AutoCAD: Nejlepší konstrukční software na světě, který má i řadu doplňků

AutoCAD: Nejlepší konstrukční software na světě, který má i řadu doplňků

AutoCAD je program, který nabízí svým uživatelům nepřeberné možnosti ohledně konstrukcí a 3D modelování. Jedná se o aplikaci firmy Autodesk.

Historie AutoCad

AutoCAD spatřil světlo světa v roce 1982, kdy byl představen na veletrhu COMDEX v Americe. Nejednalo se o AutoCAD, tak jak ho známe dnes. Tehdy zvládal jen několik nejzákladnějších funkcí.

Postupem času však začali přicházet na trh novější verze, které už dokázali námi nakreslený výkres okótovat, vyšrafovat, převést do hladin apod.

AutoCad 2013

Nejnovější verze, kterou lze získat je AutoCAD 2013. Tato verze přichází hned s několika vylepšeními, které uživatel mnohdy ocení, např.: při spuštění se otevře uvítací obrazovka, díky které se můžeme rychle pohybovat v již vytvořených výkresech.

Dále došlo ke změně designu příkazového řádku. Je teď průhledný a dá se s ním pohybovat po ploše výkresu, dále také nabízí snadnější prohledávání historie. Další věc, co uživatel ocení, je náhled před dokončením různých změn (Toto již známe z aplikací MS Office).

Doplnění AudoCadu

Firma Autodesk také nabízí nejrůznější nadstavby samotného programu AutoCAD. Každý technický obor potřebuje jiné nastavení a jiné funkce např.:

AutoCAD Civil

Jedná se o software využívaný pro navrhování ohledně projektování pozemních komunikací. Dokáže za nás vypočítat minimální poloměry pro zadané rychlosti a délky přechodnic, vykreslit podélný profil a příčné řezy apod.

RailCAD

Tento software se již nevyvíjí, poslední dostupná verze je RailCAD 3.2, RailCAD je chudší obdoba pro Civil s tím rozdílem, že je orientovaný pro železniční konstruování. Tzn. opět dokáže vykreslit směrové vedení s oblouky a přechodnicemi, dále má v sobě nejrůznější výhybky potřebné pro navrhování železničních stanic, neumí však vytvořit ze zadaných a nakreslených hodnot 3D obraz apod.

Funkce AutoCad

Jak již bylo řečeno, AutoCAD umí i konstruování ve 3D. Jedná se o základní verzi, která je i tak dost bohatá. Můžeme zde vytvářet jednoduché konstrukce, připojovat jim vzhled materiálů (jak budou ve finální verzi vypadat) apod. Samotnému 3D modelování se pak věnuje přímo program Inventor.

Velikou nevýhodou tohoto programu je jeho cena. Jedná se totiž o licencovaný produkt. AutoCAD 2013 Vás přijde na 4.775 €. Na štěstí Autodesk spolupracuje s nejrůznějšími školami a nabízí studentské verze. Studentská verze se nijak neliší od plné verze, bohužel k velkému problému dochází při tisku. Na váš výkres se totiž vykreslí i nápis vytvořeno ve studentské verzi AutoCADu. Což je mnohdy dosti otravné.

Kromě ceny je AutoCAD jedním z nejlepších konstrukčních softwarů na světě. Každý se v něm rychle zorientuje a vzhled pásů karet (které známe například z MS Office) si rychle osvojí. Osobně bych ho všem doporučil. Nejen proto, že s ním pracuji, ale také pro to, že jsem dosud nenalezl program, který by se mu mohl vyrovnat v jednoduchosti a přehlednosti.

Komentáře

Nahoru