Baldur’s Gate 1

[raw][hodnoceni][/raw]

Žánr: RPG
Platforma – PC
Forma: placená hra
Hodnocení redakce: 90%
Rozsah: samostatná hra
Multiplayer: ne
Datum vydání: 1998
Vývojářihttps://www.bioware.com/
Oficiální stránky: https://www.bioware.com/games/baldurs_gate/
Autor recenze: baldursgate.ic

Jestli jste o tomto legendárním titulu nic neslyšeli, tak jste na správné adrese! Baldur’s gate (dále jenom BG) je moje nejoblíbenější hra, protože má svoje kouzlo, které si mě chytilo a drží mě do teď.

Minimální systémové požadavky

OS: Win 95
CPU: Pentium 166MHz MMX procesor
GPU: 2MB SVGA Video Card
HDD: 600MbGb free
RAM: 16MB RAM
DX: DirectX 5.0

Recenze Baldur’s Gate 1

Jedna z nejlepších věcí na BG je příběh:

scr5-300x225Od raného dětství se ocitnete ve výchově vašeho nevlastního otce Goriona. Během vašeho dorůstání vás Gorion se svými přáteli učí různé dovednosti ( boj, kouzlení, zlodějinu,aj.), aby jste se mohli bránit nebezpečím, která na vás číhají. Jednoho dne se dozvíte, že máte náhle opustit Svítící tvrz a vyrazit na výpravu, o které vám nikdo nic neřekl. Sejdete se s Gorionem a vyrazíte na strastiplnou výpravu.

Hned po odchodu za hradby vás přepadne partička neznámých lidí, kteří zabijou Goriona. Jelikož vás váš nevlastní otec poslal do bezpečí, zachránili jste se… Po delší době zjistíte, že to všechno ( vaší záhadnou výpravu, smrt Goriona,aj.) má na svědomí jakýsi Sarevok, který rozsévá zlo po celém Mečovém pobřeží. Vaším úkolem je jak jinak najít Sarevoka a celou jeho partu a nakonec je zabít… A dál se nechte se překvapit, protože v BG 2 zjistíte mnoho dalších zajímavých věcí o vašem původu.

Baludur’s Gate má silné kouzlo

Ve hře můžete najít různé artefakty ( pláště, magické hůlky, magické svitky, meče, štíty, brnění, róby, aj.) a některé jsou obzvlášt cenné (např. Helma Balduran, Plášt Baldurana, Hůlka nebes). Po dlouhé cestě Mečovým pobřežím potkáte mnoho zajímavých lidí, jako je Drizzt Do’ Urden, bájný hraničář, který má opravdu skvělé vybavení, a tudíž je opravdu “záhul” ho poslat na smrt, dále vás pravidelně bude kontrolovat červený kouzelník Elminster a nakonec ten nejobávanější – Sarevok. Ve hře je také mnoho různých zvířat, nestvůr a jiných zjevení ( např. Sirény, wyverni, vlci, medvědi, gnollové aj. ).

Máte možnost při své cestě přibrat do party 5 postav, jež vám mají pomoct s nebezpečím, hned na začátku se vám bude nabízet Imoen, další je třeba Kivan, Jaheira, Khalid, Ajantis. Ale můžete jít také “na vlastní pěst”, což má zase výhodu, že se vám načítají rychleji zkušenosti a můžete jít na další level (já jsem to jednou zkusil a ve třetí kapitole jsem byl už na šesté úrovni a mělo to další bonus, že když jsem chtěl vzít někoho do party, byl zhruba na stejné úrovni jako já, snad chápete ten účel – samozřejmě – je to jeden z bugů hry).

Téměř neuvěřitelná délka

Vývojáři pro vás připravili několik desítek až stovek map, takže to jen tak nedohrajete ( ale stejně je to poměrně dost krátká hra na RPG ). Snad nejobtížnější lokace je podle mě labyrint před starobylým podzemním městem pod Baldurovou bránou, kde na vás číhají Bojoví kostlivci ( odolní na magii ), Neviditelní stopaři.

Myslím, že je škoda, že tým, který má BG na svědomí, tím mám na mysli samozřejmě Black Isle, skončil. Protože podle mě z jejich dílen pocházela ta nejlepší RPGčka, co spatřila světlo světa (např. série Baldur’s gate, série Icewind dále, série Falloutu a další). Ale určitě si BG zkuste zapařit, protože to má “fakt ránu”.

Když se ke mně BG dostalo moc mě to nebavilo, protože jsem vůbec neuměl hrát RPGčka, ale potom jsem si řekl, že to zkusím a jsem rád ,že jsem se tak rozhodl, jelikož po BG 1 následuje skvělé pokračování BG 2 a potom ještě datadisk Throne of Bhaal.

 

 Baldur’s Gate 1 : How to play (neboli návod)

Ze všeho nejdřív bych vás chtěl přivítat u čtení tohoto návodu na jednu z nejlepších RPG her ( podle mě naprosto nejlepší ) a pogratulovat vám, že jste našli tolik odvahy a vybrali zrovna návod, který jsem dal dohromady, sepsal sesmolil, uklohnil a do počítače nasekal, namlátil, napráskal a nastřílel já. Tož…dost bylo úvodem, takže jestli jste si to ještě nerozmysleli a budete to opravdu číst, tak vám přeji hodně odvahy, trpělivosti, zábavy a hodně štěstí do hry.

 

Intro aneb tvorba postavy

Tak a teď už opravdu nechám těch řečí okolo a pustím se do svejch rad, porad a navádění. Nejdůležitější ze všeho je tvorba postavy. Nejdřív si musíte rozmyslet zda chcete hrát za dobro nebo za zlo a podle toho pak věnovat pozornost výběru povolání.

Pokud budete hrát za dobro nejlepší variantou vaší profese bude patrně mág. Zloděje budete mít v Imoen, bojovníků najdete po cestě spoustu a nějaký ten kněz tam taky bude. Pokud jste se ale rozhodli pro variantu zla vybírejte spíš mezi zlodějem a knězem. Osobně bych se přiklonil spíše k výběru možnosti číslo 1…tedy thiefa, zloděje nebo lupiče…říkejte tomu jak chcete. Klerika ve zlém provedení sice neseženete, ale po cestě budete moci vysvobodit z kamene výbornou neutral kleričku Branwen, kterou já osobně beru i pokud hraju za dobro. Ovšem pozor! Vaše reputace nesmí horší čísla 3 ( slovy tři ) jinak od vás tato odejde. Navíc jediný zloděj ve hře, který má zlé přesvědčení je Fighter/Thief ( neboli bojovník/zloděj ) Montaron, který je ovšem dost nepoužitelný ( tedy jako zloděj )…hlavně v pozdější fázi hry, kdy budete potřebovat spolehlivé odhalení pastí a jejich následné zneškodnění.

Výběru povolání ( a přesvědčení )musíte samozřejmě přizpůsobit i výběr rasy. Já osobně většinou hraji za člověka. Jednak proto, že cítím člověkem být a jednak také proto, že se mi to zdá jako nejmenší možné zlo. Za prvé může mít jakékoliv přesvědčení a povolání a zadruhé ( a hlavně ) nemá žádné postihy (a tím pádem ani žádné bonusy ).

Další důležitou fází jsou vlastnosti (tj. síla, odolnost, inteligence, apod.). Tady mám pouze obecná doporučení. Takže…ať hrajete za jakékoliv povolání vždycky…opakuji vždycky…si dejte maximální možný počet bodů na odolnost. Ta má totiž vliv na počet vašich životů. No a dále rozdělujte body podle povolání…tzn. bojovník by měl mít co největší sílu, zloděj obratnost, mág inteligenci, atd.

Pár slov k dovednostem. Pokud budete hrát za bojovníka snažte si dát nějaké body jak na zbraň na blízko, tak i na zbraň střelnou. Pokud hrajete za mága ( nebo podobné křehké stvoření ) je dobré dát si dovednost na nějakou „střelnou“ ( rozumí se i vrhací ) zbraň, jako je třeba vrhací dýka, vrhací šipka, či prak. Já většinou volím prak.

Zbytek tvorby postavy už nechám na vás. Pokud si vybíráte kouzla, pak si zvolte taková, jaká považujete za nejvhodnější pro vaši postavu a hlavně pro vaše přežití.

 

Prolog aneb příběh začíná

 

Svítící tvrz aneb první krůčky

Ještě než začnu s rozvíjením příběhu ( zní to skoro jako bych jej vymýšlel, ale nebojte, není tomu tak ) upozorním vás na pár docela důležitých detailů. Za prvé : klávesa Q znamená quick save ( rychlé uložení ) vyplatí se ji používat v nebezpečných oblastech nebo třeba před těžkými souboji. Dále pozor na boj s obyčejnými ( čili neočarovaným neboli nebonusovými ) zbraněmi. Časem dochází k únavě materiálu a zbraně se rozpadají, což může být v boji se silným nepřítelem celkem nepříjemné. Takže si sežeňte brzo zbraně magické. A třetí poznámka závěrem tohoto ( možná zbytečného, kdo ví? ) úvodíčku . Když během hry stisknete klávesu L objeví se vám souřadnice na kterých je právě kurzor myši. To se vyplatí třeba při hledání různých skrytých pokladů. Ještě jedna věc mě napadá. Zkuste si promluvit s každou osobou, která má jméno ( najeďte nad ni kurzorem ), může se to vyplatit.

Tak a konečně jdeme na to. Na začátku hry budete vysazeni před Winthropovou hospodou s pár zlaťáky v kapse. Podle toho jaké jste si vybrali přesvědčení budou vysoké ceny a vaše hotovost ( čím lepší – rozuměj hodnější –je vaše přesvědčení, tím je vyšší i vaše hotovost a menší ceny…ceny se budou dále odvíjet od vaší reputace, ale to poznáte sami ). Takže zajděte do hospody kupte si něco od Winthropa ( určitě se bude hodit nějaká zbraň na blízko – tedy pokud vám nestačí tyč – brzy pochopíte proč ), pokecejte s Firebeadem a slibte mu, že pro něj uděláte službičku a vydejte se do patra hostince, kde můžete prošacovat pár truhel…osobně nedoporučuji rohový pokoj, protože stolek většinou vypáčit nejde, a když se vám to náhodou povede dozví se o tom stráže a přijdou vás po zásluze potrestat. Podobně to je s pokoji, kde jsou lidé, podotýkám lidé, kteří nespí ( ti vám nevadí ), i ti na vás totiž přivolají stráže.

Samozřejmě pokud hrajete za zlo a věříte si, můžete zkusit zástupce zákona zabít ( a získat tím zbroj, zbraně a zhoršenou reputaci ), rozhodně nejsou nesmrtelní ( ani když jste na první úrovni ), ale také nepatří mezi nejlehčí soupeře…zatím. Málem jsem zapomněl, že můžete zkusit vykrást přízemí hospody, ale jestli to na vás praskne znepřátelíte si minimálně celý hostinec ( v čele s Winthropem, takže už si pak nic nekoupíte ). Až vaše domácí  a domovské restaurační zařízení dostatečně vykradete, můžete klidně vyrazit, ze zatuchlých jizeb a na denní světlo.

Jděte nahoru a po několika krocích potkáte Phylidii, která se vám svěří, že zase někde zapomněla svojí knihu. Řekněte jí, že ji pro ni najdete a vydejte se doprava. Tam uvidíte několik krav a chlápka, která si nechává říkat Dreppin. Promluvte s ním a on vám řekne, že Phylidiina knížka je v seně za ním. Seberte jí, vraťte ji ( hned, nebo až za chvíli, jak se vám zrovna chce ) a pokecejte si znova s Dreppinem. Řekne vám, že potřebuje lék pro krávu, kterej by u sebe moh mít jistej Hull ( ne Brett! ). Slibte, že ho přinesete. A teď jestli se cítíte ( jakože jo ) můžeme vyřídit prvního nájemnýho vraha. Vraťte se kousek zpátky, do domu, který je hned vedle Dreppina ( na levé straně ). Jakmile tam vlezete vyřítí se na vás ten zabiják.

Zabte ho! Můžete to tam trochu prošacovat, tuším, že tam dokonce i něco najdete. A hurá dál! Potkáte Jondalara, který vás bude chtít naučit základům boje. Udělejte mu radost a trochu ho zbijte ( a nebojte se, on vám neublíží, on je hodný ). Pak se vydejte do domku, u kterého sedí trpaslík a vevnitř pozabíjejte všechny krysy, který uvidíte. Pak si pokecejte s tím trpaslíkem a on vám dám asi 5 zlatejch ( jestli jste s ním nemluvili před tím, než jste se vrhli na krysy, budete s ním muset mluvit víckrát ). Jděte dál a potkáte Hulla. Pošle vás pro svůj meč a pro lék pro Dreppinovu krávu.

Po cestě vás osloví jistej přítel vašeho otce, s tím, že vás naučí základům boje ve skupině. Můžete jít za ním, ale také to můžete odmítnout, záleží na tom jak moc chvátáte. Ale pokud jste zraněni, doporučuji jít s ním. V tom případě počkejte až začne boj a dejte pauzu. Podívejte se do výbavy vašich spolubojovníků a seberte a vypijte lektvar zdraví a lektvar rychlosti – ten se může taky hodit. Pozor! Lektvary musíte vypít, protože jakmile vyjdete ven, tak zmizí. Pak pokračujte v cestě. Vlezte do prvního baráčku, kterej potkáte – a hele, další vrah. Taky ho zabte. Pak vyjděte ven a prohledejte všechny truhly a sudy které můžete, v nějakých jsou peníze ( tím myslím samozřejmě venku…vevnitř pokud vím nic není, ale zkusit to můžete ).

Pak jděte do kasáren a vezměte Hullův meč a protijed pro Dreppina ( teda pro jeho krávu ). Pokud hrajete za zlo můžete si klidně meč nechat, ale v žádném případě nezkoušejte kasárny vykrást. Nemáte šanci. Ještě si promluvte s hlídačem ( v kasárnách ) a řekněte mu, že chcete udělat nějaký dobrý skutek. Pošle vás pro šipky do kuše. Za odměnu vám dá buď 10 zlatých – to je horší varianta, a nebo dýku +1 – to je lepší varianta. Až budete znova před hospodou dejte se směrem od ní, tj. do Candlekeepu. Tam najděte Tethorila a vezměte si od něj svitek pro Firebeade. Jestli hrajete za zlo, tak si ho samozřejmě nechte. No a teď dodělejte všechny rozdělané úkoly ( tzn. doneste lék Dreppinovi, meč Hullovi, svitek Fireabeadovi, a kupte šipky a doneste je strážnému do kasáren ), dokupte výzbroj a vydejte se za Gorionem. No a spolu s ním se vydejte na cestu.

 

Kapitola první aneb co se to vlastně děje?

 

Cesta z Candlekeepu aneb smrt Gorionova

Jakmile dorazíte do této lokace, vrhne se na vás váš budoucí úhlavní nepřítel a bude po Gorionovi žádat aby vás vydal dobrovolně. Ten ho samozřejmě neposlechne a bude to také prakticky poslední rozhodnutí, které udělá. Po krátkém boji ( do kterého samozřejmě nebudete moct zasáhnout ) bude po něm. Když se pak probudíte do nového ( i když asi ne moc krásného – vzhledem k tomu, že jste právě přišli o otce ) dne, vyhledá vaší milou společnost kamarádka z dětství Imoen ( setkali jste se s ní už v Candlekeepu ). Vezměte si ji do party ( i když hrajete za zlo – dva jsou přece jen víc než jeden ) a vydejte se prozkoumat místo Gorionovi smrti.

Poberte všechno co tam najdete a pak prošmejděte zbytek mapy ( tak to praktikujte v každé otevřené – rozuměj venkovní neboli přírodní – lokaci → získáte víc zkušeností → dostanete se rychleji na vyšší úrovně ) a vezměte do party Xzara s Montaronem. Jsou to sice zlé postavy, ale věřte, že se budou ještě hodit. A navíc není problém je kdykoliv propustit. A ještě jedna maličkost. Při prozkoumávání mapy si dejte pozor na medvědy. Nechci podceňovat vaše schopnosti, ale na první úrovni bych se k nim být vámi radši moc nepřibližoval. No a vzhůru na další mapu ( směr východ ), přes kterou se dostanete do Přátelské náruče…a tam vy určitě chcete!

Rozcestí Candlekeep-Friendly’s Arm Inn-Beregost aneb kam s ní?

Konečně došlo na věc, na kterou jsem se celou dobu těšil. Použijeme klávesu L a tudíž i souřadnice. Neděste se, je to celkem jednoduché…jenom se musíte naučit která ze souřadnic x a y je horizontální a která vertikální ( překlad do češtiny : horizontální = vodorovná, vertikální = svislá…nebo je to naopak? ), ale to záhy pochopíte. Takže na souřadnici X=1007 Y=1114 najdete Ring of protection +1. Určitě se vám bude hodit, tak ne že ho tam necháte veverkám na hraní! Projděte si zbytek mapy a na jejím západě najdete jednoho Ogra. No co s ním…zabijte ho a zdědíte po něm dva opasky. Radši si je nejdřív identifikujte, nebo zažijete největší legrácku celé hry. Pokud jste už všechno prošli, tak nezbývá, než se vydat pro Jaheiru a Khalida do Přátelské náruče. Málem bych zapomněl – potkáte tady jednoho takovýho podivnýho chlápka, kterej si říká Elminster. Ale víc vám k tomu nepovím.

Přátelská náruč aneb setkání téměř rodinné

Projděte hlavní bránou a hned za ( nebo možná vedle ní ) na levé straně je takový malinkatý domeček. Zajděte dovnitř a pokecejte tam s Joiou, která vás poprosí, jestli byste jí nedonesli její prstýnek, který jí sebrala tlupa hobgoblinů ( pokud hrajete za zlo, tak dovnitř ani chodit nemusíte a prstýnek si pak necháte pro sebe ). Abyste je našli, budete se muset vydat cestou, která vede okolo tvrze ( tj. před bránou doleva ). No a potom ( nebo předtím – to záleží jenom na vás ) se vydejte do zdejší hospody. Na jejích schodech vás uvítá další nájemný vrah. Tenhle je docela tuhej ( teda jestli to hrajete poprvé ),  a proto se vám budou hodit další dva páry rukou ( i když zlých ), které jste nabrali v místech Gorionova skonu ( v případě, že hrajete za zlo, vykonává tuto funkci Imoen ).

Až Tarneshe ( tak se totiž ten rádobyvrahoun jmenuje ) spojíte navěky s matičkou Zemí, oberte ho o všechno co má u sebe…teda…kromě hole, ta je celkem na …ehm…prd… a mimo toho, pokud následujete cestu dobra, oberte o všechno co mají u sebe Xzara s Montaronem a pak je nějak elegantně vykopněte z vaší družiny ( následovníkům cesty zlé bych doporučoval si Imoen prozatím ponechat ). So ( to bylo anglicky…čti sou (teoreticky by to mohlo bejt i německy, ale ten jazyk já neumim) ) teď vyrazte konečně do hospody. U baru najdete dvojici kterou hledáte. Vezměte si je do party, ať máte jakékoliv vyznání ( rozuměj dobro-zlo-neutrál ).Projděte zbytek hospody a v prvním patře byste měli narazit na chlápka, kterej vám dá kalhoty abyste mu je vyžehlili ( nebo co to chce s nima udělat ). Pokud máte v plánu hrát i BG2 a její datadisk, kalhoty vemte a už je nevracejte! Věřte…budou se hodit. Prošacujte truhly a vydejte se opět o patro výš. Tam narazíte na jakousi podivnou, blíže nespecifikovatelnou postavičku, která po vás bude chtít vyčištění svého Beregostského příbytku od pavouků. Úkol přijměte, jste přece hrdinové…no a navíc…určitě nebudete škodní. Prošacujte i tohle patro, u baru dokupte co potřebujete, případně prodejte co nepotřebujete, no a jestli jste unavení, tak si samozřejmě můžete i odpočinout. Až  budete tohle všechno za sebou, můžete se vydat na cestu do slavného, velkého a bohatého Beregostu.

