Apple: Jablečné novinky na podzim a konkurenční spor

Apple: Jablečné novinky na podzim a konkurenční spor

Firma Apple je opět středem pozornosti, ne až tak kvůli chystaným novinkám na podzim 2011, jako z důvodu trestního oznámení na společnost Samsung. Trestní oznámení dopadlo poměrně kontroverzním rozsudkem, jimž je zákaz prodeje Samsung Galaxy Tab ve všech zemích EU krom Nizozemí. Jihokorejský výrobce elektroniky se samozřejmě proti tomuto rozhodnutí rozhodl bránit a také podal na Apple vlastní patentové žaloby. Důvodem globálního právního sporu je dle Apple fakt, že Samsung drze kopíruje od konkurenčního Apple iPad. Jiné důvody v tom opravdu být nemohou, iPad má totiž náskok v prodejnosti o několik desítek procent a prakticky k sobě aktuálně nemá konkurenceschopný výrobek. Tento fakt by se měl však změnit, zvláště s příchodem nové verze Android OS určeným pro tablety.

Ovšem diskuze okolo firmy Apple nejsou jen z důvodů právních soubojů, zvláště mezi fanoušky se diskutuje ohledně brzkých novinek. Co nás čeká?

iOS 5

Pro současné majitele Apple zařízení je tu velmi dobrá zpráva. Apple slibuje přes 200 novinek pro zařízení iPad, iPhone a iPod. U iPadu to například bude toužebně očekávána přímá tvorba galerií fotek. Zajímavá bude také integrace sociální sítě Twitter do systému. Čekají nás také nová dotyková gesta a vylepšené klasické Apple aplikace, jako například Kalendář nebo klient pro email. Dočkat bychom se také měli funkce „Centrum upozornění„, velmi podobné té, kterou známe z Androidů. Dle videí a slibů americké korporace, by měl nový systém výrazně změnit a zpříjemnit používaní iOS zařízení.

iCloud

Nová služba pro uživatele iOS zařízení, umožňuje sdílet veškeré dokumenty, fotografie a ostatní soubory mezi všemi Apple zařízeními, pokud tak máte například  Macbook a iPhone, jedním klikem můžete synchronizovat vybrané soubory. Vše pomocí internetu. Služba je vlastně vylepšená verze oblíbené aplikace Dropbox.

iPhone 5

Abychom však nebyli pouze u záležitosti software, čeká nás i jedno nové zařízení. iPhone 5 má pokračovat v nastoleném standardu čtvrté generace. Neoficiální zdroje uvádí, že půjde o rozdíl především v HW telefonu, v jeho designu až tolik ne. Telefon by měl disponovat procesorem s dvojicí jader a operační pamětí 1024 MB. Výraznou novinkou by mělo být využití technologie NFC, která umožní rychlou platbu z kreditní karty nebo běžného účtu. Novinka by měla být zveřejněna koncem podzimu, nejpozději však v lednu 2012.

Dále bychom se pak mohli dočkat Apple TV, nového modelu iPodu a možná také nového Macbooku, největší očekávání směřují však klasicky, na již výše zmíněny iPhone.

Komentáře

Nahoru