Aplikace Kahoot! míří do Česka! Podle průzkumů zaujala nejen učitele, ale i děti

Aplikace Kahoot! míří do Česka! Podle průzkumů zaujala nejen učitele, ale i děti

Vzdělávání je proces, kterým procházíme během našeho života všichni. Vzděláváme se nejenom ve školních lavicích v průběhu základní, středoškolské nebo vysokoškolské docházky, ale i v zaměstnání, dokonce i v seniorském věku. Někdy je však pojmout vzdělávací proces tak, aby byl efektivní, přínosný, zároveň však zúčastněné osoby bavil a vzbuzoval v nich dostatečnou motivaci. O to se pokusil i tým autorů multiplatformního systému ve složení Johana Branda, Jamie Brooker a Mortena Versvika. Vznikla tak aplikace Kahoot!, která má od svého založení již miliony uživatelů, zejména v zahraničí, do České republiky proniká velmi pozvolna. Víte, jak díky této aplikaci oživit nejen výuku ve škole.

Kahoot! děti baví

Ačkoliv už nějaký ten rok žijeme v moderní době internetu a chytrých telefonů, někteří učitelé se stále nechtějí vzdát kříd, tištěných učebnic a mnohdy je největším ozvláštněním výuky prezentace vytvořená v PowerPointu. Buďme ale upřímní, mnoho žáků tento styl výuky příliš nezajímá a nedokáže je dostatečně motivovat pro získávání nových vědomostí. Tým inovátorů ale vymyslel aplikaci, která si studenty získala natolik, že i je samotné to překvapilo. Oč se vlastně jedná? Multiplatforma Kahoot! je založena na získávání reakcí od samotných žáků. Dokáže propojovat klasickou formální výuku s online světem, který je pro žáky a studenty v současné době velmi přitažlivý. Aplikace přináší nový pohled nejen na vzdělávání, ale i na samotné hodnocení znalostí žáků. Úspěch tkví v kombinaci soutěživosti, vzdělávání a použití telefonů ve výuce, což vytváří velmi zajímavé sociální prostředí. V České republice Kahoot! využívají zejména učitelé angličtiny nebo jiných cizích jazyků, což je škoda. Rozhodně nechceme generalizovat, ale samotní žáci se u nás často setkávají ze stran učitelů s nechutí nebo strachem modernizovat výuku a zapojit do ní i studenty.

Kvíz, průzkum a diskuze

  • Kvíz: Kahoot! Je dostupný pro všechny, pro samotné plnění kvízů není nutná registrace, pro jejich vkládání ale ano. Registrace je však zdarma ke stažení do chytrého telefonu. Kahoot! existuje ve třech režimech – Kvíz, Diskuze a Průzkum. Za základní režim je považován právě Kvíz, v jehož průběhu lidé odpovídají na otázky. U každé otázky máte možnost vybírat ze čtyř odpovědí. Za správnou odpověď jsou žákům uděleny body. Jejich počet závisí i na rychlosti, s jakou je otázka, samozřejmě správně, zodpovězena. Můžete si vybrat z tisíců již vytvořených kvízů nebo ještě lépe, můžete si vytvořit své vlastní.
  • Průzkum: Tento režim funguje na obdobném principu jako Kvíz, avšak s tím rozdílem, že v tomto případě není používáno bodové hodnocení. Tím pádem postrádá prvky soutěže a je možné jej využít spíše na testování, nebo pro získání zpětné vazby.
  • Diskuze: V posledním režimu je možné položit pouze jednu otázku, na kterou chcete získat odpověď. Jeho využití můžeme spatřovat jako pomyslnou náhražku hlasovacích systémů ve třídách, například, máte-li velký počet studentů a je třeba o něčem důležitém rozhodnout.

Pro koho je Kahoot! určen?

Ačkoliv je aplikace Kahoot! nejčastěji dávána do souvislosti s dětmi a studenty, neexistuje vlastně téměř žádný limit, kde byste ji využít nemohli.Protože fantazii se meze nekladou, je možné využít ji u pracovních pohovorů, kde mohou uchazeči vytvořit týmy a zodpovídat na otázky. Díky tomu prověříte nejen jejich znalosti, ale i schopnost pracovat v týmu, flexibilitu, ochotu učit se novým věcem a schopnost adaptovat se na neznámou situaci. Pokud jim navíc dáte k dispozici pouze anglickou verzi aplikace, máte možnost prověřit i jejich znalosti anglického jazyka. Mimo nově vznikající Kahoot! pedagogiky nachází aplikace využití i osob s počínající demencí u Alzheimerovy choroby, po vážných úrazech mozku a mnoha dalších onemocnění. Nemusí být nutně využívána pouze v pracovním či vzdělávacím prostředí. V případě, že máte malé děti a nechcete jim zakazovat přístup na telefon či tablet, ale zároveň byste si přáli, aby svůj čas v prostředí internetu trávili nějak smysluplně, vyzkoušejte aplikaci Kahoot! Dokonce můžete uspořádat soutěžní odpoledne, na které pozvete kamarády svých ratolestí, klidně i s rodiči. Můžete vytvořit týmy dospělých proti dětem a soutěžit, například o sladkou odměnu. V pracovním procesu můžete díky Kahoot! prověřovat znalosti svých zaměstnanců. Jediné, co k tomu budete potřebovat, je chytrý telefon nebo tablet. V případě nedostatku financí můžete vyzkoušet půjčky, v současné době se na první příčky v oblíbenosti u klientů dere společnost Ferratum. Už jste někdy o aplikaci Kahoot! slyšeli nebo jste ji dokonce vyzkoušeli?

Zajímá se o tvůrčí psaní a online marketing. Studuje marketingovou komunikaci. Ve volném čase (kterého moc není) spravuje svůj blog - bezkiki.cz. Její život by nebyl kompletní bez rodiny, přátel, smíchu, hudby a dobrého jídla.

Komentáře

Nahoru