 

Rozcestí Candlekeep-Friendly’s Arm Inn-Beregost aneb už zase?

 

Tohle místo uvádím jen pro orientaci, abyste věděli kudy máte jít. Pokud jste před tuhle mapku neprošťourali, tak jak jste chtěli a měli, můžete tak učiniti teď. Jinak Beregost je směr jih…takže…vzhůru!

 

Beregost aneb druhé největší město hry

 

Beregost. Město hospod a pouličních děv…ee…chtěl jsem říci luceren. No radši pojďme dál. Popisovat, jak se v Beregostu orientovat je bez mapy celkem zbytečné a hóóódně složité. Takže jen tak stručně…a pokud možno i jasně…na východě je celkem pěkná ( ale i drahá ) kovárna. Dají se tam sehnat opravdu pěkné věci, samozřejmě za patřičný finanční obnos. Hned nad ní je domeček se zahrádkou, který je majetkem jisté Mirianne. Ta vás požádá abyste našli jejího manžela. V mapě jižně od města ( samozřejmě tím myslím Beregost ) najdete mrtvoučkého poslíčka obleženého několika ogříky. Ten poslíček má dopíseček….pro Miriannečku…od manžílečka. Jestli chcete, můžete jí ho přinést. Kromě zkušeností dostanete i další ring of protection +1. A jaképak tady máme další zajímavé budovy? Ano, jak už jsem lehce nastínil jsou to hospody.

Moje oblíbená je Feldepost’s Inn. Jednak proto, že vás tady nechce nikdo zabít a jednak také proto, že tady můžete prodávat a nakupovat různé věcičky. I když…konfliktu se nevyhnete ani tady. Chvíli po vašem vstupu se na vás osočí jakejsi Marl. Můžete ho zabít, ale nemáte z toho celkem nic. No a pak je tady druhá možnost. Správná volba odpovědí ( 1;1;3;3;1 ). Dostanete celkem hodně zkušeností, takže tahle verze mi připadá schůdnější. V patře hostince se pohybuje tlouštík, kterému tady říkají Algernon. Zkuste mu vzít jeho plášť – přidává 2body charisma. Pokud se to nepovede „po dobrém“ můžete ho zabít…ale bude vás to stát pár bodů reputace, takže záleží jen na vás ( a na vašem přesvědčení ).

Naproti Feldepostově restauračnímu zařízení má svůj skromný příbytek Firebead. Pokud k němu zajdete, požádá vás, zda byste mu mohli přinést jednu knížku. Tu můžete nakoupit ve výčepu naproti. Dostanete za to jeden bod reputace ( a další knížku ). Odsud se můžete vydat po cestě dolů a pak doprava a dojdete k domečku, o kterém jste už slyšeli v Přátelské náruči. Jestli si troufáte, vrhněte se na ně. Určitě byste měli mít připraveny nějaké protijedy a já používám na pavouky kouzlo klerika Spleť. Pak není takový problém je zlikvidovat na dálku a neriskovat tak možnost zranění a případného otrávení.

Kdybyste se od Feldepost’s Inn vydali místo na jih na sever, došli byste k další hospodě. Před tou stojí bard jménem Garrick, který hledá pomoc pro svou paní. Pokud přijmete, tak vás k ní po setmění zavede. Pokecejte s ní a počkejte až přijde trojice lidí, kteří jí údajně chtějí ublížit. Pakliže následujete cestu světla ( dobré přesvědčení ), postavte se raději proti Silke ( ta co vás najala ) a zabijte jí ( pokud jste zlí, můžete jí klidně pomoci). Ale bacha je celkem silná, takže pokud by to nešlo, můžete se za ní stavit až po cestě z Nashkelských dolů. Celý tento souboj se odbývá před další putykou, tahle se jmenuje Red Sheaf. Vevnitř na vás čeká další vrahounek. Na něj si dejte taky pozor, je to celkem drsňák…v tý době. Kromě něj narazíte vevnitř na jednoho hobita, kterej bude chtít, abyste mu přinesli jeho meč, který mu sebrali gnollové v High Hedge. A pokud hrajete za dobro můžete se tam hned stavit. Jestliže jste si ale na začátku zvolili cestu temnoty ( zlo ), pak se do High Hedge nemusíte zatím obtěžovat. Tedy…pokud nechce koupit nějaké kouzla nebo magické předměty. K nabrání dalších posil vám totiž stačí důkladná procházka po městě.

Západně od místa, kde vás najme Garrick je takový baráček, který je ale ve skutečnosti obchodem. Nejdřív ho důkladně prohledejte a seberte na co přijdete, a pak si promluvte s trpaslíkem u pultu. Nabídne vám, abyste s ním šli hledat nějakou karavanu. Přijměte to a máte o člena víc. A nebojte se, žádnou karavanu hledat nemusíte, on si to brzy rozmyslí a bude raději putovat stále s vámi.

 

High Hedge aneb cesta pro Kivana

 

Přečtěte si znova nadpis, kterej mám u týhle lokace, ať víte co vás čeká. Kivan je skvělej hraničář a můj oblíbenec. Pokud hraju za dobro, je nepostradatelným členem družiny. Potkáte ho když půjdete po cestě směrem k sídlu mocného mága. Tím co jsem tady teď napsal jsem chtěl naznačit, abyste si ho vzali do družiny, kdybyste to náhodou nepochopili. No a když už jste tady tak se stavte za tím mágem a možná přitom potkáte i ty gnolly s hobitím mečíkem. Jinak v týhle mapě hrozí nebezpečí převážně od kostlivců, kterejch je tady opravdu požehnaně. Pokud je zabijete zbudou vám po nich vrhací dýky, které se můžou hodit vašemu mágovi ( tedy snad vám ).  Až se probijete ke vchodu do kouzelníkovi věže, vlezte samozřejmě dovnitř…všichni! To zdůrazňuji jinak by se mohlo stát, že vašeho osamoceného mága, bojovníka, klerika, zloděje, či cojávimkoho napadne tlupa kostlivců nebo třeba gnollů.

No, to jen abych předešel zbytečným ztrátám. Až budete vevnitř vydejte se rovnou za mágem a v žádném případě se nesnažte kecat s jeho miláčky golemy. Dokud totiž nepromluvíte s čarodějem budou vůči velice, ale opravdu velice nepřátelští. U mága můžete prodat a hlavně nakoupit různé magické věcičky a kouzla. Je to jediný obchod s čistě magickým vybavením mimo Baldurovu bránu, tak si toho važte. Samozřejmě můžete zase projít celou lokaci ( to záleží na tom jak se zrovna cítíte ) a západně od kouzelníkova sídla objevíte domeček, ve kterém si pomůžete k nějakému tomu pokládku. No a teď přes Beregost hupky dupky přímo do Nashkelu ( a Karnevalu ). Až přijdete do Beregost city dejte se rovnou na jih – tj. na cestu k Nashkelu.

Cesta k Nashkelu aneb vše jako obvykle

Po cestě narazíte jen na pár ogrillonů, kteří u sebe mají dopis, který potřebujete pro Mirianne, nějaké ty hobgobliny ( o těch se zmiňuji proto, že jeden má boty, které se budou určitě hodit vašemu zlodějovi – boots of stealth, které mu dají navíc 35bodů ukrytí ve stínu ) a vojáka Flaming Fist. Ten vás obviní z lupičství, ale pokud mu budete odpovídat po pravdě, nechá vás být ( pokud hrajete za zlo, můžete ho samozřejmě zabít ). Dále je v téhle lokaci už jenom potopený domek, který můžete prohledat a jeskyně, ve které je ukrytý poklad. Lokaci můžete samozřejmě projít a sbírat dál drahocenné zkušenosti, ale na nic zajímavého tady již nenarazíte.

Před branami Nashkelu aneb nudáááá

Myslím, že tenhle nadpis snad ani nepotřebuje dalšího komentáře. Jediný co na týhle mapce je, je tábor hobgoblinů. Jinak jenom nějaký ty potvůrky okolo. Takže projděte dle libosti, vychutnejte si do sytosti ten božský klid a vzhůru do…Karnevalu.

Karneval aneb ať žije pouť!

Možná je pro vás návštěva této lokace v tuhle dobu trochu překvapením, ale neviděl jsem jediný důvod, proč se nepodívat nejdřív sem. Takže projděte všechny stany. Většinou to jsou obchody nebo herny ( z těch radši rychle vypadněte, nebo vás okradou ), ale v jednom z nich se čaroděj Zordral chystá popravit jakousi Benthu. Pokud jste poctivě procházeli všechny mapky, jste už možná ( i když asi spíš ještě ne ) na druhé úrovni, ale každopádně jste již prošli tolika válečnými vřavami, že víte jak na to. Zabijte tedy Zordrala ( měli byste to zvládnout ) a samozřejmě ho in memoriam o všechno oberte. Kousek od centra tržiště prodává jakýsi chlápek svitek Z kamení maso, který můžete hned o kousek dál použít na Branwen. Branwen je neutral klerička, kterou já osobně najímám a ť hraju za dobro nebo za zlo. Pokud hrajete za dobro, vezměte ji do party a až přijde čas vyměňte ji za Jaheiru. Tahle mapa má ještě jednu výhodu – můžete tu kdykoliv zadarmo přespat bez nebezpečí, že by vás napadly nějaké líté šelmy. Jinak už tady nic důležitého není, a tak se vydejte do Nashkelu.

 

Kapitola druhá aneb kauza doly

 

Nashkel aneb opravdový začátek dobrodružství

Pokud do Nashkelu přijdete kudy máte, tak vás hned za mostem zastaví velitel místní posádky Flaming Fistu. Po krátké rozmluvě vyrazte do hospody Nashkel Inn. Hned po vstupu dovnitř se na vás vrhne Neira. Nebezpečná jsou pouze její kouzla ( těm se lze snadno bránit tím, že ve chvíli, kdy začne nějaké z kouzel vyvolávat odejdete ven ), a tak není takovým problémem ji zabít, zvlášť když máte plnou palebnou sílu šesti lidí. Pak se vydejte na menší procházku městem. Můžete také zavítat do místního krámku…jsou tam velice zajímavé ceny. Po cestě městem projdete mj. kolem hřbitova ( přečtěte si náhrobky – klikněte na ně myší – stojí to za to ), kde vás zpozoruje místní starosta Berrun Ghastkill. Přislibte mu pomoc a vydejte se dál. U kasárna stojí jeden takový, už na první pohled velice sympatický, chlápek. Jmenuje se Minsc a přidá se do vaší družiny, když mu slíbíte pomoc při hledání Dynaheir. A tady je ta správná chvíle na to rozloučit se s Khalidem a Jaheirou ( a povýšit tím pádem Branwen na hlavního klerika ). Přijměte do party Minsca výměnou za Khalida a spolu s ním odejde i Jaheira. Věřte, že tohoto rozhodnutí litovat nemusíte. Pokud je vaše přesvědčení zlé, tak i vy si zde přijdete na své.

Kousek za kasárnami je rozcestí, na kterém se dáte na jihozápad. Na mostě čeká mág, který si říká Edwin. Promluvte s ním a zjistíte, že po vás chce stejnou věc jako Minsc. S jedním miniaturním rozdílem. Zatímco Minsc Dynaheir hledá proto, že ji má chránit, Edwin ji chce zabít. Pokud se tedy počítáte mezi stoupence temnoty, neváhejte ani chvíli a přijměte ho. Je to nejlepší kouzelník, na kterého narazíte. Pak přejděte most a na souřadnicích X=186 Y=2744 si vyzvedněte poklad v podobě skvělého brnění z Anknegha, které má ovšem jednu malou nevýhodu, a perly. Nevýhoda brnění spočívá v tom, že nejde kombinovat s některými magickými předměty ( např. ring of protection+1, apod. ). Ale teď se vám bude určitě hodit. Ještě jedna věc. Hned za mostem vedoucím k polím, na kterých najdete svůj poklad, vás čeká jeden zřejmě retardovaný otrapa. Klidně ho můžete zabít, vaše reputace tím nijak neutrpí. A teď vzhůru k dolům!

 

Vstup do Nashkelských dolů aneb vzhůru dolů!

 

Než sestoupíte do železných dolů, projděte si zbytek mapy. Na souřadnicích X=165 Y=177 najdete hůl mrazu. Pokuste se ji co nejdříve určit, mohla by se vám hodit třeba v posledním patře dolů. A ještě jednu důležitou zastávku byste na své cestě touto lokací neměli vynechat. V západní části tesá sochař Prism své vrcholné dílo, ovšem aby je mohl vůbec udělat, byl nucen ukrást drahokamy. A ač je na něj vypsaná odměna slibte, že mu pomůžete. Ještě před tím, než s ním promluvíte, ale raději zaujměte bojové pozice, protože pak už na to nebude čas. Jakmile mu slíbíte pomoc, přiřítí se sem lovec odměn Greywolf. Sešlete zapletení a zastřelte ho. Pokud jste důsledně procházeli všechny mapy, měli byste touhle dobou již být na druhé úrovni, a tak by neměl být souboj při použití správné taktiky, nijak obtížný. Jestli chcete projděte zbytek mapy, a pak se stavte za správcem dolů ( kousek od vchodu tamtéž ) a vyžádejte si povolení pro sestup. No a pak…vzhůru dolů!

 

Nashkelské doly 1. a 2. patro aneb na začátek něco lehčího

 

Celé doly nejsou prakticky nic jiného než rozcvička v podobě zabíjení dotěrných koboldů. Později přibudou i koboldí komanda, což bude nepříjemné především pro ty, kteří mají málo životů. První dvě patra jsou vyloženě lehkou záležitostí, kdy nejtěžším úkolem je najít cestu hlouběji. Jediná věc, která zde stojí za určitou zmínku je to, že potkáte horníka jménem Dink, který vám dá dýku a požádá vás o její navrácení Kyleovi, který se ukrývá na západní straně druhého patra.

 

Nashkelské doly patro 3. aneb pasti, pasti, pastičky

 

Tady už začne být tohle dobrodružství konečně trochu zajímavé. Tohle patro je totiž poseto pastmi, a tak si na ně dejte pozor. Vyplatí se udělat si předvoj ze zloděje detekujícího a odstraňujícího tyto skryté systémy. Ale pozor na to, aby se příliš nevzdálil od celé skupiny. Raději se držte s celou partou kousek za ním, abyste mu mohli poskytnout pomoc např. proti koboldím komandům. V jednom místě narazíte dokonce na ghasta, ale není problém ho porazit. Doporučuji zničit ho pokud možno na dálku – ohromně mu totiž…jak jen to říct a neurazit…smrdí z huby. A kousek od místa setkání s tímto milým nemrtvým, vás čeká taková…dalo by se říct místnost se dvěma pavoučky. No a pak hurá do posledního patra.

 

Nashkelské doly 4. patro aneb konec Mulaheyův

 

Tady stačí pouze jednoduchý popis. Přejděte přes most ( číhají za ním koboldí komanda, tak pozor na ně ) a vlezte do Mulaheyových komor. Ještě než se pustíte do bitvy s vůdcem železokazičské bandy, osvoboďte Xana. Touhle dobou byste měli mít jedno místo v partě volné, tak si ho můžete vzít. A pokud nehrajete za mága, tak si ho vzít snad i musíte. A teď vzhůru na Mulaheye. Ten si hned na začátku boje přivolá na pomoc služebníky, takže se hodí mít v zásobě kouzlo Spleť, kterým část z nich zastavíte ( a možná i Mulaheye, který se pokusí o útěk ). Jestli můžete použít hůlku mrazu, kterou jste našli před vchodem do dolů, pak vězte, že teď je na to ten pravý čas. Bitvu to nejen velice urychlí, ale samozřejmě i usnadní. Pak už se jen vypořádejte s jeho poskoky. Pak si rozeberte veškeré Mulaheyovi poklady a nezapomeňte přitom vykrást i jeho truhlici. Najdete v ní Xanův meč a spoustu dalších věcí, včetně dopisů, které vám naznačí kudy dál. To bude konec téhle kapitoly, ale ještě by bylo záhodno se z dolů dostat. Není to těžké, stačí přejít přes most a dát se po cestě, která vede okolo Mulaheyova doupěte. Potkáte tam dva slizy, kteří vás tam moc rádi neuvidí, ale měli byste si s nimi poradit celkem bez problémů. No a po této cestě pokračujte, dokud se nedostanete ven.

 

Kapitola třetí aneb zrádce ve Feldepost’s Inn

 

Východ z dolů aneb meče připravit!

 

Jakmile vylezete z dolů ocitnete se ve zcela nové lokaci. Tady je pár docela zajímavých míst. Předně na vás bude, kousek nad místem kde jste vylezli, čekat čtveřice zabijaček. Jsou celkem silné, ale pokud jste poctivě procházeli všechny mapky, jsou už někteří členové vaší družiny jistě na třetí úrovni. Každopádně si ale na ně připravte kouzlo Zmam osobu ( neboli Charm person ) a postupujte pokud možno tak, abyste těch vražedkyň viděli pokud možno co nejméně ( tzn. méně než čtyři ) pro případ, že by některé kouzlo, které je zmámit, selhalo. Což se skoro určitě stane ( a pokud to bude jenom jedno, tak to je hodně dobrý výsledek ).

Až je zabijete, tak můžete projít lokaci směrem jih a pokud půjdete zhruba středem ( resp. středozápadem ), nemůžete minout mužíka napadeného nějakou nestvůrou ( příšera je vždycky jiná ). Ten vás požádá o pomoc a dá vám dýku s úkolem, vrátit ji do hrobky východně odsud. Vzhledem k tomu, že ona dýka má bonus +2 si ji ale raději nechte. Ale když už víte o hrobce, nebude na škodu ji vykrást celou. Připravte se ale na to, že vás čeká hodně těžký souboj. Své poklady tam totiž hlídá Revenant ( miluju to jeho „Must Reveenge!“ ) a to je pravděpodobně nejsilnější jedinec, s kterým jste zatím měli tu čest. Je imunní proti obyčejným zbraním, a tak si připravte něco očarovaného. Pravděpodobně se vám ho nepovede zabít na poprvé ( pokud ano, tak všechna čest! ), ale nezoufejte, časem přijdete na to, jak na to. Jinak už je na téhle mapce pouze kouzelník, který „nechtěně“ přivolá nějaké slizy, tak se s nimi po zásluze vypořádejte a vraťte se do Nashkelu.

 

Nashkel aneb jde se pro odměnu

 

Pokud si tady promluvíte s Oublekem, bude vám chtít dát 200 zlatých, domnívaje se, že jste Greywolf. Pokud hrajete za dobro odmítněte – vylepšíte tak svou reputaci. Pokud ne, klidně si nechte peníze vyplatit. Po cestě potkáte opět starostu, který vám dá výměnou za Mulaheyův symbol 900 zlatých. Před hospodou na vás pak bude čekat další krvavý vrah. Jmenuje se Nimbul a není špatný. Ale vy jste lepší. Poberte všechno co po něm zbude a vydejte se dál. Pokud jste příliš často neodpočívali, (a tím pádem na vás Minsc resp. Edwin netlačí, abyste šli zachránit resp. zabít Dynaheir) tak si teď uděláme menší výlet po Mečovém pobřeží.

