Australská vláda chtěla zablokovat dvě stránky. Sundala jich 1200

Australská vláda chtěla zablokovat dvě stránky. Sundala jich 1200

Australská vláda se nyní ocitla pod palbou kritiky za cenzurování internetu bez jakéhokoliv upozornění a použití už tak kontroverzních postupů k cenzuře dětské pornografie na mnohem širší systém webové filtrace.

Mnoho Australanů je také znepokojeno tím, jak je vláda zdráhavá ohledně zveřejnění toho, kdo si blokování stránek objednal a seznamu stránek, které by měly být blokovány. Metody australské vlády jsou autory blokovaných webů přirovnávány k totalitním praktikám.

Austrálie má pověst země, kde se vše bere s nadhledem, ovšem blokování nevhodných stránek bere její vláda možná až příliš vážně. V roce 2008 se uvažovalo o zavedení filtru, který by blokoval stránky uvedené na speciální černé listině. Tato tajná černá listina ale pronikla ven a byla zveřejněna na serveru WikiLeaks. Ukázalo se, že řada webů na černé listině vůbec neobsahuje ilegální obsah, pouze se nehodí do krámu australské vládě. Zveřejnění černé listiny tak potvrdilo obavy řady skupin z oblasti průmyslu, politiky i veřejnosti a vedlo k upuštění od plánu v roce 2012.

Aféra pokračuje

Celá aféra tím mohla skončit, ale nestalo se tak. Místo toho to vypadá, že se australská vláda pokouší o blokování znovu. Ze dne na den se Australané nemohli dostat na 1200 webových stránek a jejich majitelé se jen velmi obtížně dopracovali ke kusým informacím, že za blokaci je zodpovědná australská vláda.

Činy australské vlády zvedly vlnu pobouření, na kterou se představitelé vlády snaží marně reagovat různými vysvětleními. Polívčičku si přihřívá i vládní opozice. Celá situace ale zůstává i nadále nejasná a australským občanům nyní nezbývá než zaslat vládě petici, v níž budou důrazně požadovat získání opětovné kontroly nad situací.

Zdroj: https://arstechnica.com/tech-policy/2013/05/aussie-government-tries-to-block-two-sites-takes-down-1200/

Komentáře

Nahoru