Dnes vyšlo 15 článků

Android 5.0 Lollipop vs. iOS 8

Android 5.0 Lollipop vs. iOS 8

Během letošního podzimu jsme mohli sledovat vydání nových verzí dvou hlavních mobilních operačních systémů: Android 5.0 Lollipop a iOS 8. Uživatele Androidu možná moc nezajímá představení nového iOS a naopak, ovšem věřte, že by je to zajímat mělo. Oba operační systémy toho totiž mají hodně společného a navzájem se od sebe učí. Pojďme se na to podívat.

Vzhled

S příchodem iOS 7 Apple mnoho svých fanoušků vyloženě vyděsil. U iOS 8 už změna tak dramatická nebyla, nejedná se designově o žádnou revoluci.

Android se taky zaměřil na plochý design, který známe již z KitKatu, ale změna je vidět. Stejně jako iOS je teď hodně světlý a barevný.

iphone-android-ios7

Vypadají podobně, ale iOS si nemůžete přizpůsobit

Výkon

Stejně jako jeho předchůdce běží iOS 8 na 64-bitovém hardwaru. Apple zařízení jsou často méně výkonná než Androidy, ovšem dokonalé přizpůsobení systému zaručuje, že často předčí silnější Android zařízení.

S Android 5.0 Lollipop se to ale může změnit. Plně podporuje 64-bitové procesory a s výkonem je na tom celkově lépe.

Přizpůsobení

Tady není o čem diskutovat. Android je zde stále daleko před iOS. Hlavní novinkou v iOS 8 je ovšem možnost používat klávesnice třetích stran. Ano, u Androidu to jde už dávno.

ioskeys

V iOS 8 můžete aspoň použvat klávesnice třetích stran

Životnost baterie

Android 5.0 Lollipop používá technologii Projektu Volta, která poskytuje asi o ⅓ delší životnost než KitKat.

Jak již bylo řečeno, iOS 8 je výkonnější než dříve, ale přítomnost poměrně velké baterie v iPhonu 6 naznačuje, že systém stále hodně žere. iPhone 6 má větší výdrž baterie než iPhone 5S, ale to je především tím, že má mnohem větší baterii.

Hry

Apple má Metal, nové API pro vývojáře her. Android 5.0 Lollipop má OpenGL ES 3.1 a rozšíření pro herní vývojáře. Oba slibují, že si na jejich mobilních zařízeních pořádně zahrajete.

Update

Aktualizace Applu jsou okamžitě k dispozici všem uživatelům iOS. Tohle majitelé Androidu mohou jen tiše závidět. S nasazením nového Lollipopu to bude chvíli trvat a rozhodně nebude na všechny modely.

Obchod s aplikacemi

Buďme upřímní. Na Google Play toho najdete opravdu spoustu, ale spousta aplikací je naprosto nepoužitelná. U Apple je to jinak. Jejich cenzura je možná až přehnaná, ale docela to stojí za to. Na Google Play sice máte větší výběr, ale zaplatíte za něj příslušnou cenu.

Zdraví

Oba operační systémy jsou navrženy tak, aby dokonale hlídaly vaše zdraví. Spolupracují s různými měřícími přístroji či s chytrými hodinky.

ioshealth

Oba systémy dbají na vaše zdraví

Apple představil aplikaci Health. Ekvivalentem Googlu je Google Fit.

Platby

Google Wallet – digitální peněženku, již možná znáte. Apple má teď konkurenci s názvem Apple Pay. Sice používá stejnou myšlenku jako Wallet (bezdrátové platby přes NFC), ale vyžaduje jiný přístup. Pro ověření platby se používá snímač otisků prstu. Technologie Apple Pay je však dostupná pouze v USA. Pokud se jí bude dařit, dočkáme se jí i v Evropě.

Google-wallet-Apple-pay

Google Wallet a Apple Pay

Konečný verdikt

Jestli teď čekáte, že vám řekneme, zda je lepší iOS 8 nebo Android 5.0 Lollipop, mýlíte se. Takhle to říct prostě nejde. Můžeme ale říct, v kterých klíčových oblastech je který z nich lepší.

Android je napřed v přizpůsobení, ale není na tom tak dobře, co se týká propojení hardwaru se softwarem. Apple má méně chaotický obchod s aplikacemi, ale menší výběr. Android vám dává na výběr z širokého množství různého hardwaru. Apple nabízí jen pár zařízení, ale hezkých. Většina aplikací a služeb Googlu je dostupná i na iOS, ale naopak to nefunguje.

Pokud jste zarytým fanouškem jednoho z nich, asi nepřejdete k druhému. Pravda je taková, že si teď jsou více podobné než kdy jindy: Dělají víceméně totéž, ale jiným způsobem. Konkurence je dobrá pro nás všechny. Nutí nás totiž ke zlepšování.

Zdroj: AndroidPit

Komentáře

Nahoru