Dnes vyšlo 15 článků

Apple platí mimo USA na daních pouze 1,9 % svých příjmů

Společnost Apple uveřejnila svoje hospodářské výsledky ke konci III.čtvrtletí. Z nich je patrné, že výrobce iPadů a iPhonů zaplatil na daních pouhých 1.9 % příjmů mimo USA. Celosvětově společnost za toto období prodala 125 milionů iPhonů, 58 milionů iPadů a 13,5 milionu laptopů MacBook.

Současně dosáhl zisk mimo USA 36,8 miliardy dolarů, ale objem zaplacených daní je pouze 713 milionů. Z tohoto hlediska vyplývá, že se dokonce plaba daní snížila z minulých 2,5 % na 1,9 %, které společnost Apple platila v minulém finančním roce.

Mezinárodní společnosti se dokáží různým způsobem vyhýbat daním. V USA naopak platí zákon, podel kterého musí společnost se sídlem v USA také na místě platit daně, i když má příjem v zahraničí. V Evropě si ale finanční úřady nechávají tyto daně utíkat mezi prsty, kdy velké společnosti používají různých firem a vzájemně propojených převodů prostředků ke zkrácení daně.

Nedávno se například zjistilo, že Starbucks vůbec neplatí daně ve Velké Británii a podobně si počíná Facebook, Amazon a eBay. Podle Sunday Times se dokázaly tyto firmy ve Velké Británii vyhnout placení daní ve výši 850 milionů dolarů. Ke krytí využívají systém daňových rájů. Apple má společnost Co Cork v Irsku přes kterou „pere“ peníze v Evropě.

V USA Apple zaplatila doposud zálohy na daních ve výši 13,3 miliardy dolarů, když obrat stoupl o 45 % na 156 miliard a zisk před zdaněním stoupl o 63 % na 55,8 miliardy.

Zdroj: RTE

Komentáře

Nahoru