Ája Havelková aka Fallenka: Když jsem začínala, nevěděla jsem, že se někdo může díky YouTube takhle zviditelnit

Ve svých 15 letech má na YouTube nasbíráno neuvěřitelných 195 tisíc subscriberů, na Instagramu ji sleduje přes 100 tisíc fanoušků a navíc je to neuvěřitelně energická a sympatická holka. Řeč není o nikom jiném než o Fallence aka Áje Havelkové.

Ahoj Ájo, řada našich čtenářů tě možná nezná (ale brzy pozná 🙂 ), můžeš nám tedy na úvod říct pár slov o sobě? Kdo jsi? Co tě baví?

Ahoj, jmenuji se Andrea Havelková. Je mi čerstvých 15 let. Studuji obor Public Relations, který jsem si vybrala právě kvůli YouTube. Teď v prosinci to budou tři roky, co se snažím bavit lidi. U mě na kanále najdete respektive všechno. Jak hry, vtipná videa, challenge a nebo sketche.

Možná taková tradiční otázka, ale i tak se zeptám. Jak ses vlastně dostala k natáčení videí a k YouTube? Byl to sen tvého dětství, že budeš slavná? Anebo spíš nějaká spontánní akce?

Sen to nebyl vůbec. Když jsem začínala, nevěděla jsem, že se někdo může díky YouTube takhle zviditelnit. Začalo to tím, že jsem s mojí nejlepší kamarádkou (bavím se s ní dodnes) začala hrát Minecraft. Hledaly jsme různé tutoriály, jak používat v Mincraftu hacky a narazily jsme na video od MenTa. Ze začátku jsem si říkala, proč někdo sakra sleduje, jak někdo něco hraje? Po nějaké době mě to chytilo a řekla jsem si, že to taky musím zkusit!

10683647_652336978246331_2497961367357388693_o

Začínala na Minecraftu, nyní baví přes 180 tisíc odběratelů

A když jsme tak u toho, tak proč zrovna Fallenka? U nás jsme vedli takové konspirační teorie, že to pochází ze jmen rodičů, která jsi zmínila ve svém Draw my life… Takže, jak vůbec vzniklo?

Vůbec ne. Váže se to k tomu, jak jsem s tou kamarádkou hrála Minecraft. Nechtěli jsme si kupovat Minecraft, ale chtěli jsme mít skiny. A to šlo udělat jen jedním způsobem, jít na jednu stránku, vybrat si skin a ono vám to dalo náhodný jméno. Mně padlo Fallen_Angel000. Bylo to moc dlouhý a složitý, tak mi kamarádka říkala Fallen. Já si to při zakládání kanálu upravila a bylo to.

Jak vůbec vzpomínáš na své začátky? Je něco, co bys před těmi lety udělala jinak?

Asi ani ne. To co se stát mělo, se stalo. I přesto, že moje první videa byla z Minecraftu, ale neměla jsem program na natáčení hry, tak jsem si obrazovku natáčela kamerou, jsem za to ráda.

Jak si ze začátku vůbec propagovala svůj channel? Bála ses to říct přátelům anebo tě už od začátku plně podporovali?

Na úplném začátku jsem to nikomu neřekla. Jediný brácha o tom věděl. Ale později se to kamarádi stejně dozvěděli.

A jak se k tomu stavěli rodiče? Sledují třeba i teď se zápalem tvá videa?

Řekla jsem si, že rodičům to povím, až budu mít 1000 odběratelů. Taky jsem tak i udělala. Nechápali, co to je a moc se o to nezajímali. Po nějaké době zjistili, že mi chodí nabídky, vydělávám si peníze a že to k něčemu vůbec je.

Teď moje videa sledují. Nejvíce mě podporuje mamka :).

11254287_766042666875761_8263428525567043065_n

“Řekla jsem si, že rodičům to povím, až budu mít 1000 odběratelů.”

Možná hloupá otázka, ale když jsme u té propagace/podpory. Jak důležitou podporu u tebe hrají sociální sítě? A dokázala bys říci, které využíváš nejvíce?

Celkem dost velikou. Facebookovou stránku používám na sdělení informace, že vyšlo nové video a nebo když se něco děje. Ale ti, co mě sledují pravidelně, ví, že nově mám svoji aplikaci na mobil. Když si ji stáhnou, přijde jim upozornění o novém videu.

Moje nejoblíbenější aplikace jsou Instagram a Snapchat, protože tam mě diváci mohou sledovat z jiného úhlu pohledu. Spíše z osobního. Dávám tam fotky s kamarády, rodinou anebo sebe.

