ANKETA: Co vám podnikání na volné noze dalo a co naopak vzalo?

Každý den vstávat ve stejnou hodinu, uvařit si kávu a odplížit se do zaměstnání, ve kterém strávíte přesně předepsanou dobu. Oběd si musíte dát v předepsanou přestávku a musíte dodržovat interní pravidla firmy. Ale tyto povinnosti se netýkají podnikatele na volné noze, respektive freelancera. Ten má na rozdíl od zaměstnance flexibilní pracovní dobu, kterou si sobě přizpůsobí. Není závislý na zaměstnavatelovi a nemusí se nikomu zpovídat, že začal pracovat až v deset namísto v šest. Ale práce na volné noze může mít i svá úskalí.

Zeptali jsme se několika freelancerů, co jim podnikání na volné noze dalo a co naopak vzalo. A také jsme se dozvěděli, zda je pro ně život freelancera více stresující, než kdyby byli zaměstnanci.

martin matějkaMartin Matějka

Freelance online marketing consultant

 

 

„Podnikání na volné noze mi dalo především svobodu, a to jak pracovní (s kým budu spolupracovat a jak), tak i finanční (vydělávám násobně víc než v zaměstnání). Naopak je podnikání (respektive hlavně v prvních letech bylo) časově velice náročné. Ale za to to stojí.

Dneska už pro mě život freelancera není stresující. Vím, že zakázky budou vždycky, vím, že práce je hodně. Takže dneska už to stres není. Nicméně to nemusí být pravidlem a nemusí to tak fungovat každému. Jsem na volné noze bezmála 12 let a za tu dobu jsem ušel kus cesty. Na začátku to bylo stresující podstatně víc, příjem byl nestálý, nevěděl jsem, co budu dělat příští měsíc, příští týden. Chtělo to ale jen vydržet a nevzdat to.“

Jjiří rosteckýiří Rostecký

Zakladatel MladýPodnikatel.cz

 

 

„Já nejsem typický freelancer tak, jak ho podle mě chápe většina lidí v mém okolí. Považují za ně především konzultanty na volné noze, kteří nabízí konkrétní služby (většinou konzultace). Je to trochu buzzword, díky kterému se dají primárně oslovit lidé, kteří nad sebou jako nad freelancery uvažují a jsou tedy pro toto téma naladěni. Většinou se také jedná o lidi z online prostředí.

Všimněte si, že pojmy jako „na volné noze“ nebo „freelancer“ se v Čechách používají primárně při marketingových aktivitách – propagaci obsahu určeného pro konkrétní sortu lidí nebo třeba při propagaci jednotlivců. Ve skutečnosti mezi freelancery najdete jak OSVČ, tak lidi s vlastními firmami apod. Pod těmi pojmy je tedy to, co si pod nimi sami představíte.

Já se sám živím už od maturity, a tudíž asi jsem na volné noze. Buduji magazín MladýPodnikatel.cz a přemýšlím nad ním jako nad normálním byznysem, protože jinak to nejde. Určitá nezávislost (nemám šéfa, nemám zaměstnance apod.) mě nutí k neustálému sebezdokonalování se a ke kritickému myšlení nad vším, co dělám a jak to dělám. Jak si organizuji práci, jak sám sebe do práce motivuji, jak rozvíjím vztahy s jinými lidmi, jak komunikuji navenek apod.

Hodně freelancerů mluví třeba o vlastním brandu, takže o sobě přemýšlí jako nad produktem/ firmou. Ale opět, kadeřnice, ke které chodím, je taky na volné noze, tento pojem vůbec nezná a přijde mi, že takto vůbec nepřemýšlí. Takže záleží, co si pod tím sami představíte. Možná by to byla zajímavá otázka do tvé další ankety. 🙂

Určitě nelze říct, zda je pro mě život freelancera více stresující, než kdybych byl zaměstnancem. Obě strany mají svoje. V mém rozhovoru s Janou Nádvorníkovou jsme se bavili o tom, že až polovinu toho, co si na volné noze vydělá, dává stranou na všechny daně, zálohy a nutné náklady. S Vladimírem Klausem nebo Janem Nachtigalem jsme zase probírali, jak těžké je si vydělat na důchod a ušetřit si peníze do budoucna.

Samozřejmě, na volné noze můžete ztratit svoje klienty, přijít o zdroj příjmů a dostat se do finanční tísně. V zaměstnání ale můžete přijít o práci. Taky můžete mít zlého šéfa, špatný pracovní kolektiv, nepříjemnou pracovní dobu a do práce to můžete mít daleko. Osobně si nedovolím říct, co je více stresující a nemám tato srovnávání příliš rád.“

lukáš pítraLukáš Pítra

Freelance SEO & PPC specialist

 

 

„Život na volné noze mi dal především svobodu. Dělat, co chci, s kým chci a jak chci. Svobodu dělat dobrá i špatná rozhodnutí a moci si první plně vychutnat a druhé plně zodpovídat a řešit tak, abych dokázal jít každý večer klidně spát.

Od svobody v rozhodnutích se pak odvíjí vše ostatní. Nedá se všeobecně říct, že freelancing by znamenal víc peněz, víc času, víc práce, víc rizika, víc cestování nebo víc starostí. Freelancing má každý takový, jaký se rozhodne si ho udělat. O tom je koneckonců svoboda i v životě.

Zároveň tím odpovídám i na to, co mi život na volné noze vzal. Pohodlnost. Většinu svého profesního života jsem byl zvyklý příliš svobodný v rozhodnutích nebýt. Tím mi odpadl i velký kus tíhy odpovědnosti. Žít bez velké odpovědnosti je určitě pohodlnější.

Je to jen tak stresové, jak to stresovým necháte být. Já jsem achiever. Potřebuju pořád něco dokazovat, pořád se posouvat někam dál, pořád být v něčem lepší. To pak člověk snadno sklouzne k tomu, že se snaží a pracuje až moc. Takže ano, mívám období, která jsou celkem stresová. Ale je to takový ten příjemný stres. A vím, že si za něj můžu sám, takže se lépe snáší.“

lukáš krejčaLukáš Krejča

Digital marketing specialist

 

 

„Dalo mi to nový pohled na svět, pocit jistoty, sebenaplnění. Pocit, že to, co dělám, má smysl a užitek. A především svobodu, ta je na tom asi nejkrásnější. Nemyslím si, že by mi něco zásadního vzalo a pokud ano, nepotřeboval jsem to.

Stresující to určitě není, naopak. Když člověk dělá to, co ho baví, kdy ho to baví, jak ho to baví, není to vůbec stresující. Samozřejmě se objevují okamžiky, kdy je to těžší, když ze začátku nejsou klienti, nebo když někdo nezaplatí. To jsou ale spíše výzvy, které je potřeba zvládnout. Nenazýval bych je stresující.“

marek hnátekMarek Hnátek

SEO konzultant

 

 

„Co mi volná noha dala? Svobodu – v pozitivním i negativním smyslu. Svobodu v tom, že si sám určuji, v kolik vstanu, pro koho budu pracovat i jak se mohu prezentovat bez nutnosti dodržovat firemní pravidla a nepříjemného nadřízeného. Myslím, že bych teď po letech jako freelancer nedokázal „fungovat“ jako běžný zaměstnanec (hlavně kvůli tomu vstávání).

Na druhou stranu volná noha dává svobodu třeba i v tom, investovat vlastní prostředky a čas do projektů, které jsem nedomyslel a které následně znamenaly finanční potíže, zklamání a další trable. Volná noha má řadu předností, ale rozhodně (alespoň pro mě) není jen o bezstarostném podnikání. Freelancer musí myslet na horší měsíce i na to, že se například z důvodu nemoci nebude moci práci naplno věnovat, což byl i můj případ. Podle Murphyho zákonů se totiž takové věci seběhnou najednou.

Ve zkratce se dá říci: volná noha znamená obrovskou svobodu, ale i zodpovědnost. Člověk v běžném zaměstnání má řadu jistot, jež si freelancer sice také může „dopřát“, ale ne každý to dělá. Člověk musí plánovat dlouho dopředu a to, že se mu teď daří, neznamená, že tomu tak bude i za rok v případě, že nastanou nečekané události.

Jestli je pro mě život freelancera více stresující, než být zaměstnancem? Záleží na oboru činnosti, úspěšnosti a dalších faktorech. Znám vývojáře webových aplikací, který díky svým špičkovým výtvorům pracuje pár hodin denně a zbývající čas věnuje svým koníčkům. Samotnou práci pro klienty má také spíše jako zábavu. Díky oboru svého působení má tedy skutečně práci snů.

U mě to bylo v prvních letech o hodně jiné. Doporučuji přečíst článek Freelancer, nebo podnikatel, ve kterém autor popisuje, jaké měl problémy s aktivním příjmem a jak vlastně každý měsíc začínal od znova – neustále sháněl nové klienty, platil účty a zůstalo mu jen něco málo. Já jsem to měl podobné, ale jelikož nejsem „čistokrevný“ podnikatel jako Mário Roženský, rozhodl jsem se jít jinou cestou a pasivní příjem dát jako doplněk – zaučením týmu spolehlivých lidí, kterým outsourcuji práci a nemusím se jí přímo věnovat. V tomhle se mi líbí menší „agentury“ o pár lidech, kde si člověk zachová dost svobody a zároveň bude dělat i něco jiného než se jen věnovat jednotlivým zakázkám.

Záleží tedy na tom, jak jako freelancer podnikáte. Pokud vytvoříte úspěšné aplikace, které budou díky internetu rozšířené mezi tisícovkami uživatelů, bude to samozřejmě něco úplně jiného, než když budete muset měsíc co měsíc bojovat o pravidelný příjem. V obou případech ale doporučuji zachovat si odpovídající dávku skromnosti a plánovat na dlouhou dobu dopředu.“

Komentáře

Nahoru