 

Xvartí vesnice aneb po práci zábava

 

Tohle je moje oblíbená mapa. Každý se tu může dosyta vyřádit. Asi polovinu mapy totiž zaplňuje xvartí vesnice, kterou budete muset vyvraždit. Krásná věc. Až budete v nejlepším potkáte xvartího vůdce, kterému vzápětí rozetnete lebku ve dví, a ten na vás pošle jejich medvěda. A na to pozor. Zabít ho nebude samo o sobě tak těžké, ale je tu jedna věc. Pokud máte v partě Xana držte ho od něj bezpečné vzdálenosti, ten má totiž co dělat, aby se vůbec vypořádal s těmi malými modrými uřvaným neřády ( myšleno xvarty ). Až se bude zdát, že vesnici není živé duše vyrazte ještě do jeskyně, kromě druhého medvěda ( pravděpodobně medvědice – tedy vdova…pozn. Nekondolovat! ) uvnitř najdete i chrániče obrany a plusjedničkový cep ( cep +1 ). Až se opět ocitnete na božím světle, zjistíte, že pár pozůstalých je ještě na světě, a tak je raději ušetřete toho hrůzného pohledu na jejich mrtvé příbuzné a známé a zabijte je taky. Po tomto krásném xvartocidním zážitku si můžete ještě koupit nějaké lektvary od jednoho potulného mastičkáře. Jestli jste se tady už dost vyřádila, odejděte na sever na mapu u pobřeží.

 

Archeologické naleziště aneb hurá na démona!

 

Kousek na východ od středu této lokace najdete Barge, kapitána nashkelských stráží, na kterého je vyspána odměna za to, že povraždil svou rodinu. Promluvte s ním a on vám položí otázku. Odpovězte Smrt a vezměte ho do nashkelského chrámu na léčení. Zvýšíte si reputaci, dostanete 1000 zlatých a jeho meč. Ten raději prodejte, je totiž prokletý. Jakmile odevzdáte Barge do rukou chrámu, vraťte se zpět na tuto mapku.

Severně od místa, kde jste Barge našli je totiž zasypané starověké pohřebiště, které se snaží odkrýt jistá archeologická skupina. Promluvte s jejich šéfem Charlestonem Nibem a slibte mu, že ochráníte jeho i dělníky. ( Pokud hrajete za zlo, využijte nabídka, které se vám dostane chvíli po přijetí úkolu od Niba. Přijde za vámi jeden z jeho mužů s nabídkou na Nibovo zabití a ukradení artefaktu z hrobky, který byste mu pak odevzdali. Jakmile pak vystoupíte z hrobky vrhne se na vás hóóódně silný démon…návod na to, jak ho zneškodnit najdete na jiném místě těchto web stránek  ) Poté sestupte do hrobky, kde budete bohužel muset pozabíjet všechny dělníky. To je v téhle lokaci zhruba všechno, a tak postupte opět na sever.

 

Maják aneb ráj sirén

 

Na jihu narazíte na matku, která hledá pomoc pro svého syna, který se ukryl v majáku, kde ho obklíčili vlci. Slibte pomoc a vlky pozabíjejte. Pak se připravte na boj se sirénami. Budou se vám hodit hlavně dvě kouzla – Charm person a Detect invisbility ( odhal neviditelnost ). Pokud je nemáte připravena, vyspěte se právě u majáku. Je to nejbezpečnější místo na mapě. Tady vás sirény přepadnou velice zřídka. No a pak se vydejte na cestu podél pobřeží. Sirény potkáte na vyhřáté písčité pláži. Kousek nad nimi číhá i tlupa hobgoblinů, kteří celý, již tak dost složitý boj, ještě více komplikují. Každopádně byste měli být schopni to všechno pozabíjet. Pokračujte pak v cestě po pobřeží, a pravděpodobně narazíte i na mrchožrouta. To je jedna z příšer, které se jeví silnější než jsou. Kousek od něj byste měli potkat další krásné a okouzlující ( doslova ) sirény. I ty zabijte a vydejte se do jeskyně, která je skryta v útesu za nimi. Tam je velice silně hlídaný poklad. Pokud se nepletu, tak ochranku tvoří golemové. Má rada zní : pokuste se je zabít na dálku. Když se dostanou těsně k vám jsou celkem nebezpeční, ale na dálku nemají šanci. Tož je pozabíjejte, seberte poklad a vypadněte. Odsud se pak vydejte opět do mapy, která je do vás na sever. I když abyste se tam dostali budete muset projít přes High Hedge.

 

Pobřeží aneb já jsem blázen, kdo je víc?

 

Pokud jste přišli od High Hedge ( jako že asi jo ), měli byste být v severovýchodní části mapy. Tím pádem se vydejte na západ a měli byste potkat osůbku, která se jmenuje Shoal the nereid. Vyberte si osobu, která bude nejméně potřebná pro nadcházející boj, příp. osobu, která bude bojovat výlučně kouzly nebo střelnou zbraní., a tou osobou pak s Shoal promluvte. Výsledkem bude polibek doslova dech beroucí. Pak na Shoal zaútočte, a když ji dost poraníte oživí vašeho padlého a přivolá svého pána a otrokáře. Toho zabijte, nic jiného vám stejně už nezbývá. Má u sebe docela pěknou helmu, takže tento dobrý skutek nebude také tak docela nezištný. O kousek dál jihozápadním směrem najdete trpaslíka Mad Arcanda, který vás pošle pro prstýnek, který ztratil někde ve vraku lodi. Samozřejmě ho najděte a doneste…no…a asi bych měl taky napsat abyste si ho nenasazovali, ten prstýnek je totiž…ehm…dementizující. Jinak se tady můžete ještě porozhlédnout, ale nic extra zajímavého už tady nenajdete. A tak se vydejte dál. V High Hedge už jsme byli, tak co takhle sestup ještě o mapu níže?

 

Bassilusův tábor aneb mluvící kuře

 

Pokud přijdete směrem od High Hedge, tedy od severu narazíte tu na zázrak moderní vědy a techniky – kuře které mluví! Dozvíte se od něj, že je to vlastně Melicamp, neposlušný pomocník samotného mistra Thalantyra. Vezměte ho tedy do High Hedge a pomožte mu. To pro vás bude znamenat jednu věc. Poté, co ho odevzdáte Thalantyrovi ( přetrpíte si jejich dlouhou a nudnou konverzaci ), budete muset nají a přinést lebku nějakého kostlivce. Upřímně řečeno v High Hedge by to nemělo být nic těžkého. Až úkol úspěšně splníte vraťte se na mapu jižně od High Hedge.

Vydejte se teď směr jih a nejdříve potkáte malého chlapce, od kterého se dobře mířenými otázkami můžete hodně dozvědět o lotru jménem Bassilus, a brzy na to se dostanete i k Bassilusovi, obklopenému tlupou kostlivců a zombíků. . Ještě před začátkem celého rozhovoru ( tudíž před tím než uvidíte Bassiluse – stačí když bude vidět kostlivce ) je dobré zaujmout strategické palebné pozice. Bassilus si vás všimne a po krátkém rozhovoru se rozhodne, že vás bude muset zabít. V tu chvíli je nejlepší použít fireball, ale vy toto kouzlo ještě neznáte, proto si budete muset vystačit s ohnivým olejem ( nebo jak se to sakra jmenuje ), který je nejlépe hodit co nejblíže k Bassilusovi, a zároveň co možná nejvíce na střed, tak aby strašlivou mučednickou smrtí zemřelo co nejvíce nemrtvých ( teď už mrtvých ). Pokud některá z vašich postav používá kuši, tak zde najdete mnoho nábojů. Po Bassilusově smrti pozabíjejte zbylé zombie a kostlivce a seberte Bassilusovu pozůstalost. Bassilusův holy symbol pak můžete odnést do chrámu východně od Beregostu, kde vám za něj vyplatí 5000 zlatých. Pak se vydejte do mapy jižně odsud a severozápadně od Nashkelu.

 

Rybníček s ogry aneb blízká setkání třetího druhu ( s Drizztem )

 

V téhle lokaci toho moc nepotkáte. Jenom tlupu banditů a spoustu slabých příšer ( ogrů, gnollů, apod. ). A pak ještě jednu velice, ale opravdu velice slavnou známou honosnou a uznávanou postavu. Drizzta. Můžete mu pomoci v boji s gnolly, kteří ho obtěžují, i když, jak záhy zjistíte, by se určitě obešel i bez vaší pomoci. Pokud máte v partě dobrého zloděje, můžete se pak pokusit Drizzta okrást, ale běda jestli se vám to nepovede ( radši si hru předtím uložte ). Jestli chcete projděte si zbytek mapu a pak hurá o dům dál. Tentokrát do oblasti Mlžných hor jižně od Nashkelu.

 

Mlžné hory aneb máme rádi zvířata

 

Tahle mapa patří mezi ty zajímavější na Mečovém pobřeží. Když se dáte ze severu směrem jihozápad, potkáte chlapce, kterému se ztratil pes. Slibte mu pomoc a dostanete hračku, na kterou pejska nalákáte. Pes se toulá východně od tohoto místa, takže pro něj dojděte a doveďte ho zpátky. Při jejich transportu do devíti pekel zjistíte, že tahle dvojice není zdaleka tak obyčejná, jak se zdálo.Kousek jižně od místa, kde jste našli pejska, číhá na počestné pocestné parta, která se vydává za vojáky Amnu. Budete je muset zabít, ale pozor jsou docela silní. Zde by mohlo docela dobře dojít použití i kouzlo Smrdící mrak, pokud ho máte. Vraťte se k místu, kde jste hovořili s devítipekelným chlapcem a dejte se odsud přímo na jih. Okolo skalního masivu projděte vlevo a na jeho úpatí potkáte dvojici ozbrojenců. Jeden z nich je údajně nejrychlejší vrhač šipek na západním pobřeží. Neváhejte a prověřte jeho schopnosti v souboji. Až je zabijete, můžete se vydat směr jihovýchod. V této části lokace potkáte velice zajímavou trojku ( kobold, xvart a tasloi ), od které si můžete nechat dát autogram. I když to je spíš jen tak pro zábavu. A když už jste na téhle mapě, můžete se podívat na souřadnice X=1793 Y=414. Najdete překvapení tu v podobě kouzel. No a z této mapy pokračujte na západ, směr : Gnollí pevnost, cíl : osvobození ( zabití ) Dynaheir.

 

Mlžnohorský vodopád aneb pomoc dryádě

 

Někde v severozápadní části mapy potkáte několik gnollů, kteří se vám pokusí namluvit, že za průchod zdejšími končinami se platí. Nabruste meče a přesvědčte je o opaku. Pokračujte na jih a jezírko s vodopádem obejděte z východu. Potkáte tam dryádu, která vás požádá o pomoc proti dvěma buranům, kteří se snaží pokácet starý strom, myslíce si, že je pod ním ukryt poklad. Dejte jim stejné vysvětlení jako gnollům a dojděte si k dryádě pro odměnu. Kousek odtud je jeskyně, ve které najdete menší pokládek. Prošmejděte i zbytek mapy a v západní části narazíte i na gnolla vyhnance, od kterého se dozvíte zajímavé informace ohledně osudu Dynaheir. No…a pak už jí konečně vyrazte na pomoc.

 

Gnollí pevnost aneb záchrana Dynaheir

 

První souboj přijde hned na konci mostu, tedy pokud se vám náhodou nechce za jeho použití platit. Předpokládá, že ne, i když si s trolly můžete trochu zasmlouvat. Přesto je nejvýhodnější možnou nabídkou jejich smrt. No a pak nezbývá, než projít pevnost a zavzpomínat na nedávný masakr z xvartí vesnice. Pouze budete mít trochu silnější protivníky. Dám vám jedno doporučení. Až vylezete až nahoru a budete procházet okolo jam na zajatce, tak se na vás vyřítí skupiny gnollů. Ovšem právě okolo těch jam je cesta zúžená, čehož využijte a sešlete kouzlo Spleť. Tím zablokujete jejich přední linie a budete moci v klidu odstřelovat jejich zálohy. Z poslední jámy pak vyzvedněte Dynaheir ( nebo ji zabijte ) a budete se moci vydat na cestu pryč, z míst jejího strašného utrpení. Můžete se ještě pokusit tamní jeskyně, ve kterých narazíte na zajímavé svazky, zvyšující některé vaše dovednosti. Bohužel pokud nemám mapu, nemohu vám ani pomoci při jejich hledání. Jediné co mohu, je popřát hodně štěstí při hledání jeskyní a upozornit vás na gnollí a xvartí hlídky okolo nich. Z téhle mapy vyrazte na sever do poslední mapy v těchto místech.

 

Řeka aneb pokec s ogrem

 

Na jihovýchodě mapy můžete zachránit jednoho človíčka před medvědem, který se k němu blíží přes most. Za odměnu pak dostanete zimní boty, aby vás nožičky nezábly. Na západní straně řeky pak potkáte nejprve ( pokud jdete od jihu ) paladinku Laurel, které můžete pomoc vymýtit gibberlingy, kteří zamořili tento kraj. Když se od ní vydáte na západ, potkáte tam u ohníčku obědvajícího ogra. Pokecejte, počkejte až se nají, a pak ho zabijte. Potom se vydejte přesně na opačnou stranu, tedy na východ. Když přejdete most, narazíte na tlupu banditů. Pokud potřebujete peníze, připravte je o jejich skalpy, které pak za ně utržíte. Pokud peníze nepotřebujete, zabijte je stejně. Z této mapy se vydejte do lokace Nashkelských dolů, odkud pak odejděte směrem východním. Měli byste se dostat do lokace v jihovýchodním cípu mapy.

 

Jihovýchodní vrchovina aneb hra na samaritány

 

Kousek na jih od místa kde se patrně objevíte je voják, který hledá muže jménem Samuel a za jakoukoliv informaci o něm nabízí odměnu 50 zlatých. Abyste Sama našli, budete muset jít zhruba do středu mapy. Někde v těch místech se válí v tratoliště krve, mouchy kol něj poletují, starostlivá přítelkyně ho již téměř oplakává a on přesto ještě žije. Vyhovte požadavku jeho přítelkyně Leny a odneste ho do chrámu ve Friendly’s Arm Inn. Ale ještě před tím, než opustíte tuto lokaci, zabluďte na souřadnice X=1955 Y=2372 a objevíte menší pokládek.

 

Ogří tábor aneb procházka krajinou 

 

Na tuhle mapu se dostanete tak, že půjdete z Nashkelu na sever. I když skoro ani nestojí za to sem vůbec chodit. Najdete tady jenom nějaké loupežníky a bandity a ogří tábor. A aby se neřeklo, že neděláte dobré skutky můžete někoho zachránit. Dotyčná krasavice je totiž přepadena a obklíčena tlupou xvartů a dáma sama se, jak jistě uznáte, bránit nemůže a ani neumí. A…hlavně se nelekněte, když náhodou zabučí. Odsud se vydejte opět na sever, do staré slavné školy Ulcasterské.

 

Ulcaster aneb oživení tradice legendární školy

 

Patrně první koho tu potkáte, bude tlupa hobgoblinů ( jeden z nich má boots of stealth ), kterou by vám nemělo činit potíže zneškodnit. Vydejte se na průzkum západní části mapy a narazíte, kromě hord kostlivců a různé další havěti, na trpaslíka, který vám nabídne magický kámen. Jinak v této části nic zajímavého není, tak se podívejme do části východní. Na náhorní plošině potkáte celkem sympatického živého mrtvého Icharyda, který má jednu…no…dejme tomu zápornou vlastnost. A totiž tu, že vás chce zabít. No nedá se nic dělat, ať se vám líbí sebevíc, musíte ho zabít. Snad vás utěší alespoň fakt, že to bylo v sebeobraně. Jděte dál kolem polorozbořených zdí a narazíte na samotného zakladatele přeslavné Ulcasterské magické školy, mistra Ulcastera. Z vašeho kratšího rozhovoru ( nebo spíš z jeho monologu ) vyplyne, že potřebuje nějakou knihu, k tomu, aby mohl obnovit zašlou slávu dávných času. Sestupte tedy do podzemí a po chvíli hledání ji i najdete. Když už budete dole dejte si pozor na pasti a na vlky, potkáte tam totiž nové, zajímavé druhy. Knihu pak doneste Ulcasterovi a vydejte se na východ odsud, do hobití vesnice Gullykin.

 

Gullykin aneb ve vzduchu je cítit zrada

 

Pokud si promluvíte s prvním hobitem, kterého potkáte, zjistíte, že tady není něco v pořádku. Jděte tedy do vinařství, sestupte do sklepa a pomocí zlodějovi vlastnosti odhal past, najděte skryté dveře, které vedou do místních katakomb. Potkáte v nich rytíře…tedy spíše jejich duchy, kteří nikdy nedošli pokoje, a aby se tak konečně mohlo stát, musíte jim přinést brnění od kostlivce, který je někde v severní sekci podzemí. To budete muset celé projít ( tedy nemusíte, pokud víte jak na to, ale…měli byste ). Věřte, bude to zajímavé. Koboldí komanda se svými šípy dokáží být v těchto místech nepříjemnými protivníky a ani mág na konci není žádný amatér. Až to celé projdete a vyčistíte, vylezete v domečku hobita – zrádce. Za války by ho čekala smrt zastřelením, vy ho můžete třeba i setnout. Až si projdete zbytek mapy a vychutnáte si to tu dosyta, vydejte se na Firewine Bridge.

 

Firewine Bridge aneb chvilka poezie nikoho nezabije

 

Hned na začátku potkáte jednoho šíleného mužíčka, ale nebojte se, to bude zřejmě krajem. Při procházce po mostě potkáte barda, od kterého si můžete nechat vyprávět jednu móóóc krásnou básničku. Až most přejdete a vydáte se na sever potkáte prý nejlepšího šermíře na světě. Přesvědčte ho o tom, že vy jste lepší a vydejte se pod most. Samozřejmě ne bydlet, jen se tak porozhlédnout. Potkáte tam další na první pohled šílenou ženu. Dejte se s ní do řeči a nedejte jinak, než že jí musíte pomoci. Ona pak přivolá Ogre mage, který je sice imunní vůči kouzlům 1. až 3. úrovně, ale jinak to není nijak zvlášť vyhlášený borec. Tím spíš, pokud u sebe máte nějaké šikovné hůlky. Odsud pak můžete jít do temple u Beregostu, mapy, kterou nehodlám samostatně popisovat, a proto se o ní stručně zmíním teď. Kromě chrámu, kam můžete donést Bassilusův Holy symbol, tam totiž není vůbec nic. Potkáte tam pouze pár otravných příšer, z nichž nejnebezpečnější jsou asi vlci upíří ( Lupus vampirus ). No a z této mapy pak zmizte na východ. Nebojte, nedostanete se k bratrům Slovákům, pouze do další zajímavé mapy.

 

Bazilščí pláň aneb muzeum antického umění

 

Hned po příchodu do této lokace se vydejte na sever. Brzy narazíte na osamělou bojovnici Shar-Teel, která vás vyzve na souboj. Přijměte a nechte svého nejlepšího bojovníka, aby ji porazil. Až se vám to povede Shar-Teel vám nabídne své cenné služby. Pokud hrajete za dobro odmítněte ji, pokud jste si zvolili cestu zla můžete ji klidně přijmout. Vraťte se zase o kousek zpátky a narazíte na rozpačitého ghoula stojícího opodál. Promluvte s ním a přijměte jeho služby. Vydejte se do středu mapy a raději pošlete napřed svého neviditelného zloděje jako předvoj. Až narazíte na bazilišky, pošlete na právě Koraxe…to je ten ghoul. Raději sledujte z dálky jeho počínání, kdyby náhodou padl, ale velmi opatrně, abyste se neprozradili. Kdyby Korax náhodou proti přesile bazilišků neobstál, zničte zbytek dobře mířenými firebally. Pak se vydejte na sever a po pár krocích narazíte na partičku, která s těmi bazilišky kamarádila. Vězte, že ani slušná omluva jim stačit nebude, a tak si budete moci udělat na čepel další zářezy. Než budete pokračovat dál na sever vyvolejte si raději nějaké kostlivce. Po dalších několika krocích narazíte na chlápka, který se snaží neustále svou zahrádku obohacovat novými a novými sochami. A opravdu to nejsou sádroví trpaslíci! Kouzelníka zabijte a na bazilišky pošlete své kostlivce…měli byste je doprovázet neviditelným zlodějem – to abyste bazilišky rychleji našly. No, a až tady budete hotovi, vydejte se do Beregostu.

 

Beregost aneb pozdrav Tranzigovi

 

Tady můžete v místní kovárně dokoupit zbraně a zbroj, přece jenom nějaké peníze už byste tou dobou mít měli. Když už budete u kovárny, najde si vás tam jedna malá a roztomilá a zvědavá a ukecaná a milá a Chloe a pošle vás do hospody Jovial Juggler ( hned vedle domku, kde jste vyvraždili pavoučky ). Tam už na vás bude čekat kapitánka stráží Vai a nabídne vám peníze za skalpy banditů, které jí přinesete ( její nabídka je 2x větší než kdekoliv jinde ). Pak už se můžete klidně vydat do své oblíbené Feldepost’s Inn. V patře najdete vašeho nového, zatím ještě živého, kamaráda Tranziga. S tím si přátelsky popovídáte o místních banditech a on vám mile rád vyzradí, kde mají tábor. Pak ho můžete dorazit a obrat. Až se dosyta vyspíte a vyzbrojíte, nebude od věci vydat se na sever, právě do tábora banditů. Cesta tam vede ještě přes několik více ( i ) méně zajímavých lokací.

 

Setkání s rybáři aneb Ankneghs forever!

 

Na téhle mapě dojděte nejdříve na cestu a dejte se po ní doleva. Brzy potkáte osamělého, smutného stojícího paladina. Jmenuje se Ajantis a jestli hrajete za dobro můžete ho klidně vzít do party. Pokračujte směrem severozápadním a potkáte partičku rybářů. Pokecejte s nimi a nabídnou vám job. Zabít jednu…mno…zajímavou osůbku u mostu do Baldur’s Gate. Nevidím jediný důvod proč to nepřijmout, ale k tomu se ještě dostaneme. Od nich zamiřte přímo doprava a brzo najdete vchod do podzemí. Nejlepší asi bude když se tam podíváte. Pokud jste dosud nepotkali Ankneghy tak teď máte tu čest! Jděte podzemní jeskyní na východ a cestou zabijete zhruba asi tak plus minus okolo 5 těchto milých potvůrek.. Než sem sestoupíte docela se hodí mít připravená uzdravovací kouzla a lektvary. Když ne teď v podzemí, tak nejpozději až se vrátíte na povrch zemský a než opustíte tuto lokaci, se vám budou hodit. Krunýře z těchhle potvůrek sbírejte co to půjde – v Beregostu vám z nich totiž kovář může udělat pěknou zbroj. Ve východní části doupěte najdete poklady a mezi nimi i jedno mrtvé tělo. Vemte ho s sebou ( třeba místo nějakého krunýře – ty ještě na povrchu najdete ). Pak z té díry zase vylezte a pokračujte dál v cestě na východ. Potkáte tam jednu malou farmičku. Kromě Ankneghů tam žije i jeden farmář-zemědělec. Tomu dejte tou krásnou mrtvolku, kterou jste si poctivě vybojovali. Odměnou vám budou zkušenosti, a když přidáte i nějaký ten zlaťák, zlepšíte si reputaci. Teď můžete vyrazit zpět do Beregostu zbavit se všech krunýřů. Až se sem vrátíte, dlouho neotálejte a připravte se na útok na bandití tábor.

 

Tábor banditů aneb Kill’em all!

 

Pokud se potřebujete vyléčit a doplnit kouzla je právě teď vhodný okamžik tak učiniti. Až se vyspíte ( teda…jestli budete spát ) vydejte se po cestě na sever a asi ve dvou třetinách celé cesty ( celou touto mapou ) se dejte doprava. Potkáte první…no…dejme tomu, že baráčky a u nich ( a taky v nich ) bandity. Ti vám určitě rádi pomohou rozšířit vaši sbírku skalpů. Když budete pokračovat dál v cestě k východu ( není od věci posílat napřed neviditelného zloděje, a pak oblast kde se banditi trochu přemnožili vyčistit fireballem ) až narazíte na velký ( a tudíž se dá logicky předpokládat a odvodit, že i hlavní ) stan. Pokud by se vám vevnitř povedlo kouzlo seslat kouzlo typu strach, nebylo by to vůbec od věci. Ale rozhodně nepoužívejte fireball ( tedy pokud nehrajete za zlo a nesejde vám jak na pověsti, tak i na nějakých těch informacích navíc ). V stanu je totiž jeden zajatec, Ender Sai, který vám třeba něco zajímavého poví.

Jinak pobijte všechno co se pohne ( tedy kromě členů družiny a Endera S. ). Potom to tam rozkraďte jak jen je libo, ale pozor truhlu, která je chráněna nebezpečnou pastí. Až se do ní podíváte a poberete pár dokumentů, zjistíte, že třetí kapitolu máte úspěšně za sebou. Gratuluji! Vykraďte i zbytek místnosti a vyjděte opět před stan. Když se dáte zpátky doleva, narazíte na jeskyni, do které se můžete podívat. Najdete tam pár gnollů banditů, které v klidu a zabijete, a pak si můžete uvnitř pěkně v klidu odpočinout.

 

Kapitola čtyři aneb cesta Zahaleným lesem

 

Most do Baldur’s Gate aneb Za Umberlee!

 

Krásný most, že? Ale nechte ho zatím klidně spát, ještě nemáte dodělanou práci v okolí. Každopádně, když už jste tady dejte se rovnou přímo nahoru a za chvíli potkáte takový domeček s jistou…no…eee…prapodivnou ženštinou venku. Jmenuje se Tenya a pokud jste si několik map předtím pokecali s rybáři, víte,  že ji máte zabít. Ale každá mince má dvě strany, a tak i tady existuje druhá varianta řešení tohoto subquestíku. Můžete totiž všechno udělat obráceně a místo Tenyi zabít rybáře. Je celkem jedno, kterou z těchto strategií zvolíte, dopad na vaši pověst to nebude mít tak jako tak. Ovšem každá mince má taky svou hranu. To pro vás znamená, že se tu nabízí ještě řešení číslo. Nechci se nijak chlubit, ale předpokládám, že v jiných návodech ho nenajdete. To řešení je jednoduché – Zabijte jak Tenyu, tak i rybáře…koneckonců škoda rány, která padne vedle, ne? Až zabijete Tenyu stačí dojít k rybářům a říct jim, že s jejich podnikem nesouhlasíte, a že raději pomůžete (in memoriam) Tenye…tedy takhle zhruba nějak to je. Pověst zůstane stejná a odměnou vám budou krásné věci, které najdete v pozůstalosti všech nebožtíků.No a když už máme tohle hotové, tak bychom se mohli zatím podívat do Peldského údolí.

 

Peldvale aneb setkání s Viconii

 

Upřímně řečeno v téhle oblasti celkem nic není, takže sem jdeme spíš tak pro pořádek. Pouze někde v severozápadním cípu potkáte dark elfku Viconii, která bude chtít abyste ji zachránili před Falming Fist. Já jsem tuto nabídku přijal i když jsem hrál za dobro a pokud vím, tak pověst se mi nezhoršila (tím chci říct, že to můžete klidně vzít, ať jste jakéhokoliv vyznání). Ve druhém díle série Baldurovy Brány se s ní ještě potkáte a klidně si ji pak budete moci vzít do party (v BG2 je Viconia patrně nejlepším klerikem ve hře). V prvním díle to bohužel nejde, ani když následujete cestu temnoty. A než zamíříme do Cloakwoodu, podíváme se ještě Larswoodu.

 

Larswood aneb stonehenge šíleného druida

 

Jestli jste se těšili, že tady konečně zase jednou zažijete nějaké to pořádné vzrušení, tak vás potěším! Můžete si totiž to krásné čekání vychutnávat dál…je tady celkem prd  (pardon, ale je to nejvýstižnější). Jediná zajímavá událost se stane tentokrát  na severovýchodě mapy. Najdete tam krásné, zatím ještě nedokončené stonehenge (v okolí se budou pravděpodobně potulovat dva…možná i tři medvědi ). První koho tam potkáte, tedy kromě těch medvědů, bude jeden sympatický druid, který se vás pokusí zabít. Budiž mu země lehká! Jeho kolega vám pak všechno vysvětlí, proč se na vás vrhnul a tak. To je v téhle lokaci zhruba tak všechno, tak můžeme v klidu zamířit dál. Do lokace s krásným poetickým názvem Woods Of Sharp Teeth.

 

Woods Of Sharp Teeth aneb zátiší s kouzelníky

 

Tady byste si měli v první řadě dát pozor na pasti, mají totiž velice zajímavý, kouzelný a tudíž i velice nesympatický efekt. Ale o tom se přesvědčíte sami, tedy pokud mě neposlechnete a nedáte si dostatečně pozor. Další na co byste si měli dát pozor jsou pavouci. I když…neměli by být problémem. Když půjdete od středu mapy směrem severozápadním (anebo taky ze severozápadního rohu směrem do středu, čemu dáte přednost záleží jen na vás) potkáte chlápka, kterej si nechává říkat Fahrington. Poprosí vás, jestli byste mu nenašli jeho svitek, který mu ukradli tasloi. Takže pozabíjejte všechny tasloie co potkáte a určitě ten svitek potkáte. Když ho pak Fahringotnovi vrátíte, nechá vám ho…za odměnu.

Dám vám radu – nepoužívejte ho! Zhruba ve středu mapky (možná trochu západně…ale to je jedno) potkáte krásný žulový podstavec s několika mágy. Ti nejsou ze žuly. Pokud hrajete za dobro budete mít možnost vylepšit si bojové dovednosti (navrhuji využít zejména mága a kouzla jako fireball a smrdící nebo i smrtící mrak). Jestliže jste si ale zvolili cestu zajímavější, tedy zlo a máte v partě Edwina, což byste měli, tak si jenom pokecáte a budete moci jít klidně dál. To budete moci tak jako tak, protože už tady nic pořádného, co by stálo alespoň za nepatrnou zmínku, není. Takže…hurá do Cloakwoodu!!!

 

Cloakwood no.1 aneb tasloi masakr

 

S příchodem do zahaleného lesa nám zase začínají zajímavější lokace. Samozřejmě se to nemůže hned na první mapce rozjet na plno, to by byl skoro hřích, ale vězte, že náznaky už tu jsou. V první řadě byste měli vyhlásit pátrání po tasloiovi s pláštěm. Ten chudák má u sebe velice zajímavý cloak of non-detection, díky kterému budete pak moci beztrestně vykrádat obchodní domy po celém světě! No…to jsem možná trochu přehnal…ale opravdu jen trochu. Radši pojďme dál. Uprostřed mapy je docela pěkná chatička. Před ní stojí, už  ne tak pěkný, lovec. Bude chtít, abyste mu pomohli proti druidům. Slibte mu to…zatím. Slíbit ještě neznamená svůj slib dodržet, o tom se ten ubožáček ještě přesvědčí.

Až přijdou druidi dejte se na jejich stranu, když kvůli ničemu jinému, tak kvůli pěknému meči, který vymlátíte z nebožtíka lovce. Je to bastard, teda ten meč, a má plus jedna a navíc plus tři proti měnivcům. To by se vám ještě mohlo hodit. Na mostě potkáte bojovníka/zloděje Corana, kterého si můžete vzít do party (pokud nehrajete za zlo…pak by vám takový charakter pouze překážel), ale já osobně nevidím důvod proč to dělat. Přejděte tedy most a směrem severozápad odsud vypadněte…druhá část Cloakwoodu už čeká.

 

Cloakwood no.2 aneb Spider’s King

 

První člověk kterého potkáte bude celkem zoufalý chlápek. Bude po vás chtít nalezení svého bratra. Udělejte mu radost a pomožte mu. Teď se musíte dostat do sídla osůbky, kterou jsem si pracovně překřtil na pavoučího krále. Je kousek od středu mapky, myslím že SZ směrem, ale to je nepodstatné. Podstatné je, že celá cesta je prošpikována, pastmi pavouky a ještě nějakými ghasty nebo čím. Bacha na ty pasty a jinak zabijte všechno co se hejbe. No a až budete stát před tou chatrčí, tak tam moc dlouho neokounějte a padejte dovnitř (venku by vás mohli napadnout pavouci). Pokud ještě netrpíte arachnofobií, pak je nejvyšší čas, abyste začali. Ten pěknej kulatej pavouček je plnej domečků…eee…zpět…obráceně…velkej kulatej domeček je plnej pavoučků. A ve středu trůní krásný, skoro nahý (to aby vynikla jeho nádherně vysoustruhovaná atletická postava à la Schwarzenegger) pavoučí král. Doporučuji opět použití plošných kouzel jako fireball či smrtící mrak, ale ještě bych k nim přidal další kouzlo – Spleť. No a až to všechno pobijete, poberte co můžete a mazejte za bratříčkem mrtvolky, kterou jste našli. Tím myslím toho chlápka, kterýho jste potkali, když jste přišli do lokace. No a abyste se pořádně prošli, tak i z této lokace musíte odejít směrem severozápadním, zatímco tenhle chlápek (bratr mrtvolky) je v rohu severovýchodním. Jo a abych nezapomněl, po tom pavoučím králi vám zbyde jeden pěkný meč. Je to obouručák pavoučí speciál. Funguje tak, že na osobu, která ho používá neplatí žádná kouzla, která by ji nějak omezovala v pohybu.

 

Cloakwood no.3 aneb setkání s Shadow druidy

 

Někde v jižní části mapky byste měli potkat chlápka, kterej vás požádá o pomoc. Bude chtít vysvobození své milované vyvolené ze spárů jejího otce. Já osobně jsme tento subquestík nezkoušel, ale jestli chcete…Jakmile přejdete most spojující západ s východem (anebo možná spíš východ se západem), narazíte na jednoho druida, který vás za vaši milou přítomnost odmění nějakým tím lektvárkem. Musíte mu ale říci, že nemáte nic společného s Železným trůnem. Když půjdete tak lehce na jihozápad, měli byste potkat nějaké milé pány ze skupiny Shadow Druids. Pokud hrajete za dobro máte dobrou možnost vyzkoušet si jak ovládáte své zbraně. Pokud jste si vybrali cestu zla, pak tu pravděpodobně není žádný pádný důvod proč svým novým kamarádům ubližovat. Kousek od místa, kde si pokecáte s Shadow Druidy je i stromeček-domeček jejich vůdce. Ten by na vás měl čekat uvnitř. Klidně ho zabijte. Někde směrem jižním od těchto míst by se měl potulovat nějaký druid, jestli chcete můžete ho vzít do party. I když já jsem ho nepotřeboval. Dál pokračujte pěkně po cestičce na sever a za chvíli dojdete k takovému zajímavému doupátku. Uvnitř si, celkem zajímavě, pokecáte s jedním mužíkem. No a pak ho zabijete, spolu s jeho Wyverními kamarády. Vzhledem k tomu, že to jsou jenom mláďátka, nemělo by vám to činiti problémů.No a pak vzhůru do další části rozsáhlého a temného Lesa Zahaleného.

Cloakwood no. 4 aneb zbožňuju Wyverny

 

Ocitnete se na takovém menším ostrůvku v JZ části lokace. Někde tady najdete krásnou dryádu s teleportem. Dejte si pozor, aby vám neomámila někoho z družinu (tím jsem chtěl naznačit, že je dobré mít připravená kouzla, jako je třeba Charm Person) a zabijte ji. Přejděte opět most a jděte, stejně jako na minulé mapě pěkně po cestě (abyste si neublížili). Dojdete k takové krásné…hmm…jeskyňce. Uvnitř najdete krásné Wyverny, malé i velké, račte si vybrat! Až se vaše jasné oko sokolí nabaží dosytosti toho pohledu, na ta překrásná, ztepilá a ušlechtilá zvířátka, pak je zabijte. Jsou celkem silní, takže se docelá parádně hodí kouzla, jako je třeba Agannazarův žár, nebo nějaké ty šípy (kyselinové nebo ohnivé).

Můžete použít i nějaký ten fireball, ale pozor, aby se vám do něj nepřimotal někdo ze skupiny. Z toho co jsem právě napsal se dá vyčíst, že se tu celkem dobře uplatní i hůlky chladu a žáru. Až je pozabíjíte, můžete jim sebrat krunýře, za které dostanete v chrámu východně od Beregostu 2000 žlutých, třpytivých mincí. Než odejdete, můžete ještě prohledat hromádku mrtvolek, něco byste tam měli i najít. Ale přespání bych v těchto místech zrovna dvakrát nedoporučoval – může se totiž klidně stát, že vás místo rozzářeného sluníčka a polibku od milované osoby probudí dech Wyvernův. Tak a teď hurá do finále! Stromy řídnou a skrz ně už jsou vidět, kromě prosvítajících a krásně hřejivých paprsků slunce, Cloakwoodské doly – cíl vašeho směřování…zatím.

 

Cloakwood no. 5 aneb malé finále

 

V místě, kde se na této mapě vynoříte se dá i celkem v poklidu přenocovat. To vám říkám proto, že na předchozí mapě to tak jednoduché nebylo. No a teď můžeme vyrazit. Hned za mostem zabijte stráže a pošlete svého neviditelného zloděje na průzkum terénu. Potkáte tam několik docela slušných bojovníků, kouzelníků, druidů a podobné chásky. Docela fajn je poslat na ně Smrdící mrak, pak už je volba na vás. Buď mraka smraďocha podpoříte nejakým tím fireballem, nebo budete své nepřátele zpracovávat hezky v klidu a z bezpečné vzdálenosti svými luky, kušemi, praky, šipkami a vrhacími dýkami. Pravděpodobně ale stejně dojde na meče a podobné hrubé zbraně, neboť váš mráček miláček je velmi pravděpodobně všechny neuspí.

Každopádně byste je měli, ať už s problémy, nebo bez nich, pozabíjet. Rozeberte si jejich pozůstalost. U jednoho z…eee…mrtvolek najdete krásné boty rychlosti. Dejte je svému nejlepšímu bojovníkovi – budete ho teď používat i jako průzkumníka. No a pak jděte dál na východ až dojdete k takovému domečku na kuří nožce, do kterého budete muset vlézt (teda…jestli chcete tuhle hru dohrát). No a když už jste v tom domečku, tak sestupte pěkně do dolů.

 

Cloakwoodské doly patro 1. aneb pokec s otroky

 

Právě přišla ta horečně očekávaná chvíle, kdy budete moci své Boots Of Speed bezezbytku využít. Pošlete svého bojovníka-průzkumníka napřed a vše nepřátelské co s ním najdete s ním také zabijte. Když budete takhle pěkně prozkoumávat cestu, nemůžete minout obrovský poklop (v nadživotní velikosti), který odděluje doly od podzemní řeky. Pokecejte s otroky, které u něj potkáte a ti vám dají pár cenných rad do života. No a pak najděte východ a jděte do patra č.2.