V té souvislosti mě napadá jedno z tvých posledních videí, které u tebe na kanálu vyšlo o 10 typech osobností na Snapchatu (mimochodem, bomba video). Jak tě to vůbec napadlo? A proč zrovna Snapchat (jaké vidíš jeho výhody oproti ostatním sociálním sítím)?

Děkuju. Snapchat používám dost a když sleduju ty lidi, začala jsem si všímat, že každý má jiný způsob focení. Dala jsem to dohromady a vzniklo z toho video.

Je to skvělá komunikace s diváky, protože tam přidávám videa, fotky ze dne a oni můžou sledovat, co za den „prožiju.“

Na tvém veřejném My Story jsou poslední dobou hodně Snapy z Pardubic, kam (pokud se nepletu) chodíš od září do školy. Dá se to vůbec zvládat? YouTube Life a do toho ještě škola? Jak vůbec zvládáš učení?

Ano, jsem tady i na internátu. Je to celkem problém, protože tam nemůžu točit. Nebo jako respektive ano, ale nechci omezovat kamarádky. Někdy tam natočím něco na druhý kanál, jinak si všechno předtáčím o víkendech. Je to náročný, nejradši bych popravdě o víkendech spala, ale spíše spím ještě méně než na intru. Zatím videa vychází, budu se snažit, aby to takhle pokračovalo.

Učení celkem jde, ale přechod ze základní školy na střední byl celkem těžký. Začínám si zvykat. Ale škola je pro mě přednější než YouTube.

Věřím, že to v takovém vytížení (a ještě takhle před svátky) musí být neuvěřitelně stresující. Naboural ti YouTube i tvůj osobní život?

Ano, strašně moc. Vlastně před Vánoci ani nebudu doma s rodinou. Přijedu až 23. 12. večer domů, protože budu na CineTube.

Asi nějak takto vypadaly přípravy na video na CineTube

Asi nějak takto vypadaly přípravy na video na CineTube

Když jsme tak u toho, jak vypadá takový tvůj typický den, když nenatáčíš a nevěnuješ se natáčení videí?

Když už jsem doma, tak snad vždy natáčím. Protože doma jsem 2 dny v týdnu a za tu dobu toho musím stihnout dost.

Jak jsem zmínil, už máš někde přes 195 tisíc odběratelů, což obnáší i určitou odpovědnost vůči fanouškům. Dokázala bys nám říct nějaké takové plusy a mínusy onoho slavného YouTube life? Děkuji.

+ poznávají vás lidi (někdy to spadá ale i k mínusům)

+ můžeš si vydělávat peníze

+ jsi zvaná na akce (tím můžeš jezdit po Česku, ale třeba i zahraničí)

– naruší ti to dost osobní život

– méně času

Trošku diskutovanějším tématem v souvislosti s YouTube life jsou i peníze. Vydělává ti YouTube?

Jak jsem již zmiňovala, tak ano. Je to obrovská výhoda, pokud ještě bydlíte s rodiči, protože nemusíte platit nájem a podobné věci. Můžete si koupit věci za vaše peníze a tím nemusíte „obtěžovat“ rodiče. A pokud svojí tvorbu chcete vylepšovat, máte šanci si koupit lepší techniku.

Můžeš nám říci, kolik peněz ti řádově měsíčně chodí? Desítky tisíc?

O tomhle se nerada bavím. Nechci to ani veřejně říkat. Ale je to dost pro studenta, který ještě bydlí s rodiči.

A když se nebudeme bavit jen o YouTube Money. Jsou třeba i nějaké firmy/internetové obchody, které tě využívají například k propagaci jejich produktu? Nebo si takový potenciál ani neuvědomují?

Ano, někdy se s firmou/obchodem domluvíme na spolupráci. Dají mi jejich produkt a já ho pak využívám. Samozřejmě, spoustu nabídek odmítám, když vím, že ten produkt bych nijak nevyužila a byla by to násilná reklama.

Kladnější věc máme za sebou, ale zeptám se. Měla  jsi někdy chuť s tím seknout. Prostě zapomenout, na to, že máš nějaké odběratele, že natáčíš a odejít z YouTube scény?

Jednou ano, ale to jsem neměla ani 1000 odběratelů. Bylo to, když moji přátelé zjistili, že točím. Styděla jsem se za to. Kamarád Tonda mě přemluvil, abych to zkusila a možná díky němu jsem až tady.

S tím trošku souvisí i hateři. Máš vůbec nějaké? Jak se s tím vyrovnáváš? A dokáže ti třeba takový ostrý komentář pod videem zkazit náladu nebo to spíš bereš jako konstruktivní kritiku?

