Antistresová deka s technologií rozšířené reality tiší stesk hospitalizovaných dětí

Antistresová deka s technologií rozšířené reality tiší stesk hospitalizovaných dětí

Patchworková deka si klade nemalý cíl: pomáhat hospitalizovaným dětem překonat separační úzkost a stres z neznámého a nepříliš přátelského prostředí. Pomoci k tomu má technologie rozšířené reality, která dětem umožní komunikovat s jejich rodinou.

Každý čtverec látky na dece je vyzdoben jedinečným motivem zvířete nebo rostliny a může být propojen s jedním členem rodiny nebo přítelem. Nejbližší lidé pak mohou dítěti zanechat zprávu, kterou si dítě vyzvedne pomocí aplikace Aurasma. Jedná se o aplikaci, která využívá kamery na mobilu nebo tabletu k tomu, aby rozeznala tvář a specifický obsah, který se potom objeví na obrazovce.

Smysluplný způsob, jak využít rozšířenou realitu

Deka je vytvořena tak, aby plnila dvojí účel: zaprvé se má jednat o hebkou, měkkou věc, ke které se dítě může přitulit, zadruhé deka plní účel komunikační pomůcky.

„Myšlenka, že dítě může mít v nemocnici deku, která mu nejen dotykem připomene domov, ale zároveň je schopná spojit dítě s lidmi venku smysluplným způsobem – smysluplnějším, než jakým je rozšířená realita obvykle užívána v reklamě – zkrátka se to zdálo jako perfektní nápad,“ říká autor deky Joshua Barnes, jeden z pěti absolventů ,kteří byli letos vybráni Radou pro design jako její Pionýři Budoucnosti.

Děti v nemocnicích přes veškerou snahu trpí

Nápad na tvorbu deky se prý zrodil z Barnesovy velmi dávné vzpomínky na dlouhou hospitalizaci jeho otce. Ten prý měl s sebou z domova vlastní deku, která Barnesovi utkvěla v paměti jako jediná věc, nabourávající sterilitu nemocničního pokoje. Tato vzpomínka mladého muže přiměla přemýšlet o tom, jak musí být dlouhodobá hospitalizace náročná pro děti.

Joshua Barnes si posléze danou problematiku nastudoval a zjistil, že hospitalizace pro dítě představuje velkou emoční zátěž a stres, zejména, pokud je dítěti méně než pět let. Nemocnice se snaží s tímto jevem bojovat pomocí péče, zaměřené na rodinu (v České republice má obvykle rodič právo zůstat se svým dítětem v nemocnici), což spočívá zejména v tom, že si sestřičky povídají s dítětem o rodině a snaží se povzbudit rodiče, aby dítěti přinesli nějakou oblíbenou věc z domova.

Děti dostanou deku s sebou domů

Původní idea byla taková, že deku bude mít dítě k dispozici po dobu své hospitalizace a až bude z nemocnice propušětno, přejde deka k dalšímu malému pacientovi. Během Barnesovy spolupráce s Královskou Dětskou nemocnicí Alexandra ale vyšlo najevo, že toto řešení přináší příliš mnoho zdravotních a hygienických komplikací. Dítě by mělo dostat svou vlastní deku, kterou si může vzít s sebou domů.

Projekt je zatím ve své počáteční fázi. Joshua Barnes doufá, že se mu podaří projekt zafinancovat například přes Kickstarter, tak, aby bylo možné provádět další výzkum mezi dětskými pacienty ještě dřív, než bude přistoupeno k marketingu a samotnému prodeji.

Podpoříte tento projekt? Má podle vás význam?

Zdroj:

https://www.wired.co.uk/news/archive/2013-07/08/anti-loneliness-augmented-reality-quilt

Zdroj obrázku:

https://www.wired.co.uk/news/archive/2013-07/08/anti-loneliness-augmented-reality-quilt

Komentáře

Nahoru