 

Cloakwoodské doly patro 2. aneb záchrana otroků leze do peněz

 

Tady byste si měli hlavně dát pozor na pasti. Přece jen už je tohle patro trošku těžší než předchozí, což je ostatně vidět i na strážích. Docel dobře by se vám tady mohl hodit i fireball. Za jedněmi ze zamčených dveří najdete i uvězněného vůdce otroků. Bude po vás chtít něco málo zlata, aby mohli otroci utéct. Jestliže hrajete za zlo nemusíte mu je dávat, ale já jsem se přesto nad ním ustrnul.  Pak se můžete vydat dál, do patra třetího.

 

Cloakwoodské doly patro 3. aneb fireball nade vše

 

V místnosti, v které se objevíte patrně plně doceníte plošná kouzla, jako je fireball, oba mraky (smrďák a smrťák), nebo třeba klerikovo Spleť. Až to tu vybijete, pokračujte dál, ale jediné co v tomhle patře ještě snad trochu stojí za zmínku je sympatický Ogre Mage, který se bohužel trochu přeceňuje a chce vás zabít.

 

Cloakwoodské doly patro 4. aneb smrt Daevorna

 

Třetí patro je přeci jenom trochu nudné, a tak se vám to vaši nepřátelé ve čtvrtém patře pokusí trochu vynahradit. A nenechte se zmást bojovníkem, který vás tu uvítá, bude hůř! Jakmile spatříte Daevorna, anebo ještě lépe jakmile on spatří vás, budete mít tu čest se stvořením, které si říká Bojový Děs. Vlastně spíš se stvořeními, protože Daevorn vám tam pošle bratříčky. Hůlky ohně, hůlky ledu, všechno mějte v permanenci, tyhle potvůrky jsou fakt hodně solidní. V téhle fázi už byste snad mohli a měli být schopní povolat si tam nějaké příšerky pomocníky – udělejte to – Battle Horrors se zaměstnají alespoň na chvíli něčím jiným než vámi. Také tu doceníte, že jste Jaheiru kdysi vyměnili za Branwen.

Ta totiž, na rozdíl od madame Jaheiry, může povolat za každou mrtvolku nějaké ty kostlivce (záleží na jaké jste úrovni – teď bych to tipoval tak na čtyři až pět). Až se vám povede udolat bratříčky Děsy, vězte, že nejhorší máte za sebou. Daevorn sice vydrží docela dlouho, umí i kouzlit, ale většinou jeho kouzel jsou obvykle teleporty. Až bude po všem, tak to pořádně prohledejte, seberte co chcete (a co můžete). Potkáte tady taky Daevornova učedníka, moc vám toho neřekne, jestli chcete můžete ho i zabít, ale snad za to ani nestojí. Pak se vydejte zpátky nahoru a do konce i do prvního patra. Tam dojděte k onomu obrovskému poklopu a zatopte doly.

 

Kapitola pátá aneb Baldurova Brána čeká

 

Farma Zombií aneb čistě pro prachy

 

Tohle je jedna z těch lokací kam, pokud se vám zrovna nechce, opravdu chodit nemusíte. O nic extra nepřijdete. Ale tak pro pořádek. Takže nejdřív by vás možná zajímalo, jak se sem vůbec dostanete. Pěšky…nic jiného vám ani nezbývá – koně nemáte a létat neumíte. Jestli ano, pak smekám před vámi svou pokrývku hlavy (aby sem se nenastydnul) tak hluboko, že si jí vlastně kopu hrob. Ale zpátky k té naší intimnosti, totiž tomu našemu brzyužspolečnému tajemství, kudy tam. Takže se vraťte na most do Baldurovy brány, přejděte ho a pak se vydejte na sever. No a tudy také z té mapy odejděte. No a pak už jste tu!

Jediné co tady potkáte jsou zombies (ty zabíjejte) a farmář (toho ne). Až si s pěstitelem zelinářem chovatelem dobytkářem popovídáte, dozvíte se, že po vás něco chce. Takovou drobnou službičku, jako je vyčištění celé lokace od zombíků. Quest je to hóóóóóódně jednoduchej. Nejsložitější na něm je najít těch dvacet mrtvejch živejch potvůrek, které máte na věky věkův proměnit v prach.  Pak se zase stavte u svého přítelíčka farmáře a vezměte si od něj svou zaslouženu odměnu. Pak mu ještě prošacujte domeček, jen tak, ze zvyku. No a pak už konečně vzhůru do Baldur’s Gate!

 

Baldur‘s Gate 1 aneb vchod do města

 

Ještě než stačíte do města samotného byť jen nahlédnout, vyžádá si vás na menší pohovor „velká jizva“. Tedy abych byl přesný jedná se o velitele Flaming Fist ctihodného muže honosícího se jménem Scar. Ten vás poprosí o pomoc (jaké překvapení) a pošle vás do kupecké společnosti Sedmi sluncí. No a až to budete mít konečně zdárně za sebou, překvapí v samých branách města sám Elminster. Nu což, pokecejte si s ním…nic jiného vám stejně nezbývá. No a pak už vzhůru do výše zmíněné čtvrti.

Tady je pár docela zajímavých míst. Patrně nejzajímavější je kouzelnický obchod, kam se budete patrně velice často a velice rádi vracet. V přízemí si můžete nakoupit různé chybějící vybavení, v patře pak potkáte tlupu kouzelníků. Ty buď povraždíte, anebo si s nimi pokecáte. Záleží na tom jestli jste dobří či zlí (viz Woods Of Sharp Teeth). Dalším zajímavým místem je hospoda Elfsong. Hned u vchodu vás nějaký chlápek najme na krádež dalekohledu ze Síně zázraků. Až budete v těch místech vzpomeňte si na to. V jižní části mapy, v jednom z domečků je taky jeden sympaťák necromancer, který po vás bude chtít mrtvolu. Ne, že by byl problém udělat ji hned na místě z něj, ale počkejte s tímhle úkolem radši až do stok. No a na závěr to nejlepší. Někde u západní zdi Elfsongu postává takovej zajímavej podezřelej červeně oblečenej chlápek. No, vypadá sice zvláštně, ale sympaticky, tak zkuste zavést řeč. Přijměte jeho nabídku, zapamatujte si heslo (tuším že fafhrd…nebo tak nějak) a nechte se zavést do cechu zlodějů. Hned u tamních strážných si vyzkoušíte, že heslo funguje.

Ovšem první ke komu půjdete nebude Alatos Ravenscar, ale Narlen Darkwalk. Je v pokoji napravo od Alatose. Narlen se pak s vámi domluví na zkoušce vašich zlodějských dovedností a dá vám první úkol. Máte se s ním po slunce západu (na to bacha!) sejít u hospody U veselého jesetera. Družinu nechte v hostinci a ven vyšlete pouze zloděje. Najděte tam Narlena. Ten se s vámi domluví na tom, že on se svým pochybným přítelíčkem vykrade blízký dům a vy budete mezitím hlídkovat. Za chvíli se přiblíží hlídka Flaming Fistu. Hlídkující voják by se s vámi měl dát do řeči (kdyby náhodou ne zkuste sami zahájit konverzaci). V rozhovoru s ním si vyberte tu možnost, kterou varujete své zlodějské druhy a sami utečte. Pak se vraťte do cechu zlodějů, kde už na vás bude čekat Narlen, který vám poděkuje a předá odměnu. Okamžitě pak přejde k pokračování jeho testu vašeho zlodějství.

Tentokrát se spolu sejdete před hospodou U čepele a hvězd v jižní části města. Družinu zase ukliďte do hospody a vylezte ven pouze se zlodějem (samozřejmě opět po soumraku). Tentokrát budete mít ovšem úkol zodpovědnější. Budete sami vykrádat. Vejděte tedy do domu, kam vás Narlen zavede. Vyšplhejte do patra a vyberte truhlici, kterou tam uvidíte. Ve chvíli, kdy vzbudíte chudáka poctivě pracujícího člověka nic netušícího klidně vyspávajícího po celodenní těžké práci, honbou za penězi, aby mohl ten chudák dopřát svým dětem alespoň kůrku okoralého černého chleba, tak až se začne budit tak zamňoukejte, aby se zbytečně nevyrušoval a mohl v klidu nabrat síly do dalšího perného dne. No a pak se zase vraťte do cechu zlodějů, promluvte si ještě jednou s Narlenem, a pak už se konečně vydejte za Alatosem.

Ten vám zadá konečně úkol hodný vašich schopností. Pošle vás do Oberon’s estate ukrást součásti k létající lodi. Do tohohle domečku se dostanete z mapy středu města. V severovýchodní části mapy, ty dveře do domu na levé straně ulice. Odzbrojte svého kouzelníka (u toho to tolik nevadí) a zneviditelněte si co můžete, tzn. zloděje díky urytí ve stínu, stejným způsobem můžete i hraničáře a zbytek můžete skrýt před pohledy obyčejných smrtelníků pomocí lektvarů nebo kouzel, čím víc vás bude, tím bude vše jednodušší. Vejděte pak s viditelným odzbrojeným kouzelníkem a neviditelným ozbrojeným zbytkem družiny do domu a poptejte se po práci. Personálu je málo, měli by vás přijmout. Vyšplhejte se pak až do třetího patra.

Tam potkáte tři pohledné sestřičky, ze kterých uděláte tři pohledné mrtvolky. Jo…abych nezapomněl…umí docela obstojně kouzlit, ale pokud vás bude vevnitř dost… Pak prohledejte všechny truhly a podobné schovávačky, které v patře jsou a budete se moci vydat zpátky do svého cechu zlodějského. Promluvte s Alatosem a ten vás předá svému kamarádu mágovi, který vás ale nebude mít rád. No…pokud jste předtím spolupracovali s Narlenem, nebudete si muset špinit ruce jeho krví. Narlen to udělá za vás. To je prakticky všechno důležité, co tady potřebujete, a tak se můžete vydat jinam. A protože v pořádku je síla a pořádek dělá přátele, vydáme se teď na jih.

 

Baldur’s Gate 2 aneb jižní cíp

 

Tady najdete již výše zmiňovanou hospodu U čepele a hvězd. V ní, kromě jiného, potkáte mužíčka, který se jmenuje G’Axer. Ten vás požádá o přinesení drahokamu z přístavu (kdybyste to od něj náhodou nepochopili).Další s kým si tu můžete pokecat je kněžka Shaella. Patrně si s ní moc nepokecáte…pokud to hrajete poprvé, ale časem přijdete na to, jak to udělat, aby z ní vypadlo něco užitečného, totiž aby vás poslala hledat knihu neznalosti do Candlekeepu. Knihu pravděpodobně nenajdete (mně se to tedy nepovedlo), ale stejně se k ní později vraťte a porozprávějte si s ní. Kousek napravo od této hospody bydlí v jednom z domků další necromancer. Tentokrát teda spíše necromancerka…ale nechte si zajít chuť! Bude po vás chtít jenom malou službičku – zabít Arkiona, tj. toho necromancera, kterého jste potkali v minulé části mapy, a přinést jí pak jeho amulet. Udělejte to ale raději až potom, co mu (Arkionovi) doručíte slíbenou mrtvolku. Až pak amulet doručíte, nechte si předat odměnu, no a zabijte ji taky. Pro pořádek. Nic víc extra zajímavého už tady není, tak pojďme dál.

 

Baldur’s Gate 3 aneb přístavní čtvrť

 

Tady je to přeci jenom trochu atraktivnější.Pokud hrajete za zlo, pak by vás hned po vstupu do téhle čtvrti měla oslovit jedna…hmm…osoba. Ale to jen tak na okraj, pokud vím, tak stejně nechtěla nic důležitého…myslím. No, to poznáte. Kousek JZ směrem od místa, kudy vstoupíte do této lokace, je takový docela rozlehlý domek se zelenou střechou. Pokud se nudíte kupte si medvídka mývala, anebo jděte dovnitř. Přivítá vás tam několik málo ogre-mágů, kteří si s vámi budou chtít promluvit. Bohužel jedinými tlumočníky, které mají jsou jejich zbraně a kouzla, takže nezbude než je zabít. Pokud půjdete dál na jihozápad, dojdete až k Water Queen‘s house. V jedné z beden okolo tohohle chrámu najdete celkem zajímavý rukavice…no celkem zajímavý…přinejhorším je prodáte. Teď se vydejte prozkoumat místní přístav z jeho východní strany. Jeden z řady baráčků je ve skutečnosti skladiště, ve kterém zrovna přespává jeden bazilišek. Najděte ho pomocí neviditelného zloděje, a pak ho zlikvidujte firebally. Najdete u něj drahokam, který po vás chtěl G’Axer. Pokračujte dál v prohledávání domků a v jednom z nich najdete jednu takovou…noo…jak jen to říct a neurazit…zajímavou osůbku. Těžko říci, zda je víc živá nebo mrtvá…spíš bych se klonil k možnosti číslo dvě. Každopádně tomu slibte pomoc. Někde zhruba naproti je zaparkovaná…tedy pardon…zakotvená loď, ve které je hospoda U nízké lucerny. Jen tak pro pořádek, ještě sem totiž asi zajdete.

 

Baldur’s Gate 4 aneb jihozápadní čtvrť

 

Vzhledem k tomu, kde se objevíte, by mohli vaše první kroky směřovat přímo ke splnění úkolu zadaného vám Scarem, tedy do Seven Suns. Pokecejte si s „kupci“, které potkáte uvnitř, a až se začnou měnit a odhalí vám tak svou lepší stránku, tak je zabijte. V jednom z domů na jihozápadě oblasti je kouzelník Sunin, který má okolo sebe pár svých služebníků. Patrně vás nebudou vítat zrovna s otevřenou náručí, ale nevadí síle vašich argumentů (a zbraní) brzy podlehnou. Místní starou hospu najdete jistě i po čichu. Až vejdete dovnitř, ničehož se nelekejte a zabíjejte…tedy ten sliz co tam potkáte. To je tady tak stručnosti všechno, tedy až na sídlo Flaming Fist.

No tak se tam hned vypravte a poreferujte jizvounovi…tedy Scarovi, o tom co jste zjistili o kupcích ze Sedmi sluncí. Pokud jste vybili celou kupeckou gildu, dá vám hned další úkol, abyste se mu tam jen tak zbůhdarma nepoflakovali. Doneslo se mu totiž, že v jisté části města nějak záhadně mizí lidé, a tak po vás bude chtít, abyste se tomu podívali na prohnilý zkažený zoubek. Vzhledem k tomu, že to pro vás bude znamenat cestu do stok, máte na to ještě dosti času. Jo a v přízemí Flaming Fistu potkáte taky Ferguse, kterému můžete dát Angel skin ring, pokud ho máte zrovna u sebe. Uděláte mu radost. Pro další systematičnost našeho popisu se vydáme do lokace, kterážto leží přímo severně odsud, ale kam se samozřejmě dostanete pouze přes střed města (Pokud možno jděte pak ještě do nějaké severnější lokace). Tedy pokud nechcete do této oblasti koukat pouze přes zeď oddělující bohatý sever a chudý jih…eeeh…pardon…já zapomněl, že to není Itálie…tedy zeď oddělující sever a jih města.

 

Baldur’s Gate 5 aneb čtvrť zázraků

Jedna z prvních budov, které tady vaše ostříží oko popatří je určitě Hall Of Wonders. To je ten baráček, jak z něj máte ukrást dalekohled, pro toho skrčka z Elfsongu. Zlodějských zkušeností už byste měli mít dost, takže vám snadno dojde, že je poněkud lepší vykrást tohle rádobymuzeum za tmy.

Až seberete co máte, koneckonců nic jiného tam stejně nenajdete, jděte směrem severním a brzy potkáte smutného uplakaného chlapce. Pokecejte si s ním a následujte ho až do jeho domu. Tam poznáte jeho otce (nebo co je to zač) a ten vás požádá o malou službu. I přislibte mu pomoc. Vydejte se do přístavní čtvrti do chrámu vodní královny. Zaplaťte 50 zlatých a nechte si zavolat nejvyšší kněžku děvky Umberlee…uuh…pardon. No nic…popojedem. Když už jste v tom placení, dejte jí další 2000 zalaťáků, za což ona vám dá mrtvolku, pro kterou jste si přišli. Chlapečka-mrtvolku pak doneste zpátky k jeho rodině, kde bude uveden nazpět do světa živých. Za tuhle službičku pak dostanete jeden velice pěkný štít.

Na téhle mapě je, kromě chrámu, ještě jedna zajímavá věc. Bydlí tady totiž čaroděj Ragefast, který vězní nymfu, do které bláznivě zamilován. Ach! Jak romantické…ale dost snění. Nejlíp uděláte, když nymfu osvobodíte. Když budete mít dostatečně šikovný, hbitý, čilý a mrštný jazyk, obejde se to i bez boje. Za odměnu dostanete od ubohé nymfy pramen jejích krásných vlasů (barvu si už nepamatuju), ze kterých si budete moci v kouzelnickém krámku nechat udělat plášť přidávající charisma. To je v téhle čtvrti zhruba asi tak všechno, a tak pojďme dál. Jak zpívá jedna nejmenovaná tuzemská kdysirocková skupina na sever!

 

Baldur’s Gate 6 aneb čtvrť rezidenční

 

V téhle části mapy konečně najdou uplatnění vaše zbraně. Proto se předem připravte na boj, nebudete to mít jednoduché. Když se podíváte do hospody U helmy a pláště, potkáte u baru jednu docela zajímavou partičku. Pokecejte s nimi a za chvíli se ve dveřích objeví další parta, zdaleka však už ne tak sympatická. Respektive vy nebudete sympatičtí jim, a tak je dobré, ještě než si půjdete pokecat k baru, připravit zbytek družin do bojových pozic. Jo…jedna taková maličkost…nepoužívejte tady fireball – vyvraždíte celou hospodu a vaše do té doby pracně budovaná pověst bude v háji (viď Slade). Pokud budete hrát za zlo a mít v družině Branwen, tak si to taky netroufejte. Pokud ale ve vaší družině nebude, klidně do toho. Boj je to docela těžkej, ale nebojte se není to v téhle lokaci to nejtěžší. Tady se hodí použít kouzla, jako třeba spleť nebo Agannazarův žár. Možná taky můžete povolat nějaké ty potvůrky, podle toho jak na tom budete. Až se do sytosti vyvraždíte, vylezte do luxusního pokoje v 1. patře (správné schody jsou myslím za barem). Dejte si pozor na pasti a vypůjčete si z jednoho krásného obrazu nejmenovaného holandského mistra malíře Balduranovu helmu. Je docela pěkná a mohla by se vám hodit.

Z hospody se dejte doleva a přijdete k jednomu domečku, myslím že je dokonce i zamčený, ale to by vám nemělo tak vadit. Potkáte tam neviditelné stopaře a ještě nějaké silné bojovníky, jejichž jméno jsem teď zapomněl. Teď teprve přijde to nejlepší. Jakmile vstoupíte do dveří začněte horempádem povolávat všemožné příšery co můžete. Měli by vám sloužit hlavně jako osobní stráž, abyste nezačali umírat moc rychle. Pokud vám zbylo ještě nějaké kouzlo spletení neváhejte ho také využít, tyhle potvůrky vás přece jenom na dálku moc neohrozí. Jinak mějte samozřejmě v permanenci hůlky ohně, chladu a mohla by se hodit i hůlka povolávací, to kdyby vám náhodou začali umírat vaši bodyguardi. Až půjdete pokoji po levé straně, připravte se na to, že tam ještě alespoň jednoho stopaře najdete. Až to všechno pobijete, prošmejděte celý dům a najdete čaroděje, kterému jste právě zabili ochranku (ale nebojte, když bude chtít pošle na vás další). Promluvte s ním a přijměte úkol, který vám zadá. Pošle vás pátrat po Balduranově helmě. Čaroděj vám dám několik svitků Z kamení maso a pošle vás k jednomu obchodníku, který žije kdesi v centru města. Až dostanete svitky, tak se seberte a vypadněte odsud a už se nevracejte. Teda jestli si nechcete zpestřit pobyt v tomto krásném malebném městečku dalším soubojem s mágovou osobní stráží.

