Dnes vyšlo 15 článků

Be My Eyes – aplikace nahrazuje oči nevidomým

Chcete udělat dobrý skutek? Vezměte smartphone a nainstalujte aplikaci Be My Eyes. Jejím prostřednictvím totiž můžete pomoci někomu, kdo neměl tolik štěstí jako vy. Můžete nevidomým půjčit své oči!

Není to nic strašného, vlastně je to podobné jako Chatroulette, až na to, že Chatroulette děláte pro vlastní zábavu, ale zapůjčením svých očí uděláte skutečně ušlechtilý skutek. Pro vidící osoby je to pár minut dobrovolnické práce, kterou lze provozovat téměř kdekoliv. Pro nevidomé je to možnost získat pomoc tak často, jak jen potřebují, bez závislosti na lidech, kteří jim obvykle pomáhají (rodina, přátelé sousedé, …).

Hans Jørgen Wiberg (inventor)_portrait_Credits Thelle Kristensen

Hans Jørgen Wiberg – vynálezce aplikace

Jak to funguje?

Nainstalujete aplikaci, zaregistrujete se (přes Facebook nebo emailovou adresu) a potvrdíte, že aplikace může používat váš mikrofon a kameru. Jakmile to uděláte, jste zařazeni do fronty a až na vás přijde řada, telefon zazvoní a vy budete spojeni s nevidomým uživatelem.

Když vám mobil zazvoní v nevhodnou chvíli, samozřejmě to můžete odmítnout. V tom má aplikace ještě trochu mezery. Mohli by například dořešit, že byste si zadali dobu, kdy nechcete být kontaktováni (např. v noci nebo v práci), ale možnost odmítnutí koneckonců stačí.

bemyeyes

Aplikace je pro dva typy lidí – nevidomé, kteří potřebují pomoc, a vidící, kteří pomoc poskytují

Pak tedy dojde k propojení s nevidomým. Jedná se v podstatě o video stream – vy uvidíte to, co nevidomý natáčí svou kamerou, a budete mu to popisovat a odpovídat na všechny jeho otázky. Předpokládá se samozřejmě, že mluvíte stejným jazykem. Jazyky, které umíte, zadáte v nastavení, aby aplikace věděla, koho vám má přiřadit.

Aplikaci Be My Eyes si lidé samozřejmě instalují zcela dobrovolně, ale aby měli nějakou motivaci, funguje tam bodový systém. Navzájem se hodnotíte a postupujete v úrovních.

Zatím je zdarma dostupná pro iOS, ale v plánu je i verze pro Android.

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru