Apple prý chystá levný iPhone

Apple údajně chystá odlehčenou verzi iPhonu, která by měla spotřebitele oslovit nízkou cenou. Myslí si to americký deník Wall Street Journal.

Zdá se, že trh dotlačil firmu k tomu, aby uvolnila ve svých pravidlech, aby nabídla k premiové řadě i takové zařízení, po kterém sáhnou spotřebitelé s nižším rozpočtem.

Zatímco noví zákazníci by mohli vylepšit hospodaření společnosti, obyčejné produkty by mohly podkopat „statusové“ charisma těch současných. Podobnou dilema však firma řeší už léta – obává se možného odlivu zákazníků.

Návod na výrobu levnějšího iPhonu je údajně jednoduchý. Stačí se vzdát hliníkového těla s tvrzeným sklem a udělat ho o málo hrubším.

To by zjednodušilo výrobu. Právě na velký podíl ruční práce a její komplikovanost se od uvedení modelu iPhone 5 stěžuje Foxconn. Pokud by firma využila některé komponenty vyvinuté pro předchozí modely iPhonu, náklady by nemusely být vysoké.

Použití systému iOS by s přílivem nových zákazníků firmě vytvářelo příjmy přes služby, které jsou s platformou spojené. Nákup hudby, knih, filmů a aplikací je totiž pro Apple zdrojem značných příjmů. Otázkou však je, zda spotřebitelé budou s omezeným rozpočtem ochotni utrácet tolik jako ti, kteří zaplatí za mobil podstatně více.

Média při budoucím levném iPhone spekulují o cenách v rozsahu od 99 do 179 dolarů (iPhone 5 v současnosti 199 až 399 dolarů). To je výrazně méně, než výrobce chce za současné modely.

Apple je zároveň pod sílícím tlakem konkurence. Android válcuje celý mobilní trh a Samsung zvyšuje svůj tržní podíl na úkor všech ostatních firem. Zdá se, že společnost našla recept na dokonalé mobily a tablety.

Apple se zatím ke spekulacím nevyjadřuje. Přesto že se podobné zprávy již objevily v minulosti, nyní s nimi přišli prestižní média jako Wall Street Journal a agentura Bloomberg.

 

Zdroj: https://tech.sme.sk

Komentáře

Nahoru