V jednom z dalších domečků v téhle čtvrti potkáte dvě ustrašené děti, čaroděje a druidku. Ti dva (tedy čaroděj a druidka) se navzájem obviňují ze strašení již výše zmíněných dětí. Můžete si vybrat koho z nich zabijete. Když zabijete mága dostanete od té dobré ženy hůlku přeměňování. Upřímně řečeno co dostanete pokud zabijete druidku nevím, nezkoušel jsem to, ale na druhé straně můžete klidně zabít oba. Nic tím neztratíte.

V dalším domečku najdete trpaslíka, který od vás bude chtít koupit Algernonův plášť. Pokud máte nymfí plášť, můžete ten co vám zbyl po chudáku (nebožtíku?) Algernonovi klidně prodat. Jo a když už jsme v téhle lokaci, měl bych asi podotknout, že tady má svůj palác i Entar Silvershield, ale to jen kdybyste náhodou dělali jeden hodně výše zmíněný questík. A co teď? Teď si dáme Deli, a pak se vydám na východ, do další lokace.

 

Baldur’s Gate 7 aneb vévodský palác

 

Před jedním z domků v jižní části téhle lokace potkáte jedno malé děvčátko, které vás požádá o prsten, který najdete v domě před kterým nebohé opuštěné dítě rak zoufale postává. V jednom z těch domků na jihu vás taky jakási podivná ženština požádá o jakousi knihu. Jestli se vám ji chce shánět, klidně si můžete tenhle questík udělat. Pak klidně pokročte k domkům, které jsou zase na severu této mapky. V jednom z nich potkáte nejdříve jakéhosi kouzelníka amatéra, a když pak vyšplháte o patro výš, tak i jeho pána. Tím je docela solidní bojovník. Až ho zabijete vezměte si jeho pěknou helmu, stejně vám ji chtěl určitě dát.

Ve vedlejším domečku, připomínající spíše minaret, vás bude, po předchozí konverzaci před domem, očekávat čaroděj Ramazith, který po vás chtěl doručit nymfu, kterou jste osvobodili. Trochu ho naštve, že jste mu ji nedoručili, a tak vás vyzve na takový menší, i když vysoko se odehrávající souboj. Vyšplhejte za ním až do vrcholu té jeho věže a potvory, které v každém patře potkáte si nechte na potom. Tzn. na dobu, až budete z věže sestupovat. Až tedy vystoupíte do podkroví čaroděje zabijte, nemělo by to být tak těžké. Odměnou za vaši námahu vám budiž magický prsten, amulet a nějaké ty kouzla. Koneckonců sami uvidíte. Teď je před vámi ještě sestup z minaretu. Oknem to bohužel nejde, a tak budete muset zase pěkně po schodech okolo kvanta příšer, které jste tam zanechali. Pokud máte nějaký ten ohnivý nápoj, je dobré dát ho svému neviditelnému zloději, poslat ho napřed a pomocí toho onoho nápoje patro vyčistit. Pokud nějaká z potvor přežije nebude už takovým problémem ji dorazit. Podobně řešte i další patra pošlete napřed jednoho z členů družiny, který může udělat fireball (takže, pokud nemáte více těchto nápojů, patrně mága), ten sešlete a ihned z té místnosti zase vypadněte. Pak se tam vraťte v plné síle a dorazte co přežilo.

V hospodě U třech starých sudů najdete lebku, kterou potřebujete, abyste mohli pomoci té prapodivné osobě z přístavní čtvrti. Jak už je v hospodách tradiční, je i tento poklad schován za obrazem. Tentokráte se však jedná o dílo italských klasiků. S lebkou pak zamiřte do Síně dámy, to je ten chrám na západě města. No a pak vyrazíme přímo do centra dění a města.

 

Baldur’s Gate 8 aneb centrum

 

Pokud hrajete BG poprvé, patrně brzy narazíte na chlápka, který se jmenuje Lothander (když jste dost šikovní a hlavně víte jak na to, můžete se mu i vyhnout, ale nemá to cenu, každej questík dobrej). Ten vám jen tak mimochodem sdělí, že vás otrávil…a nemyslí tím těma jeho kecama. Nezabíjejte ho…teda aspoň zatím ne…a raději mu slibte pomoc. Zajděte za věštcem, kterého se zeptejte, jak jen byste mohli tomu nebožákovi (tím myslím Lothandera, ne věštce) pomoct. Věštec vás pošle do chrámu vodní královny. Kněžky děvky Umberlee (krásné jméno…)vás pak pro změnu pošlou do Lady’s Hall. Tam si koupíte za 500 zlatých knihu moudrosti, kterou po vás chtějí děvky…eeh…pardon…kněžky děvky…tedy vlastně…kněžky z chrámu bohyně děvky…no prostě donesete ji do chrámu vodní královny.

Ale místo toho, abyste ji ihned odevzdali, nechejte si dát nejprve svitek, no a pak jim i s knížkou zdrhněte. Se svitkem pak jděte rovnou do hospody U čepele a hvězd, kde už na vás bude netrpělivě čekat Lothander. Ten vám výměnou za svitek dá první část vašeho protijedu. Druhou část má u sebe jeho parťák Marek, kterého najdete jak jinak než v hospodě. Tentokrát to bude ale hospoda U stydlivé mořské panny. Až ho tam najdete, tak ho zabijte a vezměte si od něj, kromě protijedu, i krátký plusdvojkový luk Eagle Bow.

Ale zatím jsme ještě pořád v centru města, a tak se podíváme ke starožitníkovi, kam nás poslal náš oblíbený čaroděj s ochrankou. Starožitník má svůj krámek hned naproti tržišti. Dojděte tam a proměňte jeho sochy zpět na lidi, hobity, trpaslíky a podobnou havěť. Pokecejte s nima se všema, hlavně teda s jejich vůdcem, který vás pošle překvapivě ne do hospody, ale tentokrát rovnou do bordelu. Hlavně si zapamatujte, jak ten jejich vůdce vlastně vypadal. No a teď se kečně podáváme do severovýchodní čtvrti města. Poslední to části Baldur’s Gate, tedy mimo stok, kde jsme ještě nebyli.

 

Baldur’s Gate 9 aneb chudinská čtvrť

 

Ještě než se vydáme ke Stydlivé mořské panně, pokecáme (pokud jste to tedy zatím neudělali) s jednou chudinkou matkou. Ta vás pošle do Nízké lucerny (hospoda na lodi v přístavu) pro lék na její dceru…totiž pro její dceru. Až tam budete, pokecejte si s pár lidma a procvičíte si zbraně. Nebojte, bude se vám to líbit. Tak a teď už rovnou do Blushing Mermaid.

Hned u vchodu vás zastaví jeden…no…mírně řečeno pitomý obr. Bude vás chtít zabít. Vy máte dvě možnosti. Buď zabijete vy jeho (je to těžší, ale dostanete za to víc zkušeností) nebo se ho pokusíte přesvědčit, že si vás s někým plete (mnohem zábavnější). V prvním patře hostince na vás čeká Marek, ale to jen tak pro pořádek. Teď se ale vydejte do podzemí, kde je onen vámi jistě toužebně a horečně očekávaný bordel. Dostanete se tam dveřmi, které jsou kdesi nalevo od vchodu. V Undercellar (to je ten bordel…řekl bych veřejný dům, ale vzhledem k tomu, že je v podzemí…no nevim…ani lucerničku nemá) hledejte dívku jménem Quenash, promluvte si sní a hlavně jí řekněte, že její kamenný milý je typický elf. Odměnou vám pak bude Balduranův plášť. No a to je tady zhruba všechno, tak vylezte, jděte do JV části města a tam sestupte do stok.

 

Baldur’s Gate 10 aneb stoky

 

Do stok můžete sestoupit z jakékoliv čtvrti, ale momentálně potřebujete prohledat tuhle část. Ovšem, kdyby se vám někdy v budoucnu chtělo získat nějaké ty zkušenosti, víte jak se sem dostat – totiž kanálem.Ale zpět k věci. Seberte tady nějakou mrtvolku, pro necromancera Arkiona a pak prohledejte zbytek stok. Najdete tady Ogre mága, který je řešením otázky mizejících lidí v téhle čtvrti. Má totiž soukromý chov mrchožroutů a někde jim holt potravu obstarávat musí. S těmi mrchožrouty se taky potkáte. No pozabíjejte to všechno, a pak odsud můžete s klidným svědomím vypadnout. Ale kdyby se vám náhodou nechtělo, můžete to tu prošmejdit celé, a když budete mít štěstí, potkáte tady i krále podzemí, což znamená další práci pro vaše zbraně.

Až vylezete ze stok vydejte se za Scarem do Flaming Fist. Ten vás ihned zavede za samotným vévodou Eltanem, který vám dá poslední úkol páté kapitoly – totiž vypravit se do sídla Železného trůnu (v přístavu). Možná vás to překvapí, ale vaše mise nebude zrovna mírová, tak se na ni dobře připravte (nakupujte dokud ještě můžete) a pěkně se na to vyspinkejte. Dobrou noc!

Až tedy vlezete do samotného sídla Železného trůnu, zjistíte, že tato instituce se nachází ve velice pokročilém stadiu rozkladu. Alespoň to vyplývá z rozhovorů, které podstoupíte hned v přízemí. Vyjděte do třetího patra, kde potkáte skupinu vyslanců a váš cíl začne být trochu jasnější, ale opravdu jenom trochu. Stráže, které potkáte po cestě můžete zkusit ukecat nebo podplatit – u některých se vám to i povede. Poté vyšplhejte do čtvrtého patra, kde vás čeká to hlavní – pohlédnete si z očí do očí s vašimi nepřáteli. I když z očí do očí…no…pokud budete mít kouzlo najdi (nebo také zruš) neviditelnost, tak ten pohled bude opravdu z očí do očí. Dále se vám budou hodit kouzla plošného působení, tedy fireball, mraky, spleť, apod., Agannazarův  žár, nějaké ty hůlky a pravděpodobně nepohrdnete ani povoláváním kostlivců a jiných malých přítelíčků. Až je zabijete, tak je okraďte (to je ale novinka, co?). Kromě jiného najdete i prsten volného pohybu. Ten má tu samou vlastnost jako meč Zhouba pavouků, tzn. že na vás, resp. na postavu, která jej bude nosit, nebudou působit žádná kouzla omezující ji v pohybu. Ovšem tím také ztratí svou funkci boty rychlosti, proto by prsten (a tím pádem i pavoučí meč) měl nosit někdo, kdo nechodí v boots of speed.

Až budete mít tohle všechno za sebou, udělejte poslední nákupy (a prodeje), jestliže to potřebujete. Tak se můžete ještě vyspat a pak se konečně vydejte za Eltanem. Ten vás pošle zpátky do vaší domoviny, tedy do Candlekeepu. A abyste se po cestě nenudili, dá vám s sebou i něco zábavného ke čtení. Před branou svítící tvrze, ale budete muset svazek odevzdat, protože uvnitř řádí jezuité a všechny podobné knihy pálí.

 

Kapitola šestá aneb zúčtování s Železným tůnem

 

Závěr hry aneb už je to tady!

 

Až tedy budete ve svítící tvrzi vydejte se hned do knihovny, protože okolo stejně nic zajímavého není. Kromě pár ne zrovna příliš zajímavých konverzaček, tady můžete najít i nějaké knihy a kouzla. Ve druhém patře potkáte podezřelého civilistu, o kterém jste už slyšeli v mnoha rozhovorech, které jste absolvovali v předchozích poschodích. Ta osoba (nic slušnějšího, neutrálnějšího a výstižnějšího mě nenapadlo) si nechává říkat Koveras. Pokud vám je to jméno povědomé zkuste si ho přečíst pozpátku a pak snad pochopíte. Nabídne vám nějaký, dokonce snad i ochranný, prsten. Jestli ho přijmete je jen a jen na vás, na další vývoj hry to nemá prakticky žádný vliv.

Ve třetím patře potkáte delegaci složenou z několika vysokých představitelů Železného trůnu. Nebudou vás mít zrovna v lásce, a pokud budete chtít můžete je i zabít (záleží na tom jaké máte přesvědčení a hlavně na tom, jestli se vám zrovna chce). V dalším poschodí potkáte Shistal, vašeho starého dobrého známého. On ale nepotká vás. Nechápete? Nevadí. Pořádně, ale opravdu pořádně si s ním promluvte, pak pochopíte. V pátém patře měl svůj pokoj dokonce i váš skorotatík Gorion. Přečtěte si dopis, který vám tam nechal, abyste měli trochu jasněji. A protože se nad vašimi hlavami stále ještě rozléhají čísi kročeje, vydejte se po schodech vzhůru. Ocitnete se v šestém, tolik toužebně očekávaném, patře.

Tam vás zatknou, protože se jim nelíbí váš ksicht. Ale protože to nemůžou říct takhle přímo, vymyslí si jako záminku, že jste zabili onu již zmiňovanou delegaci z Železného trůnu. Pokud jste je opravdu zabili, dobře vám tak! Pokud ne, vězte, že tuto špinavou práci za vás odvedl váš oddaný a věrný služebník Koveras.

Brzy se objevíte ve vězení. Naštěstí je zrovna doba návštěv, a tak se budete moci těšit z toho, že si na vás vzpomněl rodinný přítel Tethoril. A protože vás má rád a chce vám udělat radost, tak nasadí svůj vlastní krk a bude riskovat svůj holý život, aby vám, chásce jedné sprosté, tupé a nevzdělané pomohl uniknout. Ukáže vám totiž tajnou chodbu, která vede pod Candlekeepem. Podzemí budete muset chtě nechtě projít. Navíc tam můžete nalézt spoustu zajímavých věcí, ale hlavně dejte opravdu dobrý pozor na pasti. Podzemní chodby jsou jimi doslova prošpikovány. Když se dostanete do druhé části podzemí potkáte tam dvojici vašich známých trpaslíků, která vám nabídne svou pomoc. Není důvod proč jejich nabídku nepřijmout, i když mě byli vždy celkem na…eee…už to mám…na nic. Po celé levé straně tohoto velkého sálu, do kterého jste přišli jsou pokojíčky s vašimi přáteli, kteří ovšem nejsou tak nějak ve své kůži.

Ovšem zajímavější je střed celé místnosti je v něm totiž hlava na hlavě, nebo možná spíš lebka na lebce, kost na kosti. Prostě, jasně a stručně je tam trochu přelidněno, pardon – překostlivcováno. Mám jednoduchou radu – neviditelný zloděj a fireball – nejspolehlivější a nejrychlejší způsob jak se těch ubožáčků zbavit. Ale nezapomeňte si při tom dávat bacha na pasti. Asi ve třech místech (v téhle místnosti) na ně opravdu narazíte. A je celkem nepříjemné když se z neviditelného zloděje stane mrtvý zloděj. Až tuto halu celou vyčistíte, uvidíte před sebou ústí jedné chodby, v níž vás, kromě jiných měnivců, bude čekat i Gorion. No nic, zabijte ho, ať už tady konečně přestane strašit a jděte dál.

V chodbě najdete ještě pár pokojíčků s pár měnivečíčkama…bleeh…tffuuj…to jsem si dal…prostě tam potkáte několik málo měnivců, který byste asi měli taky zabít. Až budete mít tohle všechno za sebou dostanete se do jedné zajímavé jeskyni, která už je prakticky východem z podzemí. Hned na kraji vás čeká celkem tuhá a drsná parta vrahů, zabijáků, zlodějů a podobných vyvrhelů společnosti. Až je zabijete, pokračuj klidně dál v cestě. Ovšem měli byste raději pokračovat s vědomím, že na vás v jeskyni, kromě všemožných pavouků, číhá i krásný, miloučký a přítulný párek bazilišků. No a pak už jenom najít východ (tím ovšem nemyslím cestu do Ruska) a vzhůru k dennímu světlu!

 

Kapitola sedmá aneb bitva vrcholí

 

No a když už jste zpět na povrchu zemském, vydejte se do samého lůna neřesti, tedy zpět do Baldurovy brány. Tady zajděte tam, kde jste makali naposled, tedy do Iron Throne. Vylezte až nahoru, na místo velkého boje, a projděte chodbou až dozadu. Potkáte tam jednu sympatickou dívenku. Bohužel už je zadaná. Chodí totiž se Sarevokem, a protože chce aby ji ten brzyjižmrtvola měl rád, tak vás zkusí zabít. Opravdu jen zkusí, tak silná aby vás opravdu porazila zdaleka není. Až bude po ní seberte jí deník jejího milého…mimochodem je ručně vázaný…krásná práce…a vydejte se po schodech opět dolů, a pak ještě níž, až do sklepení. Tudy vlezete do stok, vedlejším vchodem z nich pak vylezete a ocitnete se hádejte kde? Ano správně, v bordelu. Přímo v jeho centru si užívá zamilovaný vražedný poloviditelný páreček. Jsou to celkem drsňáci, takže se vyplatí mít okolo sebe hodně služebníčků.

Ale pozor, pokud chcete mít maximální zkušenosti za jejich zabití, musíte si s nimi nejdřív promluvit. Když s nimi nepokecáte a zabijete je rovnou nějaké ty zkušenosti sice dostanete taky, ale věřte, že budu hodně ubohé. Jo a mimochodem…budete potřebovat kouzlo na odhalení neviditelnosti. Až ty dva připravíte o jejich (bez)cenné životy, seberte jim pozvánky na korunovační ples, skvěle se tam pobavíte!

Až se znovu vrátíte na povrch zajděte do Flaming Fist, kde se probojujte až k lordu Eltanovi, a zachraňte mu život. Ach, jak krásně a lehce se to řekne! Ale tenhle úkol je opravdu lehký, takže se nemusíte ničeho bát. Až zabijete jeho osobního lékaře, vezměte tělo téměřjižmrtvého lorda Eltana a odneste je ke správci přístavu. No a pak už se konečně můžete vypravit na slavnost korunovační. Jakmile se ocitnete v místnosti, začněte ihned zaujímat bojové rozestavení a postavení. Vzápětí totiž vyslechnete krásný, srdceryvný, dojemný a velice působivý projev, v jehož průběhu se místnost jaksi přeplní mnoha a mnoha měnivci. Při jejich zabíjení pamatujte hlavně na to, že musí přežít alespoň vévoda Belt.

Až pobijete měnivce, tak se pusťte i do Sarevoka a přinuťte ho na ústup. Hlavně ho nezkoušejte zabít dřív, než bude místnost kompletně vyčištěna od ostatních nepřátel, stejně by se vám to totiž nepovedlo. Až Sarevoka uprchne, teleportuje vás vévoda Belt za ním do Cechu zlodějů. Sestupte do sklepení a hurá za ním. Dejte si pozor na pasti a až potkáte Válečné kostlivce, použijte i sílu svých vyvolaných přivolaných posluhovačů (možná se vám budou hodit už proti Battle Horrors). Na konci chodeb najdete i Sarevokova, teď již bývalého, učitele. Vytáhněte z něj ještě pár informací, a pak ho můžete dorazit…jestli chcete, ale víc ho naštve, když ho necháte žít. No a pak už vzhůru do boje!

