouze magnetické pole. „Zdrojový rezonátor“ totiž generuje magnetické pole, ze kterého si poté berou elektřinu další zařízení.

witricity

Dlouhodobý vývoj

Na celém konceptu se pracuje již dost dlouho. V roce 2007 tým poprvé ukázal, jak by to mohlo fungovat, a vznikla společnost WiTricity. Od té doby firma provedla několik veřejných ukázek toho, jak to funguje. Byly při nich použity různé elektrické předměty, jako jsou baterie, LED světla a mobilní telefony.

Bezdrátová elektřina je obecně považována za bezpečnou, ale je tu ještě jeden háček. WiTricity i jiné společnosti zabývající se rozvojem podobných technologií se stále snaží najít účinné způsoby, jak elektrickou energii efektivně přenášet na delší vzdálenosti.

WiTricity tedy není jedinou společností, která vyvíjí bezdrátovou elektřinu. V únoru například Toyota oznámila, že začala testovat bezdrátové dobíjecí stanice pro své hybridní automobily.

Už jen chvilka

Jak se zdá, zbývá už jen překročit problém s přenosem na větší vzdálenosti. Kdyby se to povedlo, mohla by bezdrátová elektřina rychle nahradit svět kabelů. Jako ale dnes potřebujeme zásuvky, vyžadoval by i bezdrátový přenos speciální úpravy.

A co by nám tahle technologie mohla přinést? Zkuste si to představit sami. Je to tedy skoro nepředstavitelné, život by se nám o hodně zjednodušil. Také bychom eliminovali znečištění, protože bychom nepotřebovali žádné baterie, které se pak vyhazují a musí likvidovat. Už teď prý 50% účinnost bezdrátového přenosu značně převyšuje schopnosti běžně prodávaných baterií. V současné době navíc tým spolupracuje i s výrobcem lékařských technologií. Vyvíjí srdeční pumpu, která se dobíjí bez kabelů.

„Děti se budou ptát, ‚Proč se to nazývá bezdrátové?‘“ říká Hall. „Děti vyrůstající v době, kdy už nikdy nic nebudete muset připojit a nabít, tohle slovo prostě nebudou znát.“

Zdroje: Yahoo! News, CNN

Komentáře

Nahoru