Autem můžeme dojet kdekam, co třeba do Mongolska?

Autem můžeme dojet kdekam, co třeba do Mongolska?

Už druhý den jsou na cestě tři mladíci, kteří se rozhodli vyrazit až do dalekého Mongolska. Na tomto samotném faktu by nebylo nic zvláštního, kdyby při cestě využili leteckou dopravu. Čím tedy do Mongolska, vzdáleného 24 tisíc kilometrů cestují? Starým BMW.

Jména tří cestovatelů jsou Richard Nemeth, Stanislav Gálik a Stefan Stefanov. Praha se jim stala startovním bodem začátku cesty do Mongolska, toto úterý. Jejich automobilem, který je má dovézt do zdárného cíle, je německé BMW vyrobené v roce 1990, jedná se o řadu 5. Vozidlo má najeto přes 200 000 kilometrů. Ten typ vozu si však dobrodruzi nevybrali sami. Výběru předcházelo veřejné hlasování na sociální síti Facebook. BMW mělo hlasů nejvíce, a tak nezbylo nic jiného než se na dalekou cestu vydat německým kombikem z AAA auto. Výhodou na cestě bude jistě velikost zavazadlového prostoru.

20614785_10207320779057898_1909953989_n

Posádka si sbalila jen to nejnutnější. Největší část zavazadel tvoří oblečení, spacáky, stany, plynová bomba a vařič. Jídlo tvoří nejmenší část, a to hlavně proto, že ho tvoří především instantní polévky.

Trasa cesty do Mongolska

Mongolsko je jednou z nejvzdálenější zemí, kam se lze dostat po pevnině bez použití námořní nebo letecké dopravy. Plánují dojet přímo do hlavního města Mongolska, Ulanbátaru. Jeden ze statečných cestovatelů dodává, že je to pro něj atraktivní cíl, ale je si vědom jeho náročnosti. Bude to velký oříšek, už jen kvůli náročnosti terénu, který budou muset mladíci zdolávat, obtížnost se bude stupňovat přibližováním k cíli. Plán je takový: přes den se posouvat k cíli a v noci načerpat energii. Přespávat budou buď v autě nebo si postaví stan.

20623798_10207320778377881_1398690137_n

Čas strávený na cestě je odhadován na 7 týdnů. Cesta tam bude trvat 21 dní a cesta zpátky pouhých 14. Jak je to možné? Přátelé z Prahy zvolili delší cestu, protože budou projíždět státy jako Střední Asie a po Pamir Highway. V Pamiru je terén, který zvládnou výlučně offroady, ale i tuto překážku hodlají překonat a je to část cesty, na kterou se těší nejvíce. Většina cesty Pamirem totiž vede ve výšce 4000 metrů nad mořem.

Cesta do Mongolska není prvním dobrodružstvím, na které se trojice přátel vydala. Mají za sebou už dvě cesty. Felicií se vydali do Íránu a do Dakaru. Nejnáročnější je prý sehnat všechna potřebná povolení a víza, kterých musí mít opravdu hodně (Rusko, Uzbekistán, Tádžikistán a Mongolsko). Celou svou výpravu budou natáčet na kameru a videa uveřejňovat na sociálních sítích

Zdroj text/foto: instagram

Zajímá se o tvůrčí psaní a online marketing. Studuje marketingovou komunikaci. Ve volném čase (kterého moc není) spravuje svůj blog - bezkiki.cz. Její život by nebyl kompletní bez rodiny, přátel, smíchu, hudby a dobrého jídla.

Komentáře

Nahoru