 

Epilog aneb The Final Punishment

 

Vylezte z podzemí a pokračujte přímo dál v cestě. Vyplatí se posílat kousek napřed neviditelného zloděje. Brzy totiž narazíte na partičku, která už z dálky vypadá velice bojechtivě a nebezpečně. Naházejte na ně co nejvíc fireballů, co stihnete než se na vás vyřítí. Několika protivníků se tím zbavíte. Pokud se nepletu, měl by na vás vyrazit snad jenom jeden ogre, tak mu hlavně proboha nechoďte moc naproti, tedy pokud si ten trochu nudný boj nechcete zbytečně a docela hodně zkomplikovat. Navíc na vás ze stran budou dotírat různě víceméně více mrtvé než živé potvůrky. Až si se všemi proradíte vyrazte dál. Brzy dojdete k takovému velkému stavení. To je chrám. Před ním potkáte svou novou známou, na kterou jste pravděpodobně narazili při jedné z vašich posledních procházek po městě. Ač nerada vyzve vás na souboj, pokud hrajete za dobro, můžete to zkusit nějak ukecat a nechat ji žít, ale jestli to vyjde…?

A teď do chrámu! Poslední bitva začíná! Raaaaaargh! Vejděte tedy dovnitř a nechte svého zloděje hledat pasti. Ale hlavně nechoďte moc blízko, aby vás nezpozoroval Sarevok se svými poskoky (to neznamená, že se pohybuje skákáním, ale že má pomocníky). Vykouzlete si dvě tlupy příšerek a každou z nich pošlete na jednu stranu velkého zapasťovaného centra chrámu. No a pak z bezpečné vzdálenosti ostřelujte Sarevoka a jeho druhy firebally (jsou na pravé straně oltáře, nebo co to k čertu je). Jeden z nich (tuším že snad Angello ?) to dlouho nevydrží a přijde se za vámi podívat – a proto jste si už dopředu vyvolali své milované příšerky). Udělejte si další příšerky a soustřeďte své další útoky na něj. Brzy zemře. Pomodleme se tedy otčenáš a zdrávas Maria a pokračujme ve fireballovém ostřelováním. No…a to je tak zhruba všechno…teď už by pro vás neměl být problém Sarevoka zabít. A až ho zabijete skončí i vaše hra. No a tím pádem skončí i můj-váš návod. Děkuji. Bylo mi s vámi hezky. Zavřete oči. Odcházím.

 

Bestiář Baldur’s Gate 1


Jméno: Gnoll
Popis:Tohle je něco jako pirát – debil. Gnollové mají různé zbraňe: meče, kopí a luky s šípy. Jedna z největších gnollích pevností je jiho-západně od Naskhelu(to je ale v BG1).Povaha: Šelma – zvíře
Hodnocení: */****

Jméno: Dlakovlk
Popis:Asi pátráte po tom proč se tomuto stvoření říká dlakovlk, když vypadá úplně stejně jako vlkodlak. Je tu ovšem jeden rozdíl, dlakovlk se dokáže přeměnit z člověka na vlkodlaka kdy chce, na rozdíl od něj se člověk nakažený lykantropií mění na vlkodlaka pouze v noci a i bez svého osobního souhlasu. Dlakovlci jsou velmi odolní, dokáží svými drápy způsobit nepříjemná zranění. Při jejich likvidaci je největší úskalí to, že mají neuvěřitelně rychlou regeneraci. Při boji s nimi se vždy tedy soustřeďte pouze na jednoho, prostě to berte postupně. XP za zabití: 8000Povaha: Ostatní
Hodnocení: ***/****

Jméno: Skurut
Popis:Skurut je takový typ banditu, kteří chodí většinou po skupinách a můžete u nich vidět velký výběr zbraní(meče, luky, …). Jedna skupinka je v mapě před Naskhelem. Najdete u nich drahé kameny a různé cetky. XP za zabití: 35Povaha: Ostatní
Hodnocení: */****

Jméno: Nájemný vrah
Popis:Jistě víte, že na vás byla vypsána odměna a jde po vás pár lidiček. Dva takoví lidičkové jsou hned v Candkleepu. Během hry jich potkáte kolem 20(možná i víc, nevím), potulují se v různých pajzlech, ale asi vám nebudou dělat žádné větší problémy. Ke konci hry se dostanete i do tábora, kde celá tahle cháska sídlí a hezky je všehny zlikvidujete. A ještě jedna velká skupinka zabijaček na vás číhá po výstupu z Naskhelských dolů, to jsou docela oříšky, ale stojí to za to – hromady XP a skvělé artefakty! XP za zabití: normální zabiják kolem 50 až 150, jinak je to různéPovaha: Zabiják – člověk
Hodnocení: */****

Jméno: Ogrillon
Popis:Ogrillon je taková horda, která už se z půlky rozpadla, ale i přesto má největší přání – zabít vás:). Dva ogrillony najdete v mapě jižně od Beregostu, jak požírají milence jedné dámy ze zmíněného města. Jinak ogrillon je se v boji vyrovná Ogrovi, takže nic moc. XP za zabití: 175Povaha: Ostatní
Hodnocení: **/****

Jméno: Ogr
Popis:Ogr je takový poloobr, pro nižší úroveň je to docela oříšek. Jednoho takového Ogra můžete najít na rozcetí jižně od Přátelské náruče, najdete u něj dva pásy(a jeden je prokletý a udělá z chlapa ženskou). Ogr může být i slabší mág nebo berserker a ve měste jich je hodně ve stokách apod. XP za zabití: ogr mág/berserker – 650, ogr – 270.Povaha: Ostatní
Hodnocení: **/****

Jméno: Divous
Popis:Divouse budete potkávat spíše jen na začátku, abyste se zacvičili v boji, jinak na pozdějším levelu jen mávnete mečem a budou mrtví. U některých divousů najdete i pár zlatých nebo nějaké cetky. XP za zabití: 20?Povaha: Šelma – zvíře
Hodnocení: */****

Jméno: Vlk
Popis:Vlků je po celém uzemí Mečového pobřeží habaděj a nejedno plemeno(divocí, zimní, upíří,..). I když budete na nízké úrovní, tak si myslím, že vám nebudou dělat problémy. Na vlcích můžete i dobře vydělávat, jestliže skolíte zimního vlka a seberetu mu kožešinu, tak ji může u překupníka v Beregostu prodat za 500 zlatých, to jde ne?:) XP za zabití: vlk – 65, hrozný vlk – 125/650, upíří vlk – 2000, zimní vlk – 975.Povaha: Šelma – zvíře
Hodnocení: **/****

Jméno: Ankheg
Popis:Tento brouk si kutá chodby pod zemí. Reaguje na otřesy půdy pod chodidly zvířat a lidí. Takže pokud se na vás během poklidné procházky krajinou zničehonic vyřítí velký zelený brouk, vězte, že se jedná o Ankhega. Má velmi tvrdý chitinový krunýř, ze kterého vám kovář v Beregostu dokáže vyrobit kvalitní zbroj. Navzdory pevnému krunýři jej několik silných ran pošle do broučího ráje. V BG1 je najdete na mapě severně od Přátelské náruče XP za zabití: 975Povaha: Ostatní
Hodnocení: **/****

Jméno: Karlat
Popis:Tam kde zabijete Silke jsou schody do hospody, vylezte tam po nich. Jakmile vstoupíte do oné hospůdky, “uvítá” vás trpaslík Karlat a začne mlít o jakési prácičce, kterou musí splnit – zabít vás, aby uživili hladové krky své rodiny. No nevím jak vy, ale já jsem s timhle trpaslíkem měl dycky problémy. A to jakou vám dá práci zabít ho, bude oceněno jen někola XP:(. XP za zabití: 270Povaha: Zabiják – člověk
Hodnocení: ***/****

Jméno: Silke
Popis:Když zajdete do Beregostu a setkáte se s Garrickem(stojí na severo-východ od Feledopst´s Inn), nabídne vám špinavou prácičku a když přijmete, dovede vás k čarodejnici(a to je právě Silke). Ta vám řekne abyste zabili pár týpku, který sem za chvíli přijdou. Jestli chcete zabít Silke, tak odmítněte zabít ty chlápky. Před bojem doporučuji kolem Silke rozestavět všechny postavy a když přijde ta pravá chvíle, tak je na ni všechny pošlete(střílejte, sekejte a jestli máte Imoeninu magickou hůl, tak to máte v kapse během jednoho kola;). Když ji zabijete, získáte celkem kvalitní(a pěknou) hůl +1 a chlápci, které jste zachránily vám ještě přihodí lektvar. XP za zabití: 900Povaha:
Hodnocení: ***/****

Jméno: Neira
Popis:Neira je nájemný vrah, který vám jde po krku a najdete jí v nejsevernějším hostinci v Naskhelu. Jestli máte postavy na 1. levelu, tak by mohla dělat docela problémy – sesílá kouzla, která vás znehybní, ale myslím si, že když u vás má někdo střelnou zbraň(třeba luk) a bude do ní střílet a tím ničit sesílání jejích kouzel, tak to nebude problém! XP za zabití: 650Povaha: Zabiják – člověk
Hodnocení: **/****

Údaje: Místo nálezu:
Název:
Dráp Kazgarotha
Popis:O tomto předmětu je známo velice málo, až na to, že jde o dráp sebraný z mrtvoly velké bestie Kazgarotha. Několik očarování se spustí, pokud se dráp nosí jako prsten. Je prokletý, i když má skvělé vlastnosti a postih k odolnosti -2!!!

Jeden zvídavý čtenář(Míííla) mi poslal tento dodatek: Obejvil jsem, že v předmětech k Baldur’s gate 1 máš roh a dráp Kazgorotha a píšeš, že je o něm známo málo. Jestli tě to zajímá, tak Kazgoroth byla bestie (jeden ze sluhů Bhaala), která sužovala lidi na ostrovech Moonshae. Píše se o tom v knihách Douglese Nilese-Moonshae. Měl by se vyskytovat v 1., tj. Bestie na Moonsahe, ale možná je i v nějakých dalších. To jen tak pro zajímavost :-).

Typ: Magické předměty
Hodnocení: */****

Můžete ho koupit v High Hedge.

  Údaje: Místo nálezu:
Název:
Roh Kazgarotha
Popis:Když tuhle věcičku v BG2 prodáte obchdníkovi v domě Gaelana Bayleho můžete získat kolem 5 miliónů zlatých!!! A má poměrně dobré vlastnosti.

Jeden zvídavý čtenář(Míííla) mi poslal tento dodatek: Obejvil jsem, že v předmětech k Baldur’s gate 1 máš roh a dráp Kazgorotha a píšeš, že je o něm známo málo. Jestli tě to zajímá, tak Kazgoroth byla bestie (jeden ze sluhů Bhaala), která sužovala lidi na ostrovech Moonshae. Píše se o tom v knihách Douglese Nilese-Moonshae. Měl by se vyskytovat v 1., tj. Bestie na Moonsahe, ale možná je i v nějakých dalších. To jen tak pro zajímavost :-).

Typ: Magické předměty
Hodnocení: ***/****

Můžete ho koupit v High Hedge.
  Údaje: Místo nálezu:
Název:
Hůlka nebes
Popis:Tato hůlka způsobí, že z nebe vystřelí sloup plamenů a zasáhne určený cíl. Tato hůlka je jedna z nejlepších, co jsou ve hře…

Typ: Magické předměty
Hodnocení: ***/****

Můžete ji koupit v High Hedge.

  Údaje: Místo nálezu:
Název:
Hůlka blesku
Popis:Vlastník hůlky může vypálit šest blesků. Blesk pokračuje v cestě dále a odráží se, dokud nezmizí. Hůlka může zacílit až šest různých cílů.

Typ: Magické předměty
Hodnocení: */****

Můžete ji koupit v High Hedge.

  Údaje: Místo nálezu:
Název:
Hůlka mrazu
Popis:Proud bílých krystalických zrnek prachu vyrazí směrem k oběti a zmrazí ji. Užívjte s rozvahou, hůlka je sice skvělá, ale může se vám stát, že soupeře zmrazíte i s artefakty, které jsou pak nepoužitelné. Jsou i lepší…

Typ: Magické předměty
Hodnocení: **/****

Můžete ji koupit v High Hedge.

  Údaje: Místo nálezu:
Název:
Hůlka ohně
Popis:Hůlka vyšle velkou hořící kouli, která vybuchne na určeném místě (až do maximální vzdálenosti 40 m) podobně jako kouzlo Ohnivá koule. Druhá schopnost hole je podobná kouzlu Agannazarův spalovač tím, že sloup ohně sežhne obět a způsobí zranění za 6k6 +6 životů; při záchraně proti holím polovinu.

Typ: Magické předměty
Hodnocení: ***/****

Můžete ji koupit v High Hedge.

  Údaje: Místo nálezu:
Název:
Prsten ochran +2: ‘Prsten Strážce’
Popis:Strážce byl nesmrtelným hlídačem, který měl určeno chránit hrobku, v níž odpočívalo tělo princezny Akanalu. Snižuje obranné číslo o 2 bod. Dobrá volba.

Typ: Magické předměty
Hodnocení: ***/****

Má ho Koveras(Sarevok) v Candkleepu – pozdejsi cast hry.

  Údaje: Místo nálezu:
Název:
Prsten ochrany +1: ‘Prsten princů’
Popis:Tento prsten a pár podobných bylo původně vytvořeno k ochraně synů Krále Casttera De’wesse, ačkoliv není známo, kdo provedl očarování. Snižuje obranné číslo o 1 bod.

Typ: Magické předměty
Hodnocení: **/****

2. mapa od Svítící tvrze. Na souřadnicích: X=1007, Y=1114

  Údaje: Místo nálezu:
Název:
Helma obrany: “Dar Míru”
Popis:Tato helma je ceněna pro svůj vznešený původ, stejně jako pro výhody nositele; původně to měl být jen malý dárek. Odolnost na elektřinu: +20%. Odolnost na chlad: +20%. Odolnost na oheň: +20%.

Typ: Pásy, boty, helmy
Hodnocení: **/****

Helmu ochrany ti věnuje zlobr mág za pár šípů do hlavy, který se objeví po rozmluvě se Shoal the Nereid.

  Údaje: Místo nálezu:
Název:
Helma slávy: ‘Helma šlechticů’
Popis:Tato helma je pojmenována po svém původním majiteli, Panu Tainovi Šlechetném, a v jeho držení se účastnila mnoha velkých bitev. Skvělá volba!

Typ: Pásy, boty, helmy
Hodnocení: **/****

Ve měste Baldurs Gate

  Údaje: Místo nálezu:
Název:
Balduranova helma
Popis:Super volba – už jen z toho názvu:-). Přidává 5 životů a THACO +1!

Typ: Pásy, boty, helmy
Hodnocení: ***/****

Ve měste Baldurs Gate

  Údaje: Místo nálezu:
Název:
Boty Severu: ‘Mrazivé objetí’
Popis:Odolnost na chlad: +50%. Najdete je v místech pevnosti gnollů. Váha: 4

Typ: Pásy, boty, helmy
Hodnocení: */****

Týpek u mostu poblíž Gnolí pevnosti za zabití ledního medvěda

  Údaje: Místo nálezu:
Název:
Boty ukrytí: ‘Tichý šepot’
Popis:Bonus na skrytí: 35%. Pro zloděje to je skvělá volba!

Typ: Pásy, boty, helmy
Hodnocení: **/****

Mapa jižně od Beregostu. Má je 1 z hobgoblinů.

  Údaje: Místo nálezu:
Název:
Boty rychlosti
Popis:Jinak se nazývají tlapy geparda. Kdysi byly majetkem smrtícího zabijáka, který rád pronásledoval svou kořist. Zvýší rychlost pohybu – skvělá volba!

Typ: Pásy, boty, helmy
Hodnocení: ****/****

Má ho týpek před vchodem do dolů v Cloakwoodu.

  Údaje: Místo nálezu:
Název:
Plášť nezjištění: ‘Šeptání ticha’
Popis:Podle zpráv byl tento plášť vytvořen pro rodinu největších lupičů a byl zřejmě úspěšný. Neexistují záznamy o předchozích majitelích. Nezjistitelný magickými prostředky, jako detekce neviditelnosti.

Typ: Pláště
Hodnocení: **/****

První mapa Cloakwoodu, má ho tasloi v jihovýchodním rohu.

  Údaje: Místo nálezu:
Název:
Plášť vlka: ‘Relairův omyl’
Popis:Relair byl mág, který přecenil své síly ovládání magie, a během vytváření u něj tento plášť zřejmě způsobil lykantropii. Nositel může změnit podoby kdykoliv chce. Zvláštní: Proměna na vlka dle vůle

Typ: Pláště
Hodnocení: **/****

Katakomby pod Ulcasterem

  Údaje: Místo nálezu:
Název:
Plášť Baldurana
Popis:Sníží obranné číslo o 1 bod, +25% odolnost proti magii. Tento plášť nosil pověstný Balduran, zakladatel Baldurovy Brány. Skvělá volba!

Typ: Pláště
Hodnocení: ****/****

Nevěstinec pod Blushing Mermaid(severovýchod Baldurovy brány). vlastník: Quenash

  Údaje: Místo nálezu:
Název:
Plášť ochrany +2
Popis:O tomto plášťi se říká, že soustřeďuje energii duše nositele do síly, která ho chrání. Sníží vám o 2 body obranné číslo. Ujde to (je lepší než jeho předchůdce).

Typ: Pláště
Hodnocení: **/****

Katakomby pod Svítící tvrzí(Candkleep)

  Údaje: Místo nálezu:
Název:
Plášť ochrany +1
Popis:Sníží vám o 1 bod obranné číslo. Není to nic zvláštního, a krom toho má ještě tu nevýhodu, že je považován za magický předmět. Volba spíš do začátku, když nemáte, co byste dali do batohu.

Typ: Pláště
Hodnocení: **/****

Mrtvolky magických nabušenců=)

  Údaje: Místo nálezu:
Název:
Algernonův plášť
Popis:Přidá 3 body k charisma osoby, jež ho bude mít na sobě. Každý den můžete zmámit až tři osoby (budou na vaší straně). Rozdíl mezi “pláštem nymfy” a “Algernonovým pláštěm” je ten, že Algernonův plášť lze používat i na dálku (p. nymfy je na blízko)

Typ: Pláště
Hodnocení: ****/****

Nalézá se v Beregostu v druhém patře hospody Feldepost’s Inn. vlastník: Algernon

  Údaje: Místo nálezu:
Název:
Lumpova róba
Popis:Řekl bych, že není špatná, ale róba arcimága je prostě róba arcimága! A některé róby podobného typu mají různé očarování(odolnosti vůči elektrice aj.)

Typ: Zbroje, štíty, róby
Hodnocení: **/****

Každý dobrý kouzelnický krámek, nebo mrtvoly mágů.

  Údaje: Místo nálezu:
Název:
Róba neutrálního arcimága
Popis:Tohle je jedna z nejlepších rób, co jsou ve hře! Magická odolnost: +5%. Záchranné hody: +1 bonus. Mohou ji nosit pouze mágové neutrálního přesvědčení.

Typ: Zbroje, štíty, róby
Hodnocení: ***/****

Můžete ji koupit u kouzelníka na mapě v High Hedge.

  Údaje: Místo nálezu:
Název:
Róba dobrého arcimága
Popis:Tohle je jedna z nejlepších rób, co jsou ve hře! Magická odolnost: +5%. Záchranné hody: +1 bonus. Mohou ji nosit pouze mágové dobrého přesvědčení.

Typ: Zbroje, štíty, róby
Hodnocení: ***/****

Můžete ji koupit u kouzelníka na mapě v High Hedge.

  Údaje: Místo nálezu:
Název:
Róba zlého arcimága
Popis:Tohle je jedna z nejlepších rób, co jsou ve hře! Magická odolnost: +5%. Záchranné hody: +1 bonus. Mohou ji nosit pouze mágové zlého přesvědčení.

Typ: Zbroje, štíty, róby
Hodnocení: ***/****

Můžete ji koupit u kouzelníka na mapě v High Hedge.

