V Česku se začíná nakupovat bezobalově, ukrojte si mýdlo

Již letos vznikne v Praze největší tuzemský obchod, kde zákazníci nakoupí jídlo, drogerii, ale i kosmetiku bez obalů. Velikostně bude obchod srovnatelný s běžnými supermarkety. V České republice v tom vidí svoji budoucnost i další podnikatelé, kterým se tento projekt velice zalíbil.

Lidé si do obchodu, který vznikne v Praze u metra Hradčanská, donesou své vlastní nádoby (např. skleněné lahvičky, papírové obaly nebo látkové pytlíky a další) nebo zakoupí kartonové tašky, které budou moci naplnit jak ovocem, zeleninou, tak i drogerií, např. prací gely, jary, kosmetikou, nebo i krmivem pro zvířata.

bezobalu org

Zdroj: Facebook

Pilotní prodejna se nachází již na Vinohradech, ale je zde pouze omezený sortiment zboží. Bezobalové obchody se již nacházejí v Olomouci, Zlíně a Brně. Lidé, kteří přispěli na projekt hithit, tento obchod podpoří a mají zájem o rozjezd podobných projektů po celé zemi. Právě tohle je původním záměrem projektu.

Ceny za bezobalové zboží jsou ale vyšší, než ceny za zboží v jednorázovém obalu. Na druhou stranu to šetří životní prostředí. Musíme myslet i na to, kde budou vyrůstat další generace.

Také je dobré myslet i na to, že se používá mnoho věcí, které jsou jednorázové a hned po použití se vyhodí. Bylo by dobré tyto věci zaměnit za věci, které můžeme opakovatelně použít, např. látkový kapesník místo papírového, menstruační kalíšek místo vložek, látkové pleny místo papírových, žiletky místo jednorázových břitů, skleněná lahev místo plastové, kterou hned vyhodíme, atd.

Další radou je kupovat pouze to, co se upotřebí. Je totiž zbytečné vyhazovat jídlo, které se mohlo sníst.

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru