Ázerbájdžán: Výsledky voleb v mobilní aplikaci ještě před začátkem hlasování

To se tak občas stane, že možnost rychlé rozšíření informace, bez které bychom se dnes snad neobešli, se vymstí. Například když vývojář testuje aplikaci a omylem zveřejní výsledky voleb ještě před zahájením hlasování. 

Od velkých prezidentských voleb, které se v Ázerbájdžánu konaly ve středu, se neočekávalo, že budou svobodné nebo spravedlivé. Prezident Ilham Alijev, který zemi vládne už po deset let, jen zvýšil zastrašování aktivistů a novinářů. Skupiny bojující o práva si stěžovaly na omezení svobody projevu a jednostrannost státních sdělovacích prostředků. Titulek BBC pro článek o volbách „Předem stanovený prezident“ je snad naprosto vše vysvětlující. Takže nebyla žádná očekávání, že by se do čela Ázerbajdžánu mohl dostat někdo jiný než Alijev.

Ilham Alijev.

Ilham Alijev.

Ale i přesto by člověk očekával, že budou volby probíhat v autoritativním duchu a alespoň se budou snažit o navození pocitu demokracie. Takže bylo trochu trapné, když ázerbájdžánské volební orgány zveřejnily výsledky hlasování celý den předtím, než hlasování vůbec začalo.

Oficiální volební aplikace

Alijev byl ukázán jako vítěz voleb na oficiální aplikaci pro smarpthony, kterou provozuje tamní Ústřední volební komise. Na svých smartphonech mohli lidé vidět, že Alijev vyhrál suverénně s 72,76% hlasů. Na druhém místě se umístil opoziční kandidát Jamil Hasanli s 7,4% hlasů. Tato čísla jsou u ázerbájdžánských voleb normální. V roce 2003 Alijev vyhrál (vyhrál?) se 76,84% hlasů a v roce 2008 s 87%.

cms-image-000000284

Oficiální verze zní, že vývojář aplikace omylem rozeslal jako součást testu výsledky voleb z roku 2008. Ale toto vysvětlení okamžitě získalo trhliny, protože výsledky přece jen ukazovaly kandidáty z tohoto roku a ne z roku 2008.

Kinsleyho faux pas

Celá záležitost by se dala nazvat jako „Kinsleyho faux pas“ na národní úrovni. Kinsleyho faux pas je stav, pojmenovaný po novináři Michaelovi Kinsleym. Pojmenování se používá pokaždé, když někdo způsobí průšvih tím, že řekne něco, co je sice široce známé, ale nemělo by se to veřejně prohlašovat.

Letos se tak perfektně podařilo zkazit známý ázerbájdžánský volební rituál: potlačování demonstrací, pronásledování reportérů, ustoupení opozičních kandidátů do pozadí a vyhlášení Alijevova vítězství. Letos bylo všechno špatně. Prý kvůli chybě vývojáře…

Bude to mít ještě dohru

Z chyby prý hodlá těžit opozice, která se chystá dát Alijevovo vítězství k soudu.

„Shromáždili jsme mnoho příkladů porušení volebních pravidel. Docházelo k vhazování zfalšovaných hlasovacích lístků, k případům opakovaného hlasování i k policejnímu vměšování do voleb,“ řekl novinářům Jamil Hasanli.

Zdroje: Washington Post, CBS News, Arhaber

Komentáře

Nahoru