Apple čelí obvinění z nedodržení soudního nařízení ohledně alternativních plateb v App Storu

Technologický gigant Apple podle soudkyně Yvonne Gonzalez Rogersové porušil soudní rozhodnutí z roku 2021, které mu přikazovalo umožnit vývojářům aplikací nabízet uživatelům možnosti platby mimo vlastní systém App Store. Soudkyně nyní případ předala státním žalobcům kvůli možnému trestnímu řízení za neuposlechnutí soudu.
Podnětem pro opětovné otevření případu byla stížnost společnosti Epic Games, známé díky hře Fortnite. Epic už dříve obvinil Apple z omezování konkurence a porušování pravidel v Kalifornii. Podle soudkyně Apple úmyslně zpomaloval a ztěžoval plnění soudního rozhodnutí tím, že vývojářům bránil informovat uživatele o jiných platebních metodách.
Navíc byl Apple kritizován za to, že jeden z jeho viceprezidentů, Alex Roman, údajně poskytl během svědecké výpovědi nepravdivé informace. Firma se také měla snažit zadržet důležité dokumenty s odvoláním na právní ochranu důvěrnosti.
Apple uvedl, že s rozhodnutím nesouhlasí, nicméně příkaz splní a plánuje se odvolat. Firma zdůraznila, že s verdiktem „zásadně nesouhlasí“. Spor může mít pro Apple vážné následky, protože App Store je klíčovým zdrojem jeho příjmů a případná změna systému plateb by mohla výrazně ovlivnit jeho tržby.
Původní rozhodnutí z roku 2021 sice neuznalo porušení federálních protimonopolních zákonů, ale přikázalo Applu, aby vývojářům umožnil použití alternativních platebních metod. Tento rozsudek loni potvrdil i Nejvyšší soud USA.
Šéf Epic Games, Tim Sweeney, označil nové rozhodnutí za významné vítězství pro všechny vývojáře.
Dlouhodobý spor o monopol
Celý konflikt začal v roce 2020, kdy Epic Games ve hře Fortnite nabídli hráčům možnost zakoupit herní měnu V-Bucks s 20% slevou přes alternativní platební bránu. Tím obešli standardní poplatky v App Store a Google Play. Obě platformy následně hru Fortnite ze svých obchodů odstranily. Epic na to reagoval podáním žaloby s cílem zpochybnit monopolní postavení Applu i Googlu na trhu s mobilními aplikacemi.
Od té doby se situace rozrostla o řadu dalších právních sporů a do případu se zapojili i antimonopolní úřady, které upozorňují na možná omezení konkurence v digitálním prostředí.
Zdroj foto: www.pexels.com
Komentáře