Aplikace pro iOS pomáhá zlodějům

Aplikace pro iOS pomáhá zlodějům

V době čipových karet a čteček otisků prstů jsou obyčejné klíče dost zastaralé. Používá je většina z nás. Jenže jak se ukazuje, je velmi jednoduché je přelstít. Pomáhá k tomu dokonce i jedna aplikace pro iOS.

Na Wired.com vyšel pěkný článek s názvem Aplikace, kterou jsem použil, abych se dostal do domu svého souseda. Název je prostý a mluví za vše. Tahle aplikace totiž jednoduše podporuje zloděje. Nemusíte umět použít žádné páčidlo. Nic takového, hrubé síly není zapotřebí. Všechno, co potřebujete, je iPhone a na chvíli půjčené klíče.

V příběhu, který se skutečně stal, šel Andy k sousedovi. Ten mu dolů hodil klíče, aby si mohl sám odemknout a vyjít až nahoru. Andy si otevřel, vyšel po schodech a klíč mu zase vrátil. Pak si chvíli povídali o tom, jak se měli o víkendu, načež Andy vysvětlil, že brzy získá neoprávněný přístup k jeho domu.

Za méně než hodinu vlastnil klíč k jeho dveřím

Jak? Svému sousedovi totiž zatajil, že zatímco šel nahoru, strávil 30 sekund na schodišti skenováním klíče. Stačila mu k tomu aplikace KeyMe. Pak už si klíč nechal jen zhotovit.

Delivery

Klíč vám do hodiny klidně doručí až domů.

Aplikace nebyla vytvořena pro zloděje

Aplikace KeyMe byla navržena proto, aby si kdokoliv mohl vyfotit svůj klíč, nahrát jej na server společnosti a nechat si jej poslat vytisknutý v 3D tiskárně. Nebo si pro něj zaskočit osobně na jedno z pěti míst v New Yorku. Aplikace by vás vlastně měla chránit v případech, kdy ztratíte nebo zabouchnete si klíč. To se občas stává. Ale to při vývoji vážně nikoho nenapadlo, že si lidé nebudou fotit jen svoje klíče?

Kiosk

Na webu KeyMe najdete mapku, kde si můžete klíče nechat vytisknout.

Nezamýšlené důsledky

Pravda je taková, že kromě pomoci vám KeyMe může přivodit také spoustu potíží. Stačí, když necháte své klíče na minutku bez dozoru. Navíc se plánuje, že by aplikace uměla skenovat ještě více klíčů. Do budoucna by si měla poradit i s bezpečnostními, které můžete kopírovat třeba jen s heslem, nebo s klíčky od auta.

KeyMe na svém webu ujišťuje uživatele, že vaše klíče si můžete naskenovat jen vy. Tvrdí, že klíč může být naskenován jen tehdy, pokud ho držíte v ruce samostatně. Ale to není pravda. Andy ho ani nesundal z kolečka s ostatními klíči. Firma rovněž tvrdí, že musí být skenován z obou stran, na bílém pozadí a z výšky asi 4 cm. Ani to není pravda. Andy ho naskenoval na schodišti.

Navíc zloději si mohli duplikovat klíče už i předtím. Prý si ho třeba obtiskli do hlíny. Jo, to jo. Jenže jaký běžný člověk by se s tím dělal? Zatímco vyfotit klíč nějakou aplikací zvládne každý.

keys

Můžete si nechat zhotovit klíče různých tvarů a vzorů.

Koho napadne pátrat po zloději v digitálních záznamech KeyMe?

Zakladatel a CEO Greg Marsh nabídl ještě jeden argument. KeyMe funguje digitálně, takže je digitálně všechno uloženo. Lze zjistit, kdo klíč kopíroval, takže pokud dojde k nějaké krádeži, KeyMe může prozkoumat své záznamy a předat zjištěné okolnosti policii. S tím prý nemají problém. Sice by s předáváním informací policii byli velmi opatrní, ale byli by rádi, kdyby mohli pomoci.

Jenže je tu jeden velký háček. Kolik lidí na světě ví, že existuje nějaká aplikace KeyMe? Například Andyho soused o ní nikdy neslyšel. Pokud by byl okraden, neměl by tušení, že s tím má co do činění tahle aplikace.

Co vám tedy zbývá?

Nemůžete dělat prakticky nic. Teď už aspoň víte, že nějaká taková aplikace existuje, takže pokud budete někdy vykradeni, třeba si na ni vzpomenete. Hlavně se ale naučte si své klíče hlídat a nikde je jen tak nenechávat. Stejně jako jste naučení zamykat.

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru