ARM oficiálně oznámila uvedení na trh nového procesoru

Nový procesor bude mít architekturu ARMv8 a umožní využití 64 bitových aplikací. Používat se bude ve výkonných smartphonech i na podnikových serverech.

Řada Cortex-A50 je podle ARM nejsilnější dostupnou verzí procesorů. Zatím jsou k dispozici dvě verze Cortex-A53 a Cortex-A57, které jsou kompatibilní s 32 bitovým softwarem, ale dokáží zpracovávat také 64 bitové procesy.

Jako všechny výrobky ARM jsou nové Cortex procesory vyrobeny licenčními partnery. První čipy jsou očekávány na začátku roku 2013, ale zařízení pro jejich užívání bude zřejmě k dispozici až v roce 2014 – 2015.

ARM oznámila první podrobnosti o čipech před rokem, ale nyní uvedla na trh poprvé použitelné verze. Licenci na 64 bitové procesory má společnost AMD, která oznámila záměr vyvinout servery na bázi těchto procesorů. Dalšími zájemci jsou STMicroelectronics, Samsung, Calxeda a Broadcom.

Větší energetická účinnost je naléhavě nutná v dnešním IT prostředí vzhledem k rostoucímu významu mobilních bateriově poháněných zařízení připojených k oblačným službám. Mobilní zařízení mají potřebu vyššího výkonu v kombinaci s nízkou spotřebou energie, aby vydržela celý pracovní den a nezatěžovala životní prostředí.

Zdroj: V3 UK

Komentáře

Nahoru