Mám jich spousta. Nikdy mi negativní komentáře nevadily, ale v poslední době si to beru strašně osobně. Komentáře ani tak ne, ale spíš lidi na internátě. Vůbec se s nimi neznám, oni nemůžou vědět, jaká jsem, ale i přesto si stále o mně povídají, naschvál se nahlas posmívají.

Trošku jsem odběhl od tématu sociální sítě, u kterého bych se chtěl ještě pozdržet. Co ty a Instagram? Jsi poměrně aktivní, co se ti na něm líbí? A je i něco, co ses díky němu naučila nového?

Jedna z mých nejoblíbenějších sociálních sítí. Můžu si tam přidávat fotky z mého osobního života. Je skvělé se po roce podívat na svoje staré fotky, které tam jsou stále uchované.

Teď před nedávnem jsi navíc překročila sto tisíc sledujících. Máš nějaký instantní návod, jak na to? Nějaké “svaté Ájiny zásady používání Instagramu” 🙂 ?

Snad žádný. Já prostě přidávám fotky, o kterých si myslím, že by ostatní mohly zajímat.

Tak mě tak napadá, budeš připravovat například i nějaké video ve stylu “10 osobností na Instagramu”? Tj., chystáš z toho udělat sérii? Nebo to byl spíš takový experiment?

Spíše ne. Točila jsem něco podobného se Snapchatem, ale s Instagramem to točila spousta lidí.

Konečně k tomu, co mě osobně zajímá nejvíce, tedy k samotné tvorbě videí. Jak dlouho takové natáčení probíhá? A kolik času ti ukrojí editace?

Podle toho, co točíte. Když se teď budu bavit o videu např. PRAVDA NEBO ÚKOL. Natáčím zhruba 2 hodiny. Editace je časově určitě náročnější, protože video mohu stříhat až 5 hodin.

Čím nahráváš? V čem edituješ? Co všechno k natáčení běžně potřebuješ?

K narozeninám jsem dostala zrcadlovku, kterou jsem dlouho chtěla. Je to Canon EOS 600D. Videa jsou hned v lepší kvalitě.

Edituji v programu Sony Vegas 12. Zkoušela jsem toho víc, ale nejvíce se mi osvědčil tento.

Nic více k točení nepotřebujete, ale pokud chcete svoji tvorbu posunout dál, je dobrý si pořídit softbox, což je světlo k natáčení. Nedělá stín a působí jako denní světlo.

U YouTuberů se mi osobně nejvíce líbí ty originální osobité nápady, kde ty vůbec čerpáš nápady a inspirace na nová videa? Máš třeba na YouTube nějaké idoly?

Sketche vymýšlím většinou sama. Ale různé challenge jsou většinou přebraný od zahraničních YouTuberů. Nemyslím jen u mě, ale skoro u všech. Food pong challenge, Stuff your mouth a další…to jsou videa, který už někdo točil. Idoly? Alfie, Joe, Caspar, Zoella.

Ájo, na tobě opravdu obdivuji ten neuvěřitelný nárůst odběratel. Na konci roku 2014 si zmiňovala ve videích, že máš kolem 10k subsriberů. Teď máš někde přes 185 tisíc. Dokážeš říct, kde nastal ten zlom, že se ti během jednoho roku povedlo nasbírat takové neuvěřitelné množství odběratelů?

Žádný nebyl. Prostě to rostlo a rostlo. Když jsem dosáhla 10k odběratelů, pak to jelo samo. Třeba 2000 lidí za den!

Od začátku roku 2015 neuvěřitelný progres a nárůst odběratelů, vysloužila si za to YT button

Od začátku roku 2015 neuvěřitelný progres a nárůst odběratelů, vysloužila si za to luxusní YT button

Máš třeba nějakou vizi, kam bys to chtěla na YT až dotáhnout? Třeba milion? Dva? 🙂

Počet odběratelů daný nemám. Jak to poroste, tak to bude. Za dva, tři nebo čtyři roky tohle všechno může skončit. Nechávám tomu volný průběh.

Když se podívám na seznam tvých nejpopulárnějších videí, je tam BOYFRIEND TAG. Proč je toto video (dle tebe) tak úspěšné? A jaké byly reakce na video? Spíš kladné nebo naopak záporné?

Všechny zajímá, s kým zrovna chodím. Všichni chtějí vidět toho kluka. Když někdo z YouTuberů vydá Boyfriend nebo Girlfriend TAG, také se na to podívám.

Ten kluk, se kterým je video natočené, ráčkuje. Většina komentářů byla na tohle, cituji: „Ten kluk neumí ani mluvit,“ přišlo mi to ubohé. Toma mi bylo líto, protože jestli to četl, tak to příjemný asi nebylo.