  Údaje: Místo nálezu:
Název:
Malý štít
Popis:Malý štít je obvykle kulatý a nosí se na předloktí, připevněný k ruce.

Typ: Zbroje, štíty, róby
Hodnocení: */****

Tahle věcička leží v každém dobrém kovářství.

  Údaje: Místo nálezu:
Název:
Velký štít +1, +4 proti střelám: ‘Štít Padajících hvězd’
Popis:Samotný Ilmater očaroval tento štít poté, co viděl odhodlání mladého šlechtice vytrpět nepopsatelné utrpení pro dobro svého koně. Obranné číslo: +1 bonus, +4 proti střelným zbraním. Skvělá volba!

Typ: Zbroje, štíty, róby
Hodnocení: ***/****

Tahle věcička leží v každém skvěle vybaveném kovářství.

  Údaje: Místo nálezu:
Název:
Velký štít +1
Popis:Tohle je jeden z lepších štítů. Je k sehnání zhruba za 1500 zlatých v každé dobré kovárně.

Typ: Zbroje, štíty, róby
Hodnocení: **/****

Tahle věcička leží v každém lepším kovářství.

  Údaje: Místo nálezu:
Název:
Velký štít
Popis:Velký štít, také známý jako pavéza či obří štít, je masivní kovový nebo dřevěný štít, jež sahá téměř od brady až na zem. Pro začátek poměrně dobrá obrana, ale ke konci to chce něco lepšího…

Typ: Zbroje, štíty, róby
Hodnocení: */****

Tahle věcička leží v každém dobrém kovářství.

  Údaje: Místo nálezu:
Název:
Plná plátová zbroj +1
Popis:Tohle je poměrně kvalitní brnění, ale najdete ho až v poslední lokaci před Sarevokovým úkrytem (podzemní město pod B. branou).

Typ: Zbroje, štíty, róby
Hodnocení: ***/****

Před vchodem do Sarevokovy skříše v podzemním městě pod Baldurovou bránou. vlastník:Sarevokova přívrženkyně

  Údaje: Místo nálezu:
Název:
Stínové brnění
Popis:Stínové brnění je pokované kožené brnění vyrobené pro Stínové pány z Amnu. Tohle je podle mě nejlepší kožené brnění v BG1, hlavně pro zloděje!

Typ: Zbroje, štíty, róby
Hodnocení: ****/****

Můžete ho koupit v kovárně v Beregostu.

  Údaje: Místo nálezu:
Název:
Prokletá pokovaná kožená zbroj
Popis:Tuto podivně vyhlížející pokovanou zbroj nelze po oblečení sundat, jedině za pomoci čaroděje. Obranné číslo: 5 (15 proti střelným zbraním).

Typ: Zbroje, štíty, róby
Hodnocení: /****


  Údaje: Místo nálezu:
Název:
Kožená zbroj +2: ‘Ochránce Druhé’
Popis:Mlžné Stíny byla elitní skupina elfských hraničářů, kteří se potulovali Cormanthorským hvozdem a byli zhoubou všech banditů a podobných příšer. Toto zvláštní brnění nosila Indeera Lakhan, jedna z nejvíce vyznamenaných důstojníků skupiny, a druhá ve velení. Obr. číslo: 6

Typ: Zbroje, štíty, róby
Hodnocení: **/****

Mapa, kde vylezete z Naskhelských dolů.vlastník: 1 z nájemných vražedkyň

  Údaje: Místo nálezu:
Název:
Kroužková +2: ‘Zbroj Mrtvých’
Popis:Mág dokáže stvořit extrémně účinné zabijáky, jak před více než 400 lety dokázal Vorusta. Stvořil válečníky kostlivce vybavené tímto očarovaným brněním , mocnými meči a dal jejich náramky moci obětem jako dárek. Když stroj na zabíjení dokončil svou práci, Vorusta získal zpět vybavení a započal znovu celý proces.

Typ: Zbroje, štíty, róby
Hodnocení: ***/****

Tales of the Sword coast

  Údaje: Místo nálezu:
Název:
Mithrilová kroužková zbroj +4
Popis:Toto je osobní zbroj Drizzta, věhlasného temného elfa hraničáře. Vykoval mu ji přítel Bruenor. Má nevýhodu, že je považována za magický předmět.

Typ: Zbroje, štíty, róby
Hodnocení: **/****

Mapa poblíž Gnollské pevnosti. vlastník: Drizzt

  Údaje: Místo nálezu:
Název:
Meč bastard +1, +3 proti Měnivcům: ‘Kondar’
Popis:Na první pohled vypadá tento meč jako každý jiný. V přítomnosti jakéhokoli tvora, který dokáže měnit podobu, se začne čepel rozehřívat, jak kypí její síla. Zranění: 2K4 +1, +3 proti Měnivcům

Typ: Zbraně
Hodnocení: /****

Bastard +1,+3 má lovec v cloakwoodu, který žádá o pomoc proti druidům. když přijmeš a pak změníš stanovisko a pomůžeš druidům (správně) zabiješ ho a máš meč.

  Údaje: Místo nálezu:
Název:
Scimitar Obránce +5
Popis:Je to jedna ze zbraní Drizzta Do’ Urdena. Obranné číslo -1. Hlavně v BG1 je to jeden z nejlepších mečů!

Typ: Zbraně
Hodnocení: ***/****

Mapa poblíž Gnollské pevnosti. vlastník: Drizzt

  Údaje: Místo nálezu:
Název:
Scimitar Mrazič +3
Popis:Je to jedna ze zbraní Drizzta Do’ Urdena. Thaco +3. Hlavně v BG1 je to jeden z nejlepších mečů!

Typ: Zbraně
Hodnocení: ****/****

Mapa poblíž Gnollské pevnosti. vlastník: Drizzt

  Údaje: Místo nálezu:
Název:
Měsíční čepel
Popis:Tuto mocnou zbraň vytvořili kováři z Myth Drannor. Měsíční čepel si vybere majitele a v případě tohoto meče je vyvoleným elf Xan. Meč může používat pouze Xan.

Typ: Zbraně
Hodnocení: **/****

Truhla v jeskyni, kde naleznete Xana(Naskhelské doly)

  Údaje: Místo nálezu:
Název:
Krátký meč probodávání: “Čepel stínů”
Popis:Tohle nejlepší volba hlavně pro zloděje. Zneviditelnit a zabít! Tohle ostří je k dostání v Baldurově bráně, v bordelu pod hospodou U mořské víly.

Typ: Zbraně
Hodnocení: ***/****

Bordel pod Blushing Mermaid(Baldurova brána,severovýchod), také Balduranův plášť.

  Údaje: Místo nálezu:
Název:
Dlouhý meč +2 “Varscona”
Popis:Tento skvělý meč můžete získat, když zabijete Greywolfa (poblíž Naskhelu. Dává +1 zranění mrazem. Skvělá volba!

Typ: Zbraně
Hodnocení: ***/****

Mapa vchodu do Naskhelských dolů(Naskhel mines), zabiják Greywolf

[tab name=”Mapy”]

mapa-sc

candkleep

 

Tipy a triky Baldur’s Gate 1

1. Jak správně házet firebally

 • Není v tom nic moc složitého, prostě svého mága nabufujte kouzlem Spěch, případně můžete i zneviditelnit kouzlem Vylepšená neviditelnost.
 • Vběhněte do bezpečné vzdálenosti od protivníku (musí to být, ale vzdálenost, aby tam Ohnivá koule vůbec doletěla). A začarujte:::

2. Vložte si do hry svůj portrét

 • Vyberte si obrázek, který se vám líbí a převeďteho do formátu bmp.
 • Vytvořte si z daného obrázku první obrázek o velikosti: 170 x 110 pixelů.
 • Vytvořte si z daného obrázku druhý obrázek o velikosti: 38 x 60 pixelů.
 • U BG1 si v adresáři, kde máte hru nainstalovanou vytvořte složku portraits. U BG2 tato složka v adresáři již je.
 • Při tvorbě postavy u bodu Vzhled (vybírání tváře) dejte volbu upravit nebo změnit a tam vyberte svůj výtvor a potvrďte.
 • Pozn.: Obrázek může mít jakýkoli název, ale musí mít koncovku bmp!
 • příklad:

3. Jak bojovat s mágy (autor: Pavel Mistrík)

Ač nejsou příliš fyzicky odolní a nemají mnoho hit pointů, dokáží nepřátelští čarodějové nepřipravené družině dobrodruhů pěkně zatopit. Jak tedy na ně?

 • Základním krokem je odhalit nepřátelsky naladěného mága dříve než si on všimne vás – vyplatí se tedy neznámou oblast nejprve procházet ukrytí ve stínu (zloděj, hraničář) nebo zkonzumovat lektvar neviditelnosti. Sice je to poněkud zdlouhavé, ale ušetříte si řadu nepříjemných setkání, pokud se na ně necítíte. Bohužel některé postavy vás napadnou až po zahájení dialogu, takže na první pohled nic nepoznáte, neboť jsou neutrální.
 • Pokud máte v partě zloděje, tak ho ukryjte do stínu, přibližte se k mágovi ze zadu a probodněte ho (tzv. backstab). Zkušený a silný zloděj nezřídka dokáže způsobit několikanásobné zranění a mága tak zabít první ranou. Jestliže zloděje nemáte, vyberte nejsilnějšího bojovníka a pomocí lektvaru neviditelnosti proveďte to samé. Jen šance na úspěch je menší, úder se počítá jako běžná rána a tak čaroděje pouze zraníte.
 • Pokud nemůžete provést backstab nebo nezabijete kouzelníka první ranou, tak výborně fungují střelné zbraně. Je-li mág zasažen při sesílání kouzla, jeho kouzlo selže a nemůže vám tak ublížit. Pozor, někteří čarodějové na sebe sesílají ochranu před střelami, takže rychlejší zvítězí.

4. Jak bojovat se sirénami (autor: Pavel Mistrík)

Tyto mršky stráží pobřeží v lokaci s majákem a mapu severně od majáku. Jedná se o smrtonosného nepřítele, o čemž svědčí i královská odměna za zabití sirény (2000 xp). Nebezpečné jsou hned z několika důvodů. Zaprvé používají otrávené šípy, dále se dokáží zneviditelnit a nakonec jsou ještě schopné seslat zmámení na některou z vašich postav a obrátit ji tak proti vám, což je pěkně nepříjemné.

 • Nezbytnost je mít v družině čaroděje, který má připraven dostatek kouzel Zmámení a Najdi neviditelnost. Můžete tak zkusit zmámit již sirénami ovládnuté členy vaší družiny a používat je i nadále. Pokud se to povede, počítejte s tím, že účinek vámi seslaného zmámení vyprchá dříve a postava se tak stane na nějakou dobu opět nepřátelskou. Proto ji po boji někam odkliďte, aby vás nenapadla a počkejte až se vše vrátí do normálu. Pozor: čaroděje je třeba držet od sirén co nejdál, aby nepadl za oběť právě on, jinak vás čeká dost nepříjemností.
 • V případě že nemáte čaroděje nebo vám dojdou kouzla, je velmi účinný lektvar proti ovládnutí nebo nápoj zvyšující magickou odolnost. Jedná se ovšem o drahé a vzácné lektvary, tak je používejte s rozvahou.
 • V boji se sirénami se vyplatí používat stejnou taktiku jako proti mágům a pokusit se tak sejmout jednu sirénu napoprvé + zásahy přerušovat sesílání kouzel.

5. Jak bojovat s golemy (autor: Pavel Mistrík)

V pirátské jeskyni (na mapě s majákem) se kromě slušného pokladu dočkáte i tří golemů, kteří jej stráží. Sice je možné se jim postavit na férovku, ale jelikož způsobují značná zranění, vyplatí se i následující postup: Cestou k jeskyni jste si úspěšně poradili se skupinkou sirén a tak od nich (posmrtně) získáte otrávené šípy. Dejte je svému nejlepšímu lučištníkovi a pošlete jej samotného do jeskyně. Pokud to jde, ukryjte jej do stínu a zaútočte na golema. Kromě standardního zranění začne působit i jed. Golema stačí trefit 2x a rychle s postavou opustit jeskyni, golem mezitím skape. Podlé leč účinné.

6. Bonusové body k vlastnostem (autor: Pavel Mistrík)

Ve hře se vyskytuje několik knížek, které vám po přečtení trvale přidají jeden bod k určité vlastnosti. Celkem jich je k nalezení sedm (osmá je přístupná pouze s datadiskem).

 • Kniha odolnosti – uvnitř pirátské jeskyně (SZ) na mapě s majákem.
 • Kniha charisma – na mapě s pevností gnollů, v jedné z jeskyní na jihu oblasti.
 • Kniha inteligence – ve vrchním patře věže mága Ramazitha v Baldurově bráně.Věž je sice nepřehlédnutelná, ale jen pro jistotu: je severně od tržiště.
 • Kniha obratnosti – v úvodní lokaci města Baldurovy brány, v sídle cechu zlodějů. Poněkud zapeklitě schovaná v sudu u schodů vedoucích do sklepení. Poblíž postává překupnice.
 • Kniha moudrosti 1 – pokud ve čtvrti kde se nachází Síň zázraků přijmete úkol zachránit klerikova syna ze spárů kněžek Umberlee, získáte šanci zmocnit se této knihy. Kněžka prozradí, že je ochotna vyměnit kluka za zmíněnou knihu, kterou můžete za 500 zlaťáků koupit (prozradí vám kde, bez questu to jinak není možné). Knihu zakupte a vraťte se za kněžkou. Žádejte nejprve hochovo tělo a když přijde na předání knihy, pošlete kněžku někam a prchněte před jejím hněvem, nebo se jí můžete postavit. Ať tak či tak, kniha je vaše.
 • Kniha moudrosti 2 – exemplář se ukrývá v sarkofágu pod Svítící tvrzí, pozor na četné pasti. Vyplatí se mít vysokou schopnost odemykání zámků nebo lektvar Zlodějství.
 • Kniha síly – taktéž v jednom ze zamčených sarkofágů v podzemí Svítící tvrze, opět pozor na pasti.
 • Kniha moudrosti 3 – nachází se v kapličce v horních patrech Durlagovy věže. Pouze v datadisku The Tales of the Word Coast.

7. Jak získat rukavice Odkaz mistrů (autor: Pavel Mistrík)

Tyto rukavice přidávají bonus +1 k zásahu a +2 ke zranění, takže je váš bojovník jistě ocení. Ve hře jsou dva exempláře. První vlastní jistý šermíř, kterého potkáte na východním břehu Firewinského mostu. Chlapík je vcelku přátelský a jediný způsob jak získat rukavice je vyprovokovat jej k boji, což jistě není nic pro čestné hrdiny.

Zisk druhých rukavic také není zcela košer. Než se vydáte do Tábora banditů (kapitola 3), zamiřte do některé z okolních map (Larský hvozd, Les Ostrých zubů) a měli byste narazit na skupinu banditů. Jeden z nich bude neutrální a zahájí s vámi rozhovor. Můžete jej přesvědčit, že se k nim chcete přidat a tak vás odvede do tábora. Po nahrání mapy za vámi přijde Tazok a začne vás vyslýchat. Po krátkém boji vás nechá být a chystá se odchodu (již jako neutrální postava). To mu nesmíte dovolit. Nebudete mít příliš času na Tazokovo zabití, takže doporučuji Zrychlení a nešetřit nejsilnějšími kouzly. Nakonec u mrtvého Tazoka najdete zmíněné rukavice. Tento způsob není příliš férový, neboť hra nepočítá s tím, že byste to udělali. Tazok se totiž tak či onak objeví v závěrečné bitvě, neboť jste jej přeci neměli zabít! Nu, pokud vám to nevadí, tak rukavice budou dostatečnou odměnou.

1

Drizzt DO’Urden

Rasa: Elf > Drow
Povolání: Hraničář
Přesvědčení: Zmatené dobro
Tohle je opravdu tuhý oříšek, jenž má nebezpečně nízké THACO a vysoký počet útoku a navíc zbraně v obou rukách. Chce konat samé dobro, ale když ho sejmete(návod v rubrice Návody), dostanete hromady XP(12000) a navíc skvělé vybavení!

Potkáte ho na mapě východně od gnollí pevnosti.
Hodnocení: ****/****

Elminster

Rasa: Člověk
Povolání: Innocent
Přesvědčení: Zmatené dobro
Ve Faerunu to je jeden z nejobávanějších mágů. Vám se snaží dávat moudré rady, ale… V příběhu je celkem k ničemu, akorát zjistíte, že je byli s Gorionem přátelé.

Potkáte ho v první mapě na východ od Svítící tvrze.
Hodnocení: **/****

Sarevok

Rasa: Člověk
Povolání: Bojovník???, ale hlavně tyran mečového pobřeží
Přesvědčení: Zmatené zlo

Nakonci hry se dozvíte, že je to váš bratr, který zabil Goriona. Tenhle chlápek postupně ovládl Mečové pobřeží a zároveň vám jdou po krku všichni jeho parťáci. Je synem Bhaala.

Poprvé ho potkáte poblíž hradeb Svítící tvrze a samozřejmě na konci hry, kde ho musíte zabít .
Hodnocení: ***/****

Ocenění Baldurs Gate 1

V lednu, 2001, se prodalo přes 4 milióny kopií Baldurs Gate po celém světe. Baldurs Gate bylo v roce 1998 jmenováno Hrou roku v nádledujících publikacích:

 1. Computer Games Online
 2. Computer Games Strategy Plus
 3. GameCenter Reader’s Choice
 4. GamesDomain
 5. Imagine Games Network
 6. Vault Network

Baldurs Gate bylo v roce 1998 jmenováno RPG Hrou roku v nádledujících publikacích:

 1. Adrenaline Vault
 2. Computer Games Online
 3. Computer Gaming World
 4. Electric Games
 5. GameCenter
 6. GameCenter Reader’s Choice
 7. GamesDomain
 8. Gamespot
 9. Gamepsot Reader’s Choice
 10. Imagine Games Network
 11. PC Gamer
 12. Vault Network

Další Ocenění pro Baldurs Gate:

 1. 2001 – PC Gamer Mag. (UK – Dec. 2001) – Čtenářská Top 100 – BG I & II at #7
 2. 2001 – PC Gamer Magazine (Dec 2001) – 50 Nejlepších her – BG Série at #13
 3. Baldurs Gate vyhrálo také Ocenění the Game of the Month Award from PC Games(v překladu: Hra měsíce pro udílení PC her) pro měsíc leden, 1999.
 4. Baldurs Gate přijalo Spotlight Award(Ocěnění Spotlight) jako nejlepší RPG/Adventura hra z Vývojářské asociace. Cena byla předávána při ceremoniálu na Spotlightské konferenci udílení cen 18. března, 1999. Kromě toho bylo Baldurs Gate nominováno jako Nejlepší PC hra, Nejlepší inovační herní design, Nejlepší použití hudby.

BioWareské počítačové hry, Baldurs Gate bylo jmenováno Nejlepší RPG hrou scény v roce 1998 na akci Electronic Entertainment Expo (používanější název E3) sdružením UGO (Unified Gamers Online). Baldurs Gate bylo krom toho na druhém místě za Nadějnou novou hru na E3.

Ocenění Baldurs Gate 1: Tales of the Sword Coast Awards

Leden, 2001, prodalo se přes 4 milióny kopií Baldurs Gate série po celém světě.
 1. 2001 – PC Gamer Mag. (UK – Dec. 2001) – Čtenářská Top 100 – BG I & II #7
 2. 2001 – PC Gamer Magazine (Dec 2001) – 50 Nejlepších her – BG Série #13
 3. 2000 – Origins International Game Expo & Fair – Nejlepší RPG počítačová hra

Komentáře

Nahoru