Belgičané chtějí zdanit internet

Belgičané chtějí zdanit internet

Belgický autorský svaz navrhuje vybírat poplatky za užívání internetu a v současnosti prostřednictvím tří soudních procesů zjistit, zda by to bylo možné. Pokud svaz uspěje, mohlo by to mít pro poskytovatele a uživatele internetu kruté následky.

Svaz podal žalobu na tři nejsilnější poskytovatele v zemi – SPS Belgacom, Voo a Telenet. Svaz argumentuje tím, že poskytovatelé získávají peníze za umožnění přístupu na internet, kde si uživatelé mohou stahovat hudbu a filmy. Proto by poskytovatelé měli platit licenční poplatky.

Stahování autorských děl se ale samozřejmě případným placením licenčních poplatků nestane v Belgii legálním. Svaz říká, že každý autor má právo na odměnu za každou reprodukci jeho díla, nezávisle na tom, jakým způsobem je dílo reprodukováno – zda vzduchem či přes kabel.

Rozhodnutí soudu může mít dalekosáhlé důsledky

Soud by v této věci měl zasedat příští rok. Šance svazu na úspěch ovšem nejsou vysoké. Poskytovatelé internetu totiž nevysílají obsah, chráněný autorskými právy – pouze zprostředkovávají přenos dat, který si ovšem vyžádá uživatel doma, softwarem na svém počítači.

Pokud ovšem Belgický autorský svaz uspěje, může to mít pro poskytovatele i uživatele internetu nedozírné následky. Mohla by se spustit lavina zvyšování cen internetu, a pokud by se přidaly i další subjekty – vydavatelé knih, fotografové, vývojáři softwaru a další, situace by se velmi rychle mohla stát zcela neúnosnou.

Zdroj: https://tech.sme.sk/c/6791259/belgicania-by-chceli-zdanit-internet.html

Komentáře

Nahoru