Apple a Microsoft uzavírají koalici proti Googlu

Apple a Microsoft uzavírají koalici proti Googlu

Dva technologičtí giganti se spikli s jasným účelem: vytlačit z trhu konkurenta, Google. Aspoň tak to vypadá, když se podíváme na zprávy, že virutální asistentka Siri z iOS 7 od Applu bude nyní zjišťovat informace pomocí vyhledávače Bing, jehož autorem je Microsoft.

Formy a rozsah spolupráce Microsoftu a Applu se teprve vyjednávají. O možném spojení obou technologických velmocí se ale hovořilo už delší dobu. Již před dvěma roky Apple ve svém Safari nabídl Bing jako jeden z možných vyhledávačů. Od té doby se obě společnosti scházely na společných jednáních, kde se probírala právě možnost budoucí spolupráce.

Mění se letitá rivalita v přátelství? Jen těžko

Apple a Microsoft byli dlouhá léta otevřenými rivaly a obě společnosti záhy zjistily, že navázat spolupráci a překonat tuto rivalitu nebude jednoduché. Kromě vzájemné nevraživosti, kterou měli zaměstnanci obou společností vrytou hluboko pod kůži, se jako problém ukázaly i diametrálně odlišné firemní politiky. V tomto směru však pozitivně překvapil Apple: prý se s chutí a nadšením pustil do zkoumání způsobů práce Microsoftu.

Apple a Microsoft uzavírají takové italské manželství

Všichni, kdo sledují IT scénu v delším časovém horizontu, jsou nejnovějším vývojem situace jistě přinejmenším pobaveni. Apple a Microsoft si dlouho šli po krku: nejprve Apple vyhlásil válku stolním počítačům – doméně Microsoftu – kdy se snažil urvat svůj podíl na trhu, před několika měsíci se naopak Microsoft ve své reklamě na Windows Phone vysmál uživatelům iPhonu.

Jak už to tak v bouřlivých vztazích bývá, existují ty temnější i světlé chvilky. Takovou světlou chvilkou vzájemné spolupráce byla jistě konference MacWorld v Bostonu v roce 1997, kde společně vystoupili Steve Jobs (osobně) a Bill Gates (přes videokonferenci) a oznámili, že Microsoft Office bude pět let přístupný na platformě Apple a Internet Explorer se stane výchozím prohlížečem pro Mac OS X.

Apple umí dobře kličkovat na minovém poli spolupráce

Jestliže ovšem vyjde najevo že spolu oba giganti spolupracují, nesmíme od toho čekat, že se ve prospěch vzájemných vztahů vzdají propagace svých vlastních výrobků – to ani náhodou. Rivalita mezi Windows Phone a iPhonem určitě nepoleví, ostatně, Apple má již s takovouto bouřlivou spoluprací své zkušenosti – vzpomeňme na aféru se Samsungem, kdy právní oddělení vytáhlo do boje proti Applu, zatímco jiná oddělení jihokorejské společnosti pro něj dále pokojně vyráběla klíčové součástky do jeho zařízení.

Zdroje: https://goo.gl/h2FSK

https://goo.gl/W7j4i

Zdroj obrázku: https://goo.gl/W7j4i

Komentáře

Nahoru