Antiviry vytváří dle výzkumu jen iluzi bezpečnosti. Trvá jim měsíc, než vůbec detekují vir

Společnost Imperva, jenž se stará o zabezpečení systémů pro velké firmy a datová centra, vypracovala studii, která vzbudila nebývalý ohlas veřejnosti. V rámci testování antivirových programů podrobila zatěžkávací zkoušce nejznámější antivirové programy.

Proti nim postavila 82 nových virů. A pak již jen technici pozorovali, jak si s nimi tito počítačoví policaji poradí. Výsledek? Třem čtvrtinám antivirů trvalo i měsíc nebo déle, než začaly na jednotlivé viry vůbec nějakým způsobem reagovat. Systémy tak byly ve většině případů zhruba měsíc prakticky bez ochrany. Nejenom, že programy nedokázaly zabránit neznámým virům v útoku. Ale studie poukázala také na zarážející fakt, že výrobcům trvá neúměrně dlouho vytvořit nějakou efektivní ochranu proti novým hrozbám na internetu.

Závěr by se dal shrnout asi tak, že i když platíte poctivě licence za každý antivir u vašeho firemního nebo domácího počítače, je vám to prakticky k ničemu. Většina současných programů spíše funguje na bázi, že ovečky poctivě platí a žijí v domnění, že jejich PC je díky antiviru naprosto v bezpečí. Dle této studie jsou spotřebitelé za tuto iluzi ochotni zaplatit $4,52 miliardy ročně a velké firmy a korporace pak $2,9 miliardy, přičemž součet obou hodnot pak dává téměř třetinu z celkových $25,4 miliard, které se ročně točí v odvětví softwarové bezpečnosti.

Zdroj: PCmag.com

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru