Anonymous – když neznámí lidé ovlivňují společnost

Anonymous – když neznámí lidé ovlivňují společnost

V poslední době poutá pozornost médií obrovská internetová skupina, známá pod názvem Anonymous. Jak už název napovídá, jde o lidi, kteří pracují a jednají společně, aby tím dosáhli nějakého cíle, zatímco jsou krytí anonymitou internetu. Nejstarší záznamy o Anonymous jsou z roku 2003, kde se na stránkách 4chanu poprvé objevila myšlenka vytvořit velkou základnu uživatelů internetu. Pro svůj účel převzali jako logo masku Guy Fawkese z filmu V jako Vendetta. Nikdo přesně neví, kolik členů tato organizace má, možná právě proto, že se členem může stát naprosto každý na internetu.

Koordinace a řízení

Kdo vlastně Anonymous velí a plánuje útoky, to je záhadou. Může to být jeden člověk a také to nemusí být nikdo a Anoni samotní se na útocích dohadují individuálně . Pokud se chcete k Anonymous přidat, vše, co musíte udělat, je zapojit se do toho, proti čemu zrovna bojují. Čím víc lidí, tím větší síla. Je jisté, že tato skupina obsahuje množství hackerů, kteří už dokázali působivé kousky, z nichž jsou nejznámější asi útok na firmu Sony nebo pomoc Wikileaks. Nicméně ne všichni Anoni sledují stejné zájmy. Zatímco někteří věří, že bojují proti zlu společnosti, jiní provádí jen různé škodolibé vtípky a žerty náhodným lidem. Stejně tak nemusí všichni Anoni schvalovat některé útoky, které druhá část skupiny organizuje.

Akce a útoky

Anonymous používají hlavně DDoS útoky (přehlcení serveru požadavky, server je poté neschopen plnit svoji funkci). Tato metoda je asi nejlepší, vzhledem k počtu útočníků. Pokud se podíváme do historie Anonymous, zjistíme, že se původně z vtípků dohodnutých na 4chanu přesunuli k vážným hackerským útokům. Zviditelnili se především díky aféře Wikileaks, kdy bojovali za zveřejňování faktů, které původně neměla veřejnost vidět. Většinou tedy Anonymous bojují proti „zlým“ společnostem či rovnou celým zemím.

Nedávno organizace opět vzbudila rozruch tím, že na Youtube zveřejnila video, ve kterém tvrdí, že zaútočí na samotný Facebook. Podle nich Facebook hrubě narušuje soukromí uživatelů tím, že si jejich data ukládá, i když uživatel smaže svůj účet a dokonce Facebook obvinili z toho, že prodává informace vládám světa. Zaútočit údajně mají 5. Listopadu. Reakce jsou různé, vesměs nikdo z Anonymous nic nepotvrzuje ani nevyvrací s tím, že různé části skupiny si plánují své  vlastní akce.

Tak či tak jsou Anonymous zajímavou ukázkou toho, že i anonymní lidé na internetu mohou mít moc v reálném světě.

Je studentem střední školy se zaměřením na informační technologie. Zajímá se především o počítačovou grafiku a programování. Rovněž sleduje dění a aktuality na internetu.

Komentáře

Nahoru