Dnes vyšlo 15 článků

Anonymous odměňovali dvanáctiletého hackera videohrami

Dvanáctiletý chlapec z Quebecu je zodpovědný za hacknutí několika vládních a policejních webů. Způsobil tak zmatek a škodu ve výši 60 000 kanadských dolarů (asi milion korun). Přestože se mu to povedlo již během studentského povstání, které se uskutečnilo na jaře loňského roku, soud vynesl rozsudek až minulý týden ve čtvrtek.  

A co je na tom všem prý nejhorší?

Některé weby byly mimo provoz až po dva dny, což u takových webů, jako jsou ty vládní nebo policejní, způsobí pořádný poprask.

Chlapec vše navíc provedl ve jménu skupiny Anonymous. Ti ho totiž údajně odměňovali videohrami. A ještě jeden dodatek. Chlapec se sice všude uvádí jako dvanáctiletý, ale berte v úvahu, že loni mu bylo teprve jedenáct.

hacker

S počítači je ve styku vlastně teprve tři roky

K soudu pro mladistvé přišel chlapec ve své školní uniformě a za doprovodu svého otce. Soud uznal, že jednání studenta 5. třídy z předměstí Montrealu nebylo politicky motivováno, ale byl shledán vinným z hacknutí stránek montrealské policie, institutu veřejného zdraví, chilské vlády a pár dalších neveřejných webů.

Malý hacker, jehož jméno nemůže být publikováno, se k tomu vyjádřil, že s počítači je ve styku od svých devíti let. Dodal, že hackovat ani není těžké.

„Hacknout je snadné, ale pokud to přeženete, vysledují vás.“

Chlapec podle soudu využíval tři různé druhy útoků. První způsobil odmítnutí všem, kteří chtěli k webu přistoupit. Druhá metoda měnila informace a třetí praktika využívala bezpečnostní díry pro přístup k databázovým serverům. Podle policejního experta totiž chlapec v klidu ostatním vysvětlil, jak to udělal.

„Viděl to jako výzvu, vždyť je mu jen dvanáct,“ vysvětlil jeho právník.

Jaký trest chlapce čeká, se dozvíme po definitivním soudním rozhodnutí, které proběhne za měsíc.

Zdroje: Toronto Sun, Gizmodo, RT

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru