Dnes vyšlo 15 článků

Berlín vs. Londýn, kdo se stane startupovým vůdcem Evropy?

V evropských metropolích nám rostou nejslibnější ekosystémy lokální startupové scény. Každá země má své specifické pro a proti a stavět je proti sobě není vůbec lehké. Pokud přemýšlíte nad práci, podporováním anebo rovnou rozjezdem startupu v zahraničí, potřebujete mít po ruce detailní informace o těch nejrušnějších úlohách, v kterých se budou rodit a realizovat geniální nápady.

Jak Berlín, tak i Londýn si své dominantní pozice uvědomují a vyvíjí nemalou snahu o to, aby se na vrcholu udrželi. Nejsou to jen hlavní města silných krajin, ale malé vesmíry schopné vychovat celou generaci šikovných podnikatelů, kteří zlepší kvalitu života na Zemi. Anglická vláda například v nejbližších měsících pravděpodobně chystá zpřísnit kritéria pracovních víz, což by mohlo znemožnit najímání zahraničního talentu do lokálních startupů. Berlín, na druhé straně vyvíjí prostřednictvím změn v daňovém systému podněty pro startupy v počátečních stádiích a stejně u sebe vítá i startupy ze zahraničí, například ve velkém třeba ty z Izraele. Izrael je mimochodem státem s nejvyšším počtem startupů na počet obyvatel.

soundcloud_04_29_12

Berlín, město, které nepřestává překvapovat

Moderní město je rodiskem mnohých známých startupů. Jmenovitě jsou to například Soundcloud, Foodpanda, Delivery Hero, HelloFresh nebo Woooga. Za posledních 10 let se Berlín postavil na nohy a přešel na ,,zelenou vlnu“ ekologie a inovací. Oproti jiným se ale stále liší tím, že nemá takovou obchodnickou a podnikatelskou historii jako Londýn, nebo například New York. Na druhé straně právě města, jako je Berlín dokážou ohromit – i výrazně mladší San Francisco je dnes díky Silicon Valley na celosvětové úrovni.

maxresdefault

Německo se umístilo na 5. místě v celosvětovém žebříčku udělených patentů

Vytvořením příjemného prostředí od začátku 90. let přilákali Němci mnoho zvědavých a tvořivých lidí. Naštěstí nejen kreativní umělce, ale také techniky a podnikatele. Modernizace a zájem o tuto metropoli nenechala chladné ani vládní orgány, které momentálně připravují více startup-friendly směrnic a zákonů. Například ministerstvo financí se snaží napravit fakt, že většina finančních zdrojů putuje do startupů v té nejmenší fázi vývoje. Pro ty, kteří začínají prvními nejistými kroky, přichází vláda s dotacemi INVEST a daňovými úlevami pro ty, kteří je dostanou. Veřejné-soukromé technologické jako je například Berlin Partner for Business and Technology zase nabízí různé startovací balíčky pro úplné začátečníky. Tyto balíčky všem začátečníkům ulehčí vstup do tajů startupové scény a ulehčí jim právě první měsíce existence. Výsledky jsou evidentní už dnes, například díky celosvětovému žebříčku udělených patentů, v kterém Německo obsadilo 5. místo z 66 tisíc patentů udělených v roce 2004.

Německé technické společnosti vybrali až 1,15 miliardy dolarů

Celkově je ve městě vidět velká chuť po modernizaci a zařazení mezi světovou špičku. Potenciál v Berlíně evidentně je. V roce 2014 Německo dominovalo venture capital investicemi a jen na začátku roku 2015 vybrali německé technické společnosti až 1,15 miliardy dolarů. Až 40 % venture capital investicí putovalo právě do této metropole.

HUB-Islington

Londýn, dominantní stálice

Méně překvapivým kandidátem na trůn startupové Evropy je Londýn, který má v oblasti podnikání a technologií už hodně zkušeností. Ty nenarušily ani radikální politické pohyby, ani zásadní změny režimů. Jednoduše, Londýn si mohl prosperovat na národní i nadnárodní úrovni bez významnějších změn už dobrých několik desítek let. Tomu se kdysi přizpůsobili i místní poměry a proto Berlín porazil v každé zásadní kategorii. Londýn má víc startupů (3200-4500 vs. 1800-3000), inkubátorů (12 vs. 6), také akcelerátorů (24 vs. 8), co-workingových prostorů (70 vs. 53), žadatelů o patent (23000 vs. 66000), vyšší průměrný seed round (725000 dolarů vs. 525 dolarů), průměrné výnosy série A (7,25 milionů dolarů vs. 5,75 milionů dolarů), a nabízí také vyšší platy pro aktivní lidi v oblasti technologií (77508 dolarů ročně vs. 63 000 dolarů ročně. Tato hodnota se navíc za prvních 6 až 10 let zkušenosti navýší až na 99 000 dolarů ročně. Anglie také stále vede v počtu venture capital investicí nad Německem v poměru 187:145.

Londýnské startupy mají mnoho daňových úlev

Ani zásadní daňové úlevy nejsou londýnským startupům cizí. Daňový kredit pro společnosti podnikající v oblasti vědy a technologie s méně než 500 zaměstnanci, vzrostl oproti minulým letem o 225 %. Zatímco při rozvoji duševního vlastnictví (IP development) se snižují hodnoty daně ze zisku z běžných 20 % na 10 %. Dále pro běžné daňové poplatníky nabízí Anglie až 50% snížení daně z příjmu pro prvních 100000 liber nasbíraných v rámci seed fundingu rozvíjející se společnosti a soukromým investorům snižuje daň z příjmu o 30 %.

DSCF4005blog

V úvahu musíme také brát běžné náklady na život

Samozřejmě, vyšší koncentrace startupů nemusí automaticky znamenat přitažlivější prostředí na trhu. Víc možností co-workingu, akcelerátorů a inkubátorů přímo vyplývá z množství přítomných startupů. Důležitým faktorem jsou jednoznačně podmínky pro podnikatele – a speciální pro startupy – vytvořené vládou a různými nadnárodními společnostmi. A pokud se rozhodujete mezi těmito dvěma městy, musíte brát v úvahu také běžné náklady na život, které si tyto města vyžadují. Berlín je oproti Londýnu mnohem levnější.

Zdroj: Startitup

Komentáře

Nahoru