Amerika chce zakladatele Megauploadu, vydá ho Nový Zéland?

Amerika chce zakladatele Megauploadu, vydá ho Nový Zéland?

V pátek požádaly Spojené státy v novozélandském Aucklandu o vydání Kima Schmitze, přezdívaného i jako Kim Dotcom. Zakladateli v tuto chvíli nejdiskutovanějšího internetového úložiště Megaupload.com hrozí v USA až 20 let vězení.

Schmitz má být odsouzen za porušování autorských a duševních práv, vydírání, nedovolené obohacování a další. V minulosti už navíc byl vyšetřován například kvůli zpronevěře, podvodům s kreditními kartami, crackingu a mnoho dalšího. Nově měl porušováním autorských a duševních práv způsobit škodu až půl miliardy dolarů. Před několika dny byl po měsíčním pobytu ve vazbě propuštěn na kauci.

Po propuštění z kauce Schmitz požádal soud o uvolnění 220 tisíc novozélandských dolarů (v přepočtu kolem 140 tisíc eur) na běžné výdaje. Jeho bankovní účty jsou zmražené. Soud však tuto částku označil za přehnanou, jelikož si podle něj běžná novozélandská rodina  měsíčně vystačí s 3800 dolary. (celá zpráva)

Spojené státy nežádají jen Schmitze, ale společně s ním i jeho další tři spoluzakladatele. Všichni mají zatím domácí vězení v australském Aucklandu a Schmitz nesmí ani používat internet a musí nosit elektronický náramek.

Zdali budou vydáni, nebo ne, se rozhodne v srpnu.

V únoru 2010 ho coby studenta střední školy veřejnoprávní napadlo založit IT magazín. Našel si zajímavou doménu a začal budovat. Po roce mělo Objevit.cz denně stovky návštěvníků a stále jim předkládá více a více zajímavých článků z oblasti IT.

Komentáře

Nahoru