Dnes vyšlo 15 článků

Banky v Česku tiše zdražují služby a zavádějí nové poplatky

Banky v Česku tiše zdražují služby a zavádějí nové poplatky

Dlouhá léta kritizované tuzemské banky za zbytečné poplatky, které v západních zemích nebyly běžné, se po období rušení těchto poplatků znovu vracejí ke starým praktikám. Některé banky v posledních měsících tiše zavedly nové poplatky nebo zvýšily ty stávající.

„Po letech snižování a rušení poplatků se banky potichu vracejí k jejich navyšování. Ačkoliv jde často jen o malé částky, klienti si stále více všímají, že na výpisech nacházejí nové položky, které dříve neplatili,“ uvedl Jiří Ušjak ze společnosti 4fin.

Například Moneta Money Bank od dubna zavedla poplatek za vklad hotovosti na vlastní účet na pobočce — 0,1 % z vložené částky, minimálně však 50 korun. Při vkladu 200 000 korun tak klient zaplatí 200 korun. Banka to obhajuje tím, že klienti mohou zdarma vkládat hotovost přes vkladomaty.

Zdražují i další služby

Vyšší poplatky se týkají i dalších operací na pobočkách – například zadání platebních příkazů nebo doručování výpisů poštou. Banky podle expertů cíleně motivují klienty, aby více využívali digitální bankovnictví a tím snižují provozní náklady i počty zaměstnanců.

Rostou i poplatky za výběry z cizích bankomatů. Komerční banka od května zvýší poplatek za výběr hotovosti u jiných bank z 39 na 49 korun, stejná částka bude nově účtována i za dotaz na zůstatek, který dosud stál 25 korun. KB připomněla, že v rámci sdílené sítě mají klienti přístup k přibližně dvěma tisícům bezplatných bankomatů.

I za běžné vedení účtu mohou klienti platit poplatky, které však bývají vyváženy například výhodnějšími spořicími produkty.

Paradoxní poplatky za potvrzení

Přestože banky často zdůrazňují ekologii a digitalizaci, některé procesy zůstávají nelogické. Například mBank stále zasílá papírová potvrzení o splacení úvěru i v případech, kdy klient žádá pouze elektronickou verzi. Za papírové potvrzení si účtuje 250 korun.

U stavebního spoření se situace příliš neliší. ČSOB Stavební spořitelna si účtuje 360 korun ročně za vedení účtu a od května zvyšuje poplatek za správu úvěrového účtu na 399 korun. Klienti se poplatkům mohou vyhnout pouze splněním určitých podmínek, například pravidelným příjmem na účet a platbami kartou.

Banky vydělávají na investování

Rok 2024 byl pro banky v Česku mimořádně úspěšný. Jejich celkový čistý zisk vzrostl o 17,7 miliardy na 121,7 miliardy korun. Výnosy z poplatků a provizí se zvýšily o 8,9 miliardy na 65,3 miliardy korun.

„Růst příjmů z poplatků je tažen hlavně zvýšeným zájmem klientů o investice,“ uvedla Monika Hořínková z ČSOB. Odborníci potvrzují, že lidé více investují do podílových fondů, penzijního spoření či dalších finančních produktů.

Digitalizace zároveň umožňuje bankám snižovat náklady, zejména omezením počtu zaměstnanců. „Banky si tím kompenzují klesající marže u některých úvěrů,“ podotýká Jiří Ušjak.

Přesto trend rušení poplatků pokračuje

Podle analytiků zůstává obecný trend rušení poplatků za základní bankovní služby. Pokud banky nějaký poplatek sníží nebo odstraní, jde většinou o symbolické kroky — například mBank od července zruší korunový poplatek za okamžité platby.

Roman Lux z Deloitte upozorňuje, že růst poplatkových příjmů odráží spíše rozšiřování služeb bank – například v oblasti investic a správy majetku, kde si banky účtují poplatky za komplexnější poradenství a servis.

Zdroj foto: www.pexels.com

Komentáře

Nahoru