Apple zaplatí půl miliardy dolarů za porušení sedmi patentů

Přesnou sumu 532,9 milionu dolarů bude muset Apple zaplatit společnosti Smartflash za to, že bez svolení používal tři její patenty. Společnost je ovšem pouhým držitelem sedmi patentů, dále je ale licencuje. Původně byla požadována zhruba o polovinu větší částka. Apple se ale bránil, že patenty takovou cenu zdaleka nemají.

Kalifornská společnost se před porotou ve státě Texas, kde Smartflash sídlí, snažila vysvětlit, že patenty nejsou platné a tak by mělo být odškodnění pouhých 4,5 milionu dolarů. Kdežto Smartflash požadoval částku sahající k 1 miliardě dolarů a to přesných 852 milionů dolarů. 

Tvrzení Applu bylo nakonec odvoláno a pokuta udělena za patenty týkající se ochrany DRM (Správa Digitálních Práv), úložiště dat a platebních systémů v iTunes činila přes půl miliardy dolarů, přesných 532,9 milionu dolarů.

Dle Smartflash, Apple použil jeho patenty úmyslně a bez svolení. zakladatel společnosti Patrick Racz před více než deseti lety ukazoval na tyto technologie Augustinu Farrugiovi, který se později stal bezpečnostním ředitelem v Applu. Zní to zajímavě, že? Apple ale plánuje odvolání.

gavel-dreamstime_1437513

„Smartflash nevytváří žádné produkty, nemá žádné zaměstnance, nevytváří žádná pracovní místa, ve Spojených státech nijak nepůsobí a snaží se využít náš patentový systém, aby získal odměny za technologie, které vynalezl Apple,“ uvedla mluvčí Applu Kristin Huguetová.

Odmítáme této společnosti platit za nápady, na kterých naši zaměstnanci strávili roky, ale bohužel jsme nuceni to řešit přes náš právní systém,“ dodala Huguetová. Apple totiž trvá na tom, že technologii ze zmíněných patentů ani nevyužil.

V Texasu se již Smartflash soudí o patenty také se Samsungem nebo s Googlem. Druhý jmenovaný se snaží celý případ přesunout do Kalifornie, protože v Texasu již v minulosti byli k držitelům různých patentů shovívavější. V případu se Samsungem se ještě nerozhodlo.

zdroj: jablickar.cz

Komentáře

Nahoru