Arque: robotický ocas pro člověka

Arque: robotický ocas pro člověka

Lidé si ke zdokonalování stále více pomáhájí technikou. Někdy nelze s přesností určit, zda se jedná více o člověka nebo o technický výdobytek. Například v Japonsku sestrojili mechanický oces, který pomáhá udržet rovnováhu. 

Japonští vynálezci sestrojili mechanický ocas jako další nositelnou technologii pro člověka, která mu umožňuje řízenější a přesnější pohyb. Tato technická vymoženost změní vzhled člověka na něco mezi bájným drakem a skutečnou bytostí. Mechanický ocas je poněkud jinak formovanou nositelnou technologií, než je třeba chytrý telefon nebo chytré hodinky.

A jak se umělý ocas jmenuje? Umělý ocas má název Arque. Byl představen ku příležitosti konference SIGGRAPH 2019. Tato konference je zaměřená na představení nejmodernějších technologií, her a grafiky. Konkrétně prototyp ocasu Arque sestrojili vědci z japonské univerzity Keio v Tokiu. Při konstruování ocasu se inspirovali u primátů. Hlavní funkcí ocasu je totiž zdokonalení těžiště těla.

Ocas je vyroben z plastových obratlů. Řetězen obratlů se můžemanuálně zvětšovat či změnšovat – podle výšky a potřeby jeho nositele. Celý mechanismus je zatím poháněn stlačeným vzduchem v kompresoru. Ke konsrtrukci ocasu patří také čtyři umělé svaly. Vizí je, aby se pro ocas našel jiný energetický zdroj.

A jaké by mělo být jeho využití? V některých zaměstnáních by měli pracovníci zlepšit svou fyzickou sílu a pohyblivost, právě v tom by jim měl ocas pomoci. Ocas by mohl pomáhat taképři sportovních aktivitách nebo lidem s potížemi s rovnováhou. Také by mohl ocas pomoci starším lidem, kteří mají potíže s pohybem. A poslední uplnatnění by mohlo být v herním průmyslu, kde by ocas pomáhal pohybu hráče. Je to zkrátka další vynález inspirovaný přírodou.

Zdroj, foto: techspot.com 

Zajímá se o tvůrčí psaní a online marketing. Studuje marketingovou komunikaci. Ve volném čase (kterého moc není) spravuje svůj blog - bezkiki.cz. Její život by nebyl kompletní bez rodiny, přátel, smíchu, hudby a dobrého jídla.

Komentáře

Nahoru