Apple jako otrokář

Apple jako otrokář

Co všechno se musí stát, abychom si mohli zavolat z iPhonu od Applu? Už je to roky, co se kritizují podmínky pro zaměstnance vyrábějící právě iPhony. Nejedná se o konečnou verzi produktu, ale o vývoj od úplného začátku. IPhony vyrábí společnost Foxconn. Do společenského vědomí se dostala v roce 2010, kdy vyšly najevo šokující pracovní podmínky, v kterých musí zaměstnanci pracovat.

V roce 2010 média ovládly zprávy o probíhajících sebevraždách ve firmě. Je to až neuvěřitelné, ale bylo to na denní pořádku. Umíte si představit, jak otřesné to muselo být, když si člověk sáhne na život kvůli práci? Společnost Foxconn má totiž extrémní smluvní podmínky, z kterých až mrazí. Každý si přeje, aby byla práce jeho koníčkem a bavila ho. Ne vždy se poštěstí, tak máme práci, kterou děláme z povinnosti, pouze pro peníze. Ale zaměstnanci Foxconnu mají práci jako noční můru.

19398774_10207019778373069_1045302698_n

Otrocké podmínky

Pracují dvanáct hodin denně. Nemají téměř žádné přestávky na jídlo, ani na pití. Dlouhých 12 hodin vzpřímeně sedí a soustředí se na mechanickou práci, přičemž práce na jednom produktu nesmí trvat déle, jak jednu minutu. Za celou směnu si nemohou ani povídat, natož se s kolegou zasmát a zpříjemnit si den. Oni ani nevědí, jaké je venku počasí, jestli je den nebo noc. Na pracovišti nejsou žádná okna.

Chyba se trestá

Pokud nějaký zaměstnanec udělá sebemenší chybičku, vždy se na ni přijde. Pak ho čeká dlouhé moralizování a finálně musí napsat písemnou omluvu, kterou přednese před celou firmou. Jistě že se to také odrazí na jeho výplatní pásce. Je známo, že v práci nikdo nevydrží déle, jak jeden rok. Foxconn si tuto skutečnost pojišťuje v pracovní smlouvě. Stojí tam, že pracovník po prvních měsících nemůže dát výpověď.

Pracovníci jsou ubytovaní v levném ubytování. Ovšem nic není zadarmo a Foxconn pracovníky vážně vykořisťuje. Platí si sami energie, které jsou nesmírně předražené.

19398717_10207019778333068_35167130_n

Sebevražedné sklony

Po událostech v roce 2010, kdy se 14 lidí zabilo, firma provedla určitá opatření. Zaměstnanci jsou více hlídáni, jsou pod neustálým dohledem. Pod okna byly aplikovány záchranné sítě, aby zabránily případné smrti.

Foxconn zaměstnává 1,3 milionu lidí pracujících ve dne, v noci. Žijeme v 21. století, manuální práci pomalu přenecháváme robotům, povyšujeme se na bohy… a zároveň se v určitých koutech světa ještě nezrušilo otroctví. Paradoxně je vykořisťování schováno pod luxusní elektronickou značkou Apple

Zdroj, text/foto: info.cz, instagram 

Zajímá se o tvůrčí psaní a online marketing. Studuje marketingovou komunikaci. Ve volném čase (kterého moc není) spravuje svůj blog - bezkiki.cz. Její život by nebyl kompletní bez rodiny, přátel, smíchu, hudby a dobrého jídla.

Komentáře

Nahoru