Ani speciální čisticí robot nezvládá vysoké záření ve Fukušimě

Čisticí robot, který byl poslaný do reaktoru ve Fukušimě, měl za úkol kontrolovat a čistit jadernou elektrárnu. Nicméně náhled musel svou činnost ukončit, protože nadměrné záření doslova usmažilo kameru robotického zařízení. Robot vstoupil do reaktoru druhého bloku poprvé od roku 2011, kdy byla Fukušima zasáhnuta ničivým zemětřesením a tsunami.

Čisticí robot musel být odvolán už po dvou hodinách, přičemž odhadovaná radiace 650 sievertů za hodinu způsobila zatemnění kamery. Přitom robot byl navržen tak, aby byl odolný vůči záření do 1 000 sievertů.

fukušima

Zdroj: The Verge

Úroveň radiace, které byl vystaven robot, by člověka ihned zabila. Poté, jakmile kamery zhasly, pracovníci se rozhodli robota z mise stáhnout dříve, než by došlo k jeho úplnému zničení. Ještě před poškozením kamer se podařilo získat snímky zachycující vrstvy roztavených barev, kabelů a kovových roštů.

Robot, který sestavila společnost Tokyo Electric Power Company, měl na této misi pozorovat a čistit průchod pomocí vysokotlakové vodní trysky. Tým poté povolal do práce dalšího robota. Předčasné stáhnutí prvního robota ale znamená, že druhý robot bude muset vykonat více práce během kratší doby, protože oba stroje měly odolat stejné úrovni radiace.

Ačkoliv vysoká úroveň radiace je alarmující, pozitivní zprávou je, že nebyl zaznamenán žádný nadměrný únik radiace, který by mohl ohrozit okolí.

Zdroj: The Verge, Zdroj titulní fotografie: Pixabay

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru