Ano, je v pořádku vypínat počítač tlačítkem napájení

Také bylo mnoho vás vyškoleno k tomu, abyste rozhodně nevypínali počítač stisknutím tlačítka, kterým ho zapínáte? V minulém století to totiž způsobovalo problémy, ale dnes je to naprosto bezpečné. Užitečné je to třeba v případě Windows 8. Mnoho uživatelů má problémy najít tam možnost Vypnout. Zato tlačítko na svém počítači najde každý.

Proč to nešlo u starých počítačů

Pokud jste někdy na nějakém svém historickém počítači používali Windows 95, pravděpodobně si pamatujete, jak jste vypínali počítač. Otevřeli jste nabídku Start, klepnuli na příkaz Vypnout a trpělivě čekali, dokud počítač nedokončil to, co dělal. Když byl připraven se vypnout, zobrazila se vám zpráva „Nyní můžete počítač bezpečně vypnout“ a vy jste mohli stisknout tlačítko napájení pro vypnutí.

Tlačítko napájení tehdy nebývalo vůbec chytré. Když jste jej stiskli, okamžitě odstřihlo počítači energii. Bylo to něco, jako kdybyste dnes vytrhli kabel ze zásuvky, zatímco váš počítač běží. Náhlý výpadek proudu způsobí, že se počítač nebude moci pořádně vypnout. Můžete přijít o rozdělanou práci a může být poškozen i souborový systém. Pokud jste to udělali na Windows 95, počítač musel spustit ScanDisk a pokoušel se opravit všechny napáchané škody.

Po klepnutí na tlačítko Vypnout systém nejdříve shrnul vše, co dělá, ukončil všechny spuštěné programy a uložil všechna data na disk. Když se na obrazovce objevila výše uvedená zpráva, počítač už nedělal vůbec nic, takže bylo bezpečné mu odstřihnout proud.

Pamatujete?

Pamatujete?

Proč lze nové počítače takhle vypnout bezpečně

Staré počítače nebyly technicky příliš vyspělé, to je jisté. Proč by prostě místo okamžitého přerušení energie nemohlo tlačítko vyslat signál operačnímu systému, který by mu řekl: „Hele, je čas se vypnout a dokončit to, co děláš.“ Proč by se počítač nemohl vypínat inteligentně? A když počítač vypnete z operačního systému, proč musíte sedět a čekat, než můžete zmáčknout tlačítko napájení? Proč by operační systém nemohl říci počítači: „Teď je bezpečné se vypnout, tak přeruš dodávku energie?“

Tyto otázky zodpověděl standard Advanced Configuration and Power Interface (ACPI). Současné počítače ho používají už po více než deset let. Když stisknete tlačítko napájení u svého počítače, neukončí se přívod energie. Místo toho se pošle signál operačnímu systému, který říká, že se má vypnout. Operační systémy chápou různé typy ACPI signálů, takže díky tomu jsou některé notebooky schopny mít zvláštní tlačítka pro vypínání a pro režim spánku. A když ve Windows zvolíte možnost Vypnout, ACPI odešle signál hardwaru vašeho počítače. Řekne mu, že má vypnout proud, takže už nemusíte používat fyzické tlačítko.

Jinými slovy tlačítko napájení je dost chytré na to, aby udělalo tu správnou věc. Můžete si vybrat. Můžete stisknout tlačítko napájení, nebo počítač vypnout přes operační systém. Mějte však na paměti, že tlačítko pro napájení může být nakonfigurováno tak, aby způsobilo něco jiného než vypnutí.

Podporu ACPI představil již Windows 98, ale tehdy vyžadoval odpovídající hardware. A i dnes je to tak. Pokud nainstalujete moderní verzi Windows na starší hardware, stále můžete vidět tu zprávu „Nyní můžete počítač bezpečně vypnout.“ a tlačítko budete muset stisknout ručně.

switch-off-computer1

Stisknutí tlačítka napájení počítači stejně přeruší energii

Tlačítko napájení je sice chytré, ale v některých situacích může stále způsobovat problémy. Například pokud vám systém Windows zmrzne a stisknete tlačítko napájení, počítač pošle příslušný ACPI signál operačnímu systému, ale ten na něj nebude schopen reagovat. Váš počítač zůstane zaseknutý a nevypne se.

Pokud někdy narazíte na nějaký takový problém, je tu ještě jedno řešení, jak násilně snížit výkon vašeho počítače. Stačí stisknout tlačítko napájení a držet jej. Po několika sekundách se opravdu přeruší tok energie a počítač se vypne. Obvykle byste to dělat neměli, protože to může vést ke ztrátě dat, poškození souborového systému a dalším problémům. Nicméně pokud vám počítač zamrzne a tlačítko napájení nefunguje, je to zřejmě to jediné, co máte k dispozici. Můžete s tím vyzrát i na notebooky, kterým nelze vyjmout baterii.

Jak nastavit, co se stane po stisknutí tlačítka napájení

Windows a jiné operační systémy umožňují nastavit, co se stane při stisknutí tlačítka napájení. Pokud chcete počítač vždy vypnout, můžete to udělat. Nebo ho při stisknutí tlačítka napájení můžete nechat jen v režimu spánku. Volba je jen na vás.

Chcete-li si to v systému Windows nastavit, otevřete Ovládací panely, klepněte na položku Hardware a zvuk a vyberte Po probuzení počítače požadovat heslo v oddíle Možnosti napájení.

ovladaci-panely-moznosti-napajeni

Z připravených seznamů si můžete vybrat jakoukoliv možnost. Dokonce můžete nastavit rozdílné akce podle toho, zda je počítač napájen ze sítě nebo funguje na baterii. Vybrat lze i možnost, že počítač po stisknutí tlačítka na vypnutí neudělá vůbec nic. Pokud máte notebook, rozhodně se podívejte i na nastavení toho, co se stane, když ho zavřete – i při tomto procesu se totiž odešle ACPI signál.

moznosti-napajeni

Mějte však na paměti, že to nefunguje u kdejakého pomalu středověkého hardwaru, na který narazíte. Pokud někomu tlačítkem napájení vypnete jeho starší počítač, na kterém má rozdělanou práci, zřejmě nebude příliš šťastný.

Zdroj: howtogeek.com, obrázky: ahct.de, barkhamofficefurniture.co.uk

Komentáře

Nahoru