Automechanik u zrodu revoluce v porodnictví

Složité a dlouhotrvající porody jsou velmi bolestivé pro matku a rizikové pro nenarozené dítě. Každá z žen se určitě bojí toho, aby dítě šlo skutečně bez větších problémů ven a nenastaly komplikace.

Pokud k nim dojde, pak musí často lékaři v krajních situacích použít některé nástroje, které dítěti pomohou ven. Nejčastěji se jedná o tolik obávané porodnické kleště, jež mohou dítěti spíše ublížit než pomoct. V současnosti je ale na cestě skvělý vynález, který pomůže dítěti ven neskutečně šetrně a nekomplikovaně. Podržte se, jeho autorem je automechanik z Argentiny!

 Insertor

Trnitá cesta k novému vynálezu

Nový vynález, kterým budou s největší pravděpodobností pomáhat lékaři na svět nenarozeným dětem, vznikl vcelku jednoduše. Argentinský automechanik Georgie Odon se jednoho dne rozhodl, že ostatním ukáže své menší vynálezy, které jej, jak on sám říká, většinou napadnou o půlnoci, když spí. A skutečně do roku 2005 všech jeho 8 budoucích patentů čekalo na zveřejnění. Než se Odon rozhodl dát na youtube zajímavé video.

Video s lahví a korkem

Odon se vsadit se svým přítelem Carlosem Modenou, že vytáhne korek, který umístí do skleněné láhve tak, aby nebyl nijak porušen jako on, tak především samotné sklenice. Modena tomu pochopitelně nevěřil a jedinou cestou vytažení korku z lahve bylo pochopitelně její zničení.

To ale umí každý! Odon si vzal igelitový sáček a za pomocí podtlaku vytáhl bez větších potíží korek ven. Nápad byl na světě, ale před sebou měl mít ještě několik inovací…

Nikdo ho neposlouchal

Odon dlouho svůj nápad nemohl aplikovat na něco užitečného, až se jednou v noci opět vzbudil s nápadem, že ideální by bylo sílu podtlaku využít při porodu, kdy se dítě dostává z dělohy ven. Mnozí lékaři o tom nechtěli ani slyšet, nicméně pak se Odon seznámil s jedním, který ho podpořil.

 Princip insertoru

Úsměvné testování prototypu

Když měl Odon jasno, začal testovat svůj vynález doma v garáži. Činil tak s většími zavařovacími sklenicemi a panenkami své dcery. Následně si také vzal na pomoc i záchodovou mísu. Když někdo přišel do garáže, myslel si, že je Odon blázen a jednoduše mu přeskočilo. Opak byl ale pravdou.

Úspěšné fungování na klinice

Zanedlouho se Odonovi podařilo zkonstruovat funkční model svého nového zařízení. Navštívil doktora Javiera Schvartzmana v zdravotním a výzkumném centru v Buenos Aires. Ten se na model podíval a vyzkoušel si ho. Jeho slova o tom, že se jedná o šílenou záležitost, byla zkombinována s nadšením, že přístroj bude fungovat!

Namítal hlavně to, že igelitovým pytlíkem nelze obalit celé dítě z hlediska vysoké pravděpodobnosti poškození dělohy. Odon ale přístroj upravil tak, že sáček obepínal pouze hlavu dítěte.

 Testování insertoru

Konečně dojde k vystřídání skoro středověkých porodních nástrojů!

Dnes se při komplikovaných porodech používají nástroje, které jsou nešetrné a mohou ublížit jak matce, tak i dítěti. Porodní kleště využívané od 16. století. Děti od nich ale mají na hlavě přinejmenším modřiny. Bohužel mnohdy docházelo a ještě dochází ke zlomeninám lebky.

Sací extraktor, který kleště do určité míry vystřídal, je sice bezpečnější z hlediska zlomenin, nicméně způsobit může skalpování dítěte. Podtlak nelze totiž ovládat a často je velmi silný!

 Porodní kleště

5,6 milionů dětí umírá po porodu

Současná situace ve světě je velmi tristní, jelikož po porodu umírá zhruba 5,6 milionů dětí. Stejně tak dochází i k úmrtí matek při komplikovaných porodech.

Většinou se tak děje v rozvojových zemích. Toto číslo by se díky jednoduchému vynálezu Odona mohl rázně změnit!

Kdy bude vynález v provozu?

Od roku 2008 se věnuje výzkumu petentu univerzita v Iowě, kam s ním Odon přišel. Nejprve byl vak do dělohy zaváděn špachtlí, ale Odon zapracoval na speciálním vkládači, který je šetrnější.

Dnes se ještě přístroj testuje na ženách v Argentině, a to velmi úspěšně! Za nějaké dva až tři roky by mohl být v ostrém provozu!

Zdroj: bbc.co.uk

Zkušený učitel na základní škole, který se zajímá o vše možné i nemožné. Copywriter orientující se na různou tematiku. Spoluvlastník úspěšného webu www.inzahrada.cz a majitel webů www.nasdum.eu,www.nasezahrada.com,www.filmyprokazdeho.eu a dalších. Svými texty snad nikoho neunudím a budou se líbit...

Komentáře

Nahoru