Android ohrožuje vir šířící se přes SMS zprávy

Android ohrožuje vir šířící se přes SMS zprávy

Bude to už skoro měsíc, co vir nazvaný Selfmite začal obtěžovat majitele telefonů s operačním systémem Android. Vůbec to ale nevypadá, že by byl na ústupu. Svou vinu na tom pochopitelně mají i uživatelé, kteří se na něj nachytají.

Nový červ zaměřený na Androidy k vám přijde prostřednictvím odkazu v SMS zprávě. Problém je v tom, že odkaz je vždy zkrácený pomocí nějakého zkracovače URL adres, takže lidé nevidí, že je adresa podezřelá. Jakmile ale kliknete, nainstaluje se vám do zařízení malware a ten odešle stejný odkaz 20 dalším lidem z vašich kontaktů.

„Červi pro Androidy, kteří se šíří prostřednictvím SMS, se neobjevují zrovna často,“ napsal Denis Maslennikov z Adaptive Mobile. „Drtivou většinu malwaru z Androidů lze považovat za trojské koně. Ale to právě neznamená, že neexistují jiné druhy malware, jako jsou SMS červi.“

A v tom je právě ten problém. Nejedná se o Trojana, a tak se jen potvrzuje skutečnost, že Android by mohl být náchylný i k jiným typům virů, než je trojský kůň.

Jednoduchá zpráva vás nutí otevřít odkaz

„Milý [jméno], podívej se na [goo.gl zkrácená URL adresa].“

Takhle jednoduše zpráva vypadá. Jenže jakmile kliknete, dostanete se k souboru TheSelfTimerV1.apk.

„Červ může odesílat zprávy, kterých si nejste vědomi. Budou vás ale stát peníze,“ vysvětlil Maslennikov.

Uživatelé Androidů by se měli mít na pozoru

I škodlivých aplikací na Android letos celkově přibývá. V prvním čtvrtletí letošního roku se jich objevilo na dva miliony. O půl roku dříve to byl prý pouze milion. No a v květnu bylo rovnou přímo oznámeno, že Android je nyní hlavním cílem pro malware.

Například v jedné statistice zkoumali 277 hrozeb. Jedna byla cílená na iPhone, jedna na Symbian a zbylých 275 na Android! Tak se mějte na pozoru.

Zdroje: ComputerWorld, RedOrbit , obrázek: Flickr – Whited Evan

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru