Autonomní vozidla: chodce s tmavou pletí neidentifikují

Autonomní vozidla: chodce s tmavou pletí neidentifikují

Samořídící, chceme-li autonomní automobily, se už na silnicích pohybují. Nejen že vozidla sami jezdí, dodržují bezpečnou vzdálenost, regulují rychlost, hledají nejrychlejší cestu, ale také dávají přednost chodcům. Jenže právě přednosti je problém. Mimochodem Uber nyní čelí obvinění ze srážky autonomního vozidla s chodcem. Přišlo se totiž na to, že senzory, které vnímají venkovní podněty a reagují na ně, hůře vnímají chodce s tmavší pletí.

Technika, která je ve vozidle nainstalována selhává ve chvíli, kdy má vozidlo reagovat na chodce s tmavší pletí. Nelze vyrobit komplexní technologii, která by byla nezdolná ve všech směrech. Právě proto se jedna technologie překrývá s druhou a vzájemně se doplňují. Nicméně na základě výzkumu Georgia Institute of Technology se zjistilo, že technologie, která je v autonomních vozidle umístěna hůře rozpoznává chodce s tmavší barvou kůže, až o 5 % hůře. Institut současně zjistil, že rozpoznávání obličejů Rekognition od Amazonu není tak rychlé při rozeznání ženy nebo osoby tmavé pleti a osob s tmavou pletí.

Toto zjištění nenechalo spát jak výrobce vozidel, tak další výzkumníky, kteří zhotovili řadu testů týkajících se právě reakce vozu na tmavší barvu pleti. Obsahem testů byly série fotografií lidí s různými odstíny pleti. Testy probíhaly za nejrůznějších světelných podmínek a s různým zakrýváním chodců, aby byla simulace reality co nejpřesnější. Výzkumníci svým verdiktem vcelku šokovali veřejnost. Vývojáři umělé technologie tvrdí, že je jejich technika nedokonalá, protože ve svých výzkumech předtím málo testovali na Afroameričanech a lidech z Latinské Ameriky.

 Zdroj, foto: mashable.com

Zajímá se o tvůrčí psaní a online marketing. Studuje marketingovou komunikaci. Ve volném čase (kterého moc není) spravuje svůj blog - bezkiki.cz. Její život by nebyl kompletní bez rodiny, přátel, smíchu, hudby a dobrého jídla.

Komentáře

Nahoru