Babiš převzal MAFRU

Babiš převzal MAFRU

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže včera povolil skupině Agrofert Holding převzetí společnosti MAFRA, a.s. Podnikatel Andrej Babiš na nic nečekal a ještě toho dne ji skutečně převzal. Částka, kterou zaplatil za tak významnou společnost sdružující známé mediální tváře, však není veřejně známá.

Skupina Agrofert, která zahrnuje více než 200 společností z různých oborů (chemický průmysl, zemědělství, potravinářství, lesnictví a média) a má roční obrat 5,5 miliardy eur, včera uzavřela významnou akvizici. S německou společností Rheinisch-Bergische Verlagsgesellschaft podepsala smlouvu o koupi přední české mediální skupiny MAFRA. MAFRA vydává například Mladu frontu DNES, Lidové noviny, provozuje server iDNES.cz a hudební televizi Óčko.

Skupinu MAFRA považuji za velmi silného hráče na českém mediálním trhu, především v oblasti seriózní žurnalistiky. Její akvizice bude mít pro naši mediální divizi řadu synergií a umožní nám hledat další nákladové úspory například při fungování našeho týdeníku 5plus2.“ řekl Andrej Babiš, generální ředitel a předseda představenstva Agrofert Holdingu v tiskové zprávě.

Ihned se objevily kritické spekulace, že by Babiš díky svému angažování v politice mohl deníky využívat i v předvolebním boji. Mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka ale tvrdí, že miliardář MAFRU za tímto účelem rozhodně nekoupil. Babiš na toto konto zase potvrdil, že nebude v žádném řídícím orgánu vydavatelské skupiny MAFRA, bude v ní vystupovat pouze jako finanční ředitel.

“Rozhodně to musím odmítnout, pan Babiš již některá média vlastní, a když se zeptáte kteréhokoliv z šéfredaktorů, zda je nějakým způsobem ovlivňuje, tak uslyší odpověď, že vůbec ne. Kolikrát jim říkal: ‘Pište si, co chcete,'” uvedl Hanzelka.

Babiš letos v dubnu rozšířil své mediální aktivity i na sousedním Slovensku, kde převzal společnost Ecopress. I akvizice MAFRY je pro něj důležitým krokem ve strategii budování významného mediálního postavení na Českých a Slovenských trzích.

Zdroje: ČT, Lidovky

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru