Dnes vyšlo 15 článků

Banány mohou vyhynout. O jejich záchranu se snaží britský startup Tropic Biosciences

Banány mohou vyhynout. O jejich záchranu se snaží britský startup Tropic Biosciences

Asi každý už slyšel frázi “fronta, jak na banány”. Ano, na banány se opravdu stály fronty a tyto časy se mohou vrátit i v dnešním globalizovaném světě. Žluté ovoce bohaté na spoustu zdraví prospěšných látek totiž může vyhynout. Jejich druh napadá smrtící houba ohrožující čtvrtou nejdůležitější plodinu světa. Britský startup se snaží o jejich záchranu.

Nemusí se vám to zdát, ale banány jsou jednou z nejdůležitějších potravin na světě. Jedná se o tropické ovoce,jehož záchrana probíhá poblíž Norwichského poledníku. Právě tam sídlí vědecký tým, který aktivně zkoumá možné způsoby záchrany banánů. Tým vede bývalý izraelský námořní velitel Gilad Gershon: “Banány jsou čtvrtou nejdůležitější potravinovou plodinou na světě, jedná se o nejvíce konzumované a vyrobené jídlo.” Gilad Gershon je generálním ředitel společnosti Tropic Biosciences.

Start-up, který se přestěhoval do Norwich v roce 2016, se skládá z týmu téměř 50 vědců a výzkumníků, kteří pracují na úpravě genů banánů, aby je chránili před nemocemi.

Je to z dobrého důvodu. Již více než 20 let se tropická rasa 4 (TR4), půdní kmen houby Fusariové vadnutí, pomalu prosazuje po celém světě z jihovýchodní Asie a hrozí, že způsobí celosvětovou krizi banánů.

8a08a2_1f1a7c24633c4cadaa99d3906fc5a160~mv2

Nejoblíbenější ovoce světa čelí vyhynutí a vědci se předhánějí, aby je pomocí genové úpravy zachránili. Aby uspěli, budou muset překonat ještě větší problém: opozici vůči GMO plodinám. Modifikované plodiny se vyrábějí tak, aby byla jejich biologická informace co nejjednodušší. Zákeřné houbě pak stačí, aby zlikvidovala jednu rostlinu a má způsob, jak zlikvidovat všechny. Fusariové vadnutí nenapadá pouze banány, ale dokáže zlikvidovat I další, například brambory, řepu, chmel či lesní dřeviny.

Zdroj, foto: tropicbioscience.com

Zajímá se o tvůrčí psaní a online marketing. Studuje marketingovou komunikaci. Ve volném čase (kterého moc není) spravuje svůj blog - bezkiki.cz. Její život by nebyl kompletní bez rodiny, přátel, smíchu, hudby a dobrého jídla.

Komentáře

Nahoru