Dnes vyšlo 15 článků

ASMO: První inteligentní a úsporná nabíječka na světě

Mnoho lidí netuší, že když nechají mobil připojený na nabíječce, žere energii i poté, co se plně nabije. Navíc úplně zbytečně hrozí nebezpečí požáru. Proto přichází ASMO nabíječka – první inteligentní nabíječka na světě, která se vypne ihned, jakmile se vám dobije mobil.

asmo_D

Finský IT inženýr Asmo Saloranta začal pracovat na chytré nabíječce poté, co shořel dům, ve kterém vyrůstala jeho snoubenka.  K požáru totiž došlo právě kvůli zapojené nabíječce. Asmo tehdy hledal nabíječku, která by se sama vypla, ale zjistil, že nic takového neexistuje. A tak ji vytvořil.

„Nabíječka mobilního telefonu spotřebovává energii i tehdy, když k ní není připojený telefon. Každá nabíječka ročně spotřebuje 8000 wattů zbytečné energie. Tohle množství by vystačilo na svícení po dobu jednoho měsíce nebo na 260 hodin běhu notebooku,“ tvrdí video o Asmo nabíječce.

Ještě více ohromující jsou čísla, která tvrdí, že na světě je téměř sedm miliard mobilních telefonů. Kdyby všechny používaly úspornou nabíječku, ušetřila by se energie ekvivalentní ke dvěma jaderným elektrárnám nebo 25 000 větrných mlýnů.

Asmo Charger – The most sophisticated mobile charger ever built from Pohjonen Productions on Vimeo.

Asmo nabíječka je dostupná pro USA, EU i UK a nezapomíná se na Android ani iPhone (k dispozici je lightning konektor Applu i micro-USB pro většinu ostatních telefonů). Projekt nejdřív sbíral peníze loni na Kickstarteru, jenže tam se mu cílovou částku vybrat nepodařilo. Letos to zkusil na Indiegogo a povedlo se. Chytré nabíječky se budou vyrábět ve spolupráci se společností Haltian ve finském Oulu.

Komentáře

Nahoru