Audiohraní – hry pro zrakově postižené a i pro hráče bez zrakového postižení

Audiohraní – hry pro zrakově postižené a i pro hráče bez zrakového postižení

Téma tohoto článku bude spíše takové odpočinkové a hravé. Řeč bude o tom, jak je to s hrami (nejen na klasickém stolním počítači) pro zrakově postižené lidi.

Trocha teorie na úvod

Pokud nevidomý člověk chce hrát na počítači nějakou hru, měla by tato hra splňovat jednoduchý požadavek – musí být navržena a vyvinuta tak, aby ji člověk mohl plně ovládat jen pomocí sluchu. Takže jednoduše řečeno – nevidomému hráči je k ničemu perfektní grafika, zato mu ale hodně pomůže, je-li hra vybavena kvalitním zvukem. A nemluvím tu jen o tom, že jsou zvuky nahrány ve vysoké kvalitě, člověk v audiohrách využívá zvuky i pro přímou interakci s prostředím a s prvky dané hry.

Příklad:

Ve hře, ve které řídíte automobil, poznáte zatáčku tak, že zvuk motoru se ze středu posouvá na jednu a nebo druhou stranu. A podle toho pak reagujete. S tím souvisí další důležitá věc. Většina audioher vyžaduje ke svému hraní sluchátka. Jednak je zážitek ze hry lepší a druhak člověk může přesněji reagovat na různé zvuky z různých směrů a tak podobně. Většina audioher je pak také vybavena nějakým druhem hlasové navigace. Buď jsou pokyny, hlášky, položky menu a další věci přehrávány hlasem, který někdo nahrál přímo do hry. A nebo se k ohlašování využívá klasický systém převodu na řeč TTS (Text-To-Speech), který má většina nevidomých nainstalovaný v opěračním systému.

Druhým typem jsou takové hry, u kterých nejde přímo o nějakou interakci za pomoci zvuků. Jsou to hry jako například karetní hry, vědomostní kvízy či velmi známé hledání min. Tyhle hry jsou většinou navrženy tak, aby plně spolupracovaly s odečítači pro nevidomé a člověk je pak může plně ovládat z klávesnice, např. v editačním poli je zadaná otázka a pomocí klávesy „tab“ člověk vybere jednu z nabízených možností, ty jsou odečítačem samozřejmě čteny.

A cože tedy za audiohry existuje?

Je toho spousta. Od jednoduchých hříček, přes různé textové hry až po složitější střílečky či dokonce RTS strategie. Většina audioher, o kterých tu třeba ještě někdy budu psát, je v angličtině. Pár jich je sice přeloženo do češtiny, ale přímo tady v Česku moc těchto her není, daly by se zpočítat na prstech jedné ruky. Jde převážně o projekty studentů informatiky, kteří je vytvořili jako součást svých diplomových prací.

Příklady her

Konec teorie, pojďme si teď něco říct přímo o pár zajímavých herních kouscích pro nevidomé.

GMA tank commander
Řídíte tank, se kterým plníte různé mise. Musíte zničit velitelskou bázi a zničit nepřátelské tanky. Jedna z těch her, které mají velice povedené zvukové a hudební zpracování. Však také není zadarmo, její plnou verzi je nutno si zakoupit. Její vývojáři si ale určitě toto finanční ocenění plně zaslouží.

Alien outback
Podstata hry je jednoduchá, z levé nebo pravé strany se blíží zvuk emzácké lodi a vy musíte pracovat s klávesnicí tak, aby jste jej dostali do středu a mohli pak loď sestřelit. Je to velice návyková hra, zábavná a dobrá na nácvik soustředění. Obzvláště v pozdějších úrovních, kde se na vás řítí více lodí naráz. Máte tu různé bonusy, různé druhy obtížnosti, různé typy zbraní a různé typy emzáckých lodí. Doporučuji určitě vyzkoušet demo (se sluchátky – jak jinak :-)).

Sound RTS
RTS strategie typu Warcraft. Sbíráte zlato a dřevo, stavíte farmy, z těch produkujete jídlo, jídlem živíte jednotky, jednotky bojují s nepřáteli. Celé se to ovládá pomocí klávesnice, lze využít spoustu klávesových zkratek a povelů. Hlavně – je to velice zábavné a člověk u toho musí občas i popřemýšlet.

Bop it ultimate

Ultimátní zábava smíšená s (vaší) ultimátní dávkou koncentrace. Ve hře máte šest zvuků a každému zvuku je přiřazena nějaká klávesa. Hra vám v náhodném pořadí zvuky spouští a vy musíte na daný zvuk zareagovat stiskem té správné klávesy. Jako podkres k tomu jede na pozadí rytmus bubnů a čím rychlejší rytmus jede, tím rychleji se zvuky přehrávají. A zábava na nedělní odpoledne je na světě. Celé je to na body, skóre můžete po dohrání poslat na online herní server hry a porovnat s ostatními.

Vězeň 163 a Horká vřídla Quilidaru

Jedna z těch mála her vyvinutých u nás. Jde o dvoudílnou textově zvukovou sci-fi adventuru, která byla kompletně namluvena studenty z brněnské fakulty informatiky na MU. Popisovat hru dále je zbytečné, můžete (čtěte musíte) si ji rovnou vyzkoušet. Je totiž zcela zdarma. Na webu autora je rovněž k dispozici editor scénářů a tutorial k němu. Takže kdyby měl někdo chuť a pustit se do tvorby audiohry pro nevidomé, nic mu v tom nebrání.

Pexeso, bludiště a mise
Trojice her z čěských luhů a hájů. Bludiště je jednoduché, pomocí šipek se musíte dostat ven z bludiště. Pexeso také asi netřeba představovat, jen místo obrázků tu odkrýváte dvojice zvuků, mnohdy dosti legračních. Pokud si hry chcete stáhnout, můžete také využít serveru uloz.to: TADY. Je zcela legální, hry jsou zdarma.

Prší
Pokud máte rádi karty, můžete si zahrát zvukovou verzi klasického prší a to i s podporou multiplayeru. Že hra vznikla v ČR asi netřeba připomínat, opět je to počin z Brna, tentokrát nevidomého studenta FI, Marka Susčíka. Jeho další tvorbu najdete na jeho webu, kde najdetetaké pár dalších her a prográmků.

Náhoda
Poslední hrou , kterou dnes představím, je audio gamebook z produkce Apogeum OS, které se jinak zabývá komentováním filmů. Jde o příběh, jehož děj ovlivňujete odpověďmi na kladené otázky ve stylu: Nastoupíte do auta? Pokud zvolíte ano, ubírá se děj jiným smerem, než kdyby jste zvolili ne. Jedná se vlastně o variaci na pírové (knižní) gamebooky, které dříve vycházely u nás.

Hra má velmi kvalitní zvuk a spíš než gamebook bych to nazval interaktivní audiopovídkou.

Nejen na PC

Jak jsou poslední dobou stále populárnější mobilní zařízení, objevují se i pro ně audiohry pro nevidomé. Pro Android jich moc není, popravdě o žádné, která by stála za zmínku zatím nevím. Na iOS zařízeních je už situace lepší, také se tu ale rozepisovat nebudu, vydalo by to na samostatný článek. Pokud vás mobilní audiohry zajímají, odkazuji vás na katalog Applevis. Ten obsahuje databázi přístupných aplikací pro iOS, včetně spousty her.

Pokud jde o stařičký Symbian, který nevidomí v ČR stále převážně používají, byla pro něj přeložena přístupná verze hry hledání min. Když jsem svého času Nokii se Symbianem vlastnil, na cesty vlakem to byla dobrávcelku zábava.

Závěr

Pokud jste doposud neměli představu, jak že to nevidomí hrají na PC hry, doufám, že po přečtení tohoto textu už budete mít trochu jasno. Já sám se přiznám, že mě hraní audioher v poslední době už moc nebere. Jednak jsem z toho asi vyrostl a druhak mám ne zrovna výkonný netbook, který toho moc taky neutáhne.

Každopádně, pokud by jste chtěli vyzkoušet něco sami, či hledali inspiraci například pro to, jak stvořit něco vlastního, odkazuji vás na server Audiogames.net. Ten slouží jako databáze audioher, ale obsahuje také recenze, fóra a spoustu dalších věcí.

Zdroj: https://www.geekblind.cz/?p=95

Komentáře

Nahoru