Jak třeba ty sama poznáš, že mělo úspěch? Hledíš spíš na sledovanost? Lajky?

Hledím na všechno. Ale nejvíce mě těší pozitivní komentáře. Pak si říkám, že to video mělo smysl dělat.

Trošku z jiného soudku. Jak jsem už zmiňoval, od září chodíš na střední školu. Můžeš nám říct na jakou? (A proč zrovna tu?)

Vybírala jsem mezi několika školami. Nakonec jsem dělala přijímačky na AGYS (obor Public Relations) a na gymnázium (obor humanitní). Dostala jsem se na obě. Věděla jsem, že když zvolím gymnázium, budu dobře připravená na vysokou školu. Ale na druhou stranu jsem toužila dělat něco, co je spojené alespoň trochu s YouTubem. Proto jsem zvolila AGYS.

12314695_782402971906397_4123654356251773336_o

Jedno z posledních videí s MenTem a Doggem

Přemýšlela jsi, co bys chtěla dělat, až ukončíš střední školu? Odcestovat? Nebo nějakou vysokou?

Nejradši bych cestovala. Projížděla a poznávala svět. Ale nikdo neví, co bude za pár let. Na vysokou bych chtěla, nejspíše na filmovou. Ale co bude? To nikdo neví.

Jak na tebe vůbec reagovali na nové škole, že k nim přišel někdo “slavný”? 🙂

Někteří mě znali. Ale na škole YouTuber už je, má mnohem více odběratelů než já, takže to bylo v pohodě. Ve třídě to vzali asi nejlíp, jak mohli, a za to jsem strašně ráda.

A když jsme tak u toho, jak zvládáš slávu? Často tě zastavují lidé na ulici?

Popravdě? Někdy je to pro mě dost obtížné. Nevadí mi, když mě lidé zastavují, chtějí si se mnou udělat fotku. Ale nesnesu focení potají. Nezeptají se mě a z dálky si mě fotí.

Tím jsme došli k soukromí. To je asi to úplně nejhorší. Máte ho strašně málo a měli byste si dávat pozor, co říkáte a co ve videích ukážete.

Konečně přichází na řadu ta nejdůležitější otázka celého rozhovoru, která zajímá od začátku 90 % kluků. 🙂 Jsi momentálně zadaná? Máš někoho?

Všichni, co mě sledují ví, že od svých 12 do 15 jsem zadaná byla. Letošní prázdniny se náš vztah ukončil. Řešili to opravdu všichni. V té situaci jsem litovala, že jsem s tím klukem natočila video, veřejně jsme spolu přidávali fotky. Znali ho jako „Falleňáka“. Takže jsem si řekla, že pokud se někdo najde, neudělám to, co jsem udělala. Budu se to snažit spíše zatajit, než dát najevo.

Právě zadaná ale nejsem 🙂

11750636_720013644811997_3148836756961420903_n

Jak vůbec vypadalo tvé dětství? Byla jsi spíš tiché dítě anebo naopak?

Tiché? Byla jsem vážně úplný opak. Byla jsem takové zlobivé dítě. Nejen ve školce, ale třeba i na základní škole. Dokážu projevit svůj názor nahlas, ať to říkám kamarádům nebo učitelům.

Jaké jiné záliby kromě YouTube vůbec máš? A jak by ses popsala jako člověk (protože tě určitě fanoušci znají jinak, než jsi doopravdy)?

Dělala jsem spousta koníčků. Zůstala jsem u střílení ze zbraní, ale vybrala jsem si střední, která je v Pardubicích, a střílení jsem také nechala.

Je nějaký film či seriál, na který se můžeš dívat klidně 100x a stále tě fascinuje?

Nemám skoro žádný film, na který bych mohla koukat vícekrát. Pak mě to nebaví, když vím, jak to skončí a co se tam stane. Ale mezi moje nejoblíbenější filmy patří např. S láskou Rosie, Talisman, Zůstaň se mnou a další romanťáky 😀

A co ty a hudba? Co třeba posloucháš? A jaká je tvoje nejoblíbenější písnička?

Poslouchám všechno, co se mi líbí. Ať je to rap, pop a nebo dubstep. Pokud mě to něčím zaujme, nezáleží na tom, co je to za druh hudby. V poslední době je moje oblíbená Hello od Adele.

Perfektní, Ájo, mockrát ti děkuji za super rozhovor! Chtěla bys ještě něco vzkázat čtenářům Objevit (třeba nějaké vánoční/novoroční přání)? 🙂

Děkuji za rozhovor, užívejte si Vánoční svátky a hlavně tu pohodu.

Komentáře

Nahoru