Anonymní režim na Googlu není anonymní: soudí se o 5 miliard dolarů

Anonymní režim na Googlu není anonymní: soudí se o 5 miliard dolarů

Internetový vyhledávač Google byl v obžalován za sledování uživatelů v anonymním režimu. Google tak napadl soukromí milionů uživatelů, kteří o tom neměli ani ponětí. V anonymním režimu by totiž neměla být stahována žádná data. Pokud Google spor prohraje, bude čelit pokutě ve výši 5 miliard dolarů.

Soudní proces obviňuje Alphabet Inc, že tajně shromažďuje informace o tom, co si lidé prohlíží online, na jakých stránkách se pohybují a co tam dělají. Podle stížnosti podané u federálního soudu v San Jose v Kalifornii, shromažďuje Google data prostřednictvím Google Analytics, Google Ad Manager a dalších aplikací a pluginů webových stránek. Také včetně aplikací pro smartphony, bez ohledu na to, zda uživatelé na reklamy podporované Googlem kliknou. To společnosti Google pomáhá dozvědět se o přátelích uživatelů, zálibách, oblíbených jídlech, nákupech a dokonce i o „nejintimnějších a nejtrapnějších věcech“, které hledají online, uvedla stížnost. Uživatelé si totiž v anonymním režimu nejčastěji prohlížejí pornografii.

Google „nemůže pokračovat v tajném a neoprávněném shromažďování údajů od žádného Američana přes počítač nebo mobil,“ uvádí stížnost. Nicméně Jose Castaneda, mluvčí společnosti Google, řekl, že se společnost bude aktivně proti obvinění bránit. “Jak jasně uvádíme při každém otevření nového anonymního okna, weby mohou používat informace z vašeho užívání internetu při anonymním režimu” řekl.

Ruku na srdce, při použití anonymního režimu nevyhledáváme něco, za co bysme se nemuseli alespoň trochu stydět. A právě tyhle informace jsou pro společnosti typu Google nejdůležitější. Google se hájí tím, že v podmínkách (které samozřejmě nikdo nečte) je uvedeno, že si určitá data při používání stáhnout může.

 

Zdroj,foto: reuters.com

Zajímá se o tvůrčí psaní a online marketing. Studuje marketingovou komunikaci. Ve volném čase (kterého moc není) spravuje svůj blog - bezkiki.cz. Její život by nebyl kompletní bez rodiny, přátel, smíchu, hudby a dobrého jídla.

Komentáře

Nahoru