Apple přispěl k dopadení atentátníků z Bostonu

Apple přispěl k dopadení atentátníků z Bostonu

Atentátníci z Bostonu, bratři Carnajevovi, podezřelí z atentátu v cíli městského maratonu, byli dopadeni s pomocí speciálního systému spolupracujícího s iPhony, který lokalizoval ukradený Mercedes. S pomocí této aplikace mohou svůj vůz například na dálku zamknout všichni uživatelé.

Oba obvinění bratři přepadli Mercedes ML350, se kterým se dali na útěk. Zadrželi přitom i „Dannyho“ – tak nazývají americká média šestadvacetiletého čínského obchodníka (kvůli ochraně soukromí).

Osudná chyba

Chybou se pro oba bratry stala skutečnost, že asi po hodině a půl museli zastavit, aby natankovali. Jeden z nich šel zaplatit, druhý na chvíli schoval zbraň, a Danny tak získal možnost utéci. S pomocí benzinky pak kontaktoval policii, které dal svolení ke sledování svého vozu s pomocí speciálního systému instalovaného ve voze.

MBrace

Americká auta jsou často prošpikována systémy, díky kterým je možné auto vystopovat. Týká se to obzvlášť těch dražších aut. Mercedes byl vybavený systémem MBrace. Tento systém nabízí Mercedes americkým uživatelům produktů Apple. Jeho součástí je i GPS modul, který vysílá informace o poloze vozidla.

Tato aplikace však umožňuje nejen sledovat auto, ale funguje i jako dálkové ovládání. Aplikací ve smartphonu je možné auto na dálku zamknout nebo určit diagnózu při poruše. S její pomocí si auto také samo zavolá pomoc při poruše. Když si řidič na iPhonu najde místa, která chce nastavit, MBrace se automaticky spojí s navigací. Součástí systému je i telefonická asistenční a informační služba.

V Evropě můžeme zapomenout

„Jde o systém určený pro Ameriku. Hlavně USA, Kanadu, ale velmi populární je i v Mexiku nebo Brazílii. Nabízí se i v Číně. V Evropě bohužel v nabídce není,“ popisuje pro iDNES.cz Petr Dvořák z českého zastoupení značky. Když si však někdo doveze auto z Ameriky do Česka, bude MBrace fungovat také.

V Evropě Mercedes tento systém nenabízí pravděpodobně především kvůli většímu rozšíření systému Android. V západní Evropě má ale Mercedes podobný jednodušší systém Floating car data. Ten odesílá informace o poloze auta. V Česku se zatím ale ani tento systém nechystá.

Zdroj: auto.idnes.cz

Komentáře

Nahoru