Aplikace, která rozpozná rostliny, je tady!

Namíříš, vyfotíš a hned jsi o něco moudřejší! Na takovém principu funguje zbrusu nová webová aplikace plant.id. Jejími autory je trojice absolventů z brněnské Mendelovy univerzity. A co umí? Během několika sekund dokáže rozpoznat rostliny, a to díky fotce.

Jak?

Aplikace funguje na základě umělé inteligence. Rostlinu jednoduše vyfotíte, fotografie přitom nemusí mít vysokou kvalitu. Na vyfocení stačí obyčejný telefon. Základem je ale dobře zaostřit na danou rostlinu, ne na její pozadí. A aplikace výsledek nabídne do několika sekund.

Aplikace Plant.id je ke stažení zdarma.

Aplikace Plant.id je ke stažení zdarma.

Pro všechny

Plant.id není jen pro zahradníky či botaniky, ale zkrátka pro všechny zvídavé, i třeba pro ty, které trápí, že v hodinách biologie nedávali pozor. V parku, lese, na louce – nám tato aplikace může pomoci. Je třeba pouze vyfotit snímek a mít staženou aplikaci. Poté vám appka nabídne výsledek v procentech, tzn. nakolik si je neuronová síť jistá. Uživateli také pro srovnání ukáže rostlinu  na obrázku a nabídne odkaz na Wikipedii.

Na Zemi roste zhruba 200 tisíc druhů rostlin, v Česku pak kolem tří a půl tisíc. Databáze této aplikace zatím nabízí osm tisíc květin. V tomto množství je zahrnuta přitom pouze část rostlin rostoucí na území Česka – ty více známé a s častějším výskytem.

Momentálně aplikaci využívá zhruba šest tisíc lidí a průměrně se vyhledává 130 rostlin denně. Podobná aplikace už v Česku existuje, pomocí fotografií z mobilních telefonů mohou uživatelé rozpoznávat houby. Aplikaci najdete zde: https://plant.id/.

 

Zdroje: Text/Foto: ceskatelevize.cz, rbge.org.uk

Vystudovala dvouobor Česká filologie-Mediální studia na FF UP v Olomouci. Ve volném čase ráda vysedává s dobrou knížkou po kavárnách. Odmala se věnuje házené a hře na příčnou flétnu. Učí se italsky, je ráda ironická, a naopak nesnáší aroganci.

Komentáře

Nahoru