Dnes vyšlo 1 článků

Autonomní autobusy bez řidiče míří do Švýcarska

Dopravní společnost CarPostal, která má vedoucí postavení ve svém oboru ve Švýcarsku zahajuje svůj první pilotní program pro testování nového systému veřejné dopravy. Projekt bude spuštěn na jaře 2016 a jeho součástí bude celkem devět elektrizovaných autonomních autobusů, které budou převážet pasažéry v turistických oblastech Sion a Valais na jihu Švýcarska. Testování bude probíhat 2 roky.

Startup BestMile založili absolventi École Polytechnique de Lausanne Dédérale. Tvrdě pracují na tom, aby se přeprava budoucnosti stala již brzy realitou.

Je tu velký zájem o dopravní řešení bez řidiče, částečně i díky společnosti Google; uvedla spoluzakladatelka BestMile Anna Koymanse. 

bestmile_autobus1

Výrobci automobilů se předhánějí v tom, kdo bude lepší

Autonomní automobily jsou v dnešní době poměrně hodně diskutovaným tématem. Výrobci automobilů se předhánějí v tom, co všechno jejich nejnovější vozidla zvládají vykonat samostatně bez pomoci řidiče, a nové technologie se pomalu dostávají také do větších dopravních prostředků, jakými jsou například autobusy.

Vývoj matematického algoritmu trval dva roky

Startup BestMile vytvořil pro tyto účely speciální softwarovou platformu umožňující správnou koordinaci autonomních autobusů pohybující se po jedné trase. Funguje to podobně jako na letištích. Vývoj matematického algoritmu trval dva roky a autobus by měl schopen podle něj vyřešit jakékoliv běžné kolize a problémy, které by se mohly na jeho cestě objevit, včetně interakce s existujícím systémem veřejné dopravy. Pokud vše půjde podle plánu, CarPostal by chtěl službu rozšířit i do odlehlých částí Švýcarska.

Screenshot_1

Podobný projekt byl před časem představen v Kalifornii a Singapuru

CarPostal není jediná společnost, která přišla s nápadem autonomních elektrických autobusů. Před časem se do podobného projektu v Kalifornii a Singapuru pustila také francouzská firma EasyMile. Automobilka Volvo zase v rámci projektu Drive Me usiluje o to, aby do roku 2017 měla na veřejných silnicích švédského města Göteborg sto samořídících SUV XC90.

Zdroj: Mashable

Komentáře

Nahoru