Apple prosí o trpělivost, zablokuje to Google Maps?

Apple prosí o trpělivost, zablokuje to Google Maps?

Apple dostává právě nakládačku od veřejnosti za svoji novou mapovou aplikaci. Někteří lidé začínají být dokonce kvůli některým jejím chybám hysteričtí. Mění se to v iPhone 5 verzi ,,antennagate“. Vskutku, tolik negativní publicity může způsobit vznik ,,fencesitrů“ brzdících vývoj a prodej.

Je zajímavé, že je produkt tak závadový. Jeden by předpokládal, že společnost věděla o těchto problémech od vývojařů, kteří měli nový OS k dispozici několik měsíců.

A přece jsou ohlasy mnohem silnější. S tisíci vývojaři má Apple možná miliony uživatelů na iOS 6 a to jenom 24 hodin po vydání aktualizce. To rozpoutalo onu masivní vlnu ohlasu nebo kritiky.

Apple se mohl spoustě tohoto rozruchu vyhnout, pokud by umístil Maps jako beta produkt a vyžádal si ohlas uživatelů. Při absenci takového způsobu komunikace měl každý příliš vysoká očekávání.

Vysoká očekávání vedoucí ke kruté kritice

Apple musel také vědět, že bude tvrdě posuzován, pokud se Mapy nedostanou na Applovský standard kvality a že budou nepříznivě srovnány s Google Maps. Zatímco moje osobní zkušenost s Apple mapami byla obecně pozitivní, lidé po celém světě evidentně nacházejí spoustu chyb a problémů.

Apple poskytl prohlášení, velmi podobné (ale ne zcela stejné) tomu poskytnutému AllThingsD časněji dnešního dne: .

,,Zákazníci po celém světě upgradují na iOS 6 s více než dvěma sty novými službami včetně Apple Maps, naší první mapovou službou. Jsme nadšeni nabídnutím této služby s novými pokročilými rysy jako Flyover, turn-by turn navigací a Siri integrací. Odstartovali jsme tuhle novou mapovou službu vědomi si, že jde o velký start a že s ní teprve začínáme. Mapy jsou cloudové řešení a čím více lidí je používá, tím lepšími se stanou. Pracujeme také s vývojáři na integraci některých úžasných dopravních aplikací v app store do iOS 6 Map. Vítáme jakékoli zákaznické ohlasy a pracujeme tvrdě na tom, aby pro vás použití bylo ještě lepší.“

Britský Guardian spekuloval (stejně jako my) na základě nejmenovaných zdrojů, že Google Maps jsou v procesu a mohly být už předloženy pro povolení Applem. Zeptali jsme se Googlu na vyjádření, ale zatím jsme neobdrželi žádnou odpověď.

Zablokuje Apple nové Google Maps?

Pokud jsou nové Google Maps připravovány pro předložení a Apple je zablokuje, bude tu téměř jistě druhá vlna odporu. Ale jaké pohnutky může mít Apple pro blokování Google Maps?

Před několika lety zablokoval Apple Google Voice protože ,,se zdálo, že pozměnil charakteristiku používání iPhonu“ a kopíroval nebo nahrazoval ,,základní funkčnost“ zařízení. Může být podobný argument použit pro blokaci Google Maps?

Bylo by mnohem náročnější to udělat, protože sklad iTunes už nabízí nespočet map a navigačních aplikací, stejně jako aplikace nabízejí místní obchodní informace. Tudíž by blokaci Google Maps nešlo vidět jinak než jako vyloučení rivala.

Google by byl blázen, kdyby nepředložil nové mapy Applu. A Apple by byl politicky nemoudrý, kdyby se je snažil blokovat. Doufejmě, že Google poskytne (jestli to dávno neudělal) nové Maps a doufejme, že je Apple povolí.

To by poskytlo uživatelům lepší paletu možností a doufejme i další motivaci Applu zvyšovat kvalitu jejich ,,místních dat“ a opravovat další chyby, které jsou aktuálně katalogizovány tech blogery všude možně. Tak jako tak je Apple jasně motivován k opravě těchto problémů. A cloudová povaha produktu znamená, že aspoň některé z těchto náležitostí mohou být napraveny v pozadí a nebudou potřebovat plný update softwaru.

Apple naznačil že se snaží určit problémy, které byly identifikovány. Můžeme zřejmě očekávat, že to udělá co nejdřív. Je tu příliš mnoho v sázce na to, aby na tom společnost nepracovala 24/7.

PS: Zatímco se tu debatuje, šíří se informace, že Google zatím Mapy Applu nepředložil.

https://searchengineland.com/apple-asks-for-patience-on-maps-might-it-block-a-google-maps-app-133913

Komentáře

  • Jan Ruba

    Ach jo… zase doslovný překlad… to si neumíte ty věty dát do své formy? Nejspíš ani nevíte, co znamená symbol Copyrightu v zápatí stránky